Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump Brian Quintenzt, az a16z globális politikai vezetőjét jelöli a Commodity Futures Trading Commission (CFTC) élére. Ez arra utal, hogy a blokkláncipar jó eséllyel érvényesítheti érdekeit Washingtonban.
Quintenz meghallgatáson vesz részt a Szenátusban, majd szavaznak a jóváhagyásáról. Ha megválasztják, Rostin Benham helyére kerül a bizottság élén.
Az befektetési alap vezetője korábban a CFTC-nél dolgozott. 2017 augusztusától 2021 szeptemberéig republikánus biztos volt.
Quintenz egyértelműen kriptobarát szemléletet képviselne.
A jelöléséről szóló hírek után egy X-posztban így fogalmazott:
„Az ügynökség kiváló helyzetben van ahhoz, hogy biztosítsa az USA vezető szerepét a blokklánc-technológiában és az innovációban.”
Quintenz a CFTC-től a Kalshihoz igazol
Quintenz vezetésével és tapasztalatával – amit egyesek a kripto és a kormányzat közti „forgóajtónak” neveznek – a blokkláncipar kiemelt figyelmet kaphat.
A „forgóajtó” arra utal, hogy volt szövetségi tisztviselők gyakran lesznek lobbisták, tanácsadók vagy stratégák. „Ahogyan az ajtó korábbi lobbistákat is kormányzati pozíciókba húz” – írja Open Secrets.
Ez a befolyás áramlása az iparág és a kormány között nem korlátozódik a kriptovalutákra. Az elmúlt években azonban a blokklánclobbit különösen szigorúan figyelték az ellenőrző szervek.
Quintenz tapasztalata a köz- és magánszférát egyaránt érinti. Ő maga is átlépett már a „forgóajtón”.
Politikai karrierjét tanácsadóként kezdte Deborah Pryce kongresszusi képviselő mellett. Később a pénzügyi szektorba lépett, ahol elemzőként dolgozott a Hill-Townsend Capitalnál, majd vezetőként a Saeculum Capital Managementnél.
2016-ban Barack Obama, az Egyesült Államok volt elnöke CFTC-biztosnak jelölte. 2017-ben, Trump első kormányzata alatt megerősítették tisztségében.
Quintenz, aki az ügynökség Technológiai Bizottságát vezette, előadásokat tartott a decentralizált pénzügyekről, a bitcoin spot piacáról és más kriptovaluta-témákról – írja a The Economist. „Innovációpárti szakemberként ismert meg a szakma” – mondta a lapnak.
Timi Iwayemi, a Revolving Door Project kutatási igazgatója szerint Quintenz azért is lobbizna, hogy a CFTC jóváhagyja Kalshi kérelmét, amely az első tőzsde lenne eseményszerződések kereskedésére.
A Kalshi, amely lehetővé teszi a befektetők számára, hogy valódi események, például választások kimenetelére fogadjanak, egyesek szerint a korrupció és a túlzott befolyás melegágya.
Kritikusai élesen bírálták. Támogatói szerint viszont ez egy cenzúramentes „ár” felfedezési eszköz. Segít előrejelezni az eredményeket és megérteni a közvélemény működését.
Quintenz 2021 augusztusában lemondott a CFTC-nél betöltött posztjáról. Novemberben csatlakozott a Kalshi igazgatótanácsához, és a Bloombergnek így nyilatkozott:
„Ez egy szabadpiaci alapú árazási mechanizmus, amely ellensúlyozza a félretájékoztatást és a népszerűtlen nézetek politikai cenzúráját.”
Korábban a kriptobarát kockázatitőke-társasághoz, az a16z-hez is csatlakozott. Először tanácsadó partnerként, majd 2022 decemberében a kriptopolitika vezetőjeként.
Abban az időben a cég általános partnere, Katie Haun arról írt, hogy „a kriptovaluta szabályozása a nemzeti vita középpontjába került”, és hogy „a szabályozási aggályok kiemelt figyelmet kapnak”.
Haun szerint Quintenz kormányzati tapasztalata és annak megértése, hogy „hogyan működik a kriptotechnológia, és hogyan gondolkodik erről a CFTC”, segíthet egy „támogatási rendszer kialakításában a szakpolitikai és szabályozási kérdésekben”.
A kriptoipar és a „szabályozási fogság”
A 2024-es amerikai szövetségi választásokon példátlan támogatást kaptak a kriptoipari csoportok. Együttesen közel negyedmilliárd dollárt költöttek lobbizásra. Ennek eredményeként az iparág soha nem látott támogatást élvez az amerikai törvényhozók körében, valamint a „kriptoelnök”, Donald Trump által jelölt kulcspozíciókra esélyesek között is.
Quintenz várhatóan a CFTC elnöke lesz, ezért az iparág néhány szereplője már ünnepel. A Coinbase vezérigazgatója, Brian Armstrong az X-en úgy posztolt, mintha a jelölés már eldőlt volna.
Mások, például a National Venture Capital Association vezérigazgatója, Bobby Franklin, azt állítják, hogy Quintenz egy régóta várt szabályozási keretet fog megteremteni.
„Fordulóponthoz érkeztünk a feltörekvő blokklánc-technológiák terén. A vállalkozók és a kockázati tőkések egyaránt vágynak egy megbízható, világos szabályokat lefektető keretre.”
Ezekkel a fontos kinevezésekkel és a készülő kriptovaluta-jogi kerettel Armstrong nagyobb befektetésekre számít a kriptovilágban.
„A Trump-hatást nem lehet letagadni. Ha a világ legnagyobb GDP-jű országának vezetője egyértelműen kijelenti, hogy ő akar lenni az első kriptovaluta-elnök […] az példátlan” – mondta Armstrong egy davosi panelbeszélgetésen január 21-én.
De miközben a kriptovaluta-ipar újabb győzelmet ünnepel, nem mindenki hiszi, hogy ezek az erőfeszítések valóban a közjót szolgálják.
Ugyanazon a panelbeszélgetésen Davosban a Dél-afrikai Jegybank kormányzója, Lesetja Kganyago azt állította, hogy a kriptoipar megpróbálja befolyásolni a szabályozókat. Szerinte ezzel a kormányt saját kereskedelmi és ideológiai érdekeik szolgálatába állítanák.
Kganyago azt mondta: „Olyan társadalomra van szükségünk, ahol a szabályozások minden iparág számára egyértelműek. Ha a pénz határozza meg a szabályokat, akkor bajban vagyunk.”
A kriptovaluta-szavazókat és a kongresszusi erőfeszítéseket nem szabad figyelmen kívül hagyni, mondta Armstrong. Ez nem szabályozói befolyás, hanem kétpárti törvényhozás.
„Tudod, még mindig el kell fogadtatni a kétpárti törvényeket. […] A kriptovaluta-szavazók léteznek. Ez a demokrácia működése.”
Azok a szenátorok, akik ezeket a kriptovaluta-szavazókat képviselik, kinyilvánítják akaratukat. Hogy Quintenz vezeti-e a CFTC-t, az a következő hetekben, azt követően derül ki, hogy a Szenátus Mezőgazdasági Bizottsága meghallgatja.
Olvastad már? Engedélyt kapott a Gemini – jöhet az európai terjeszkedés
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.