A JPMorgan kutatási részlege a múlt héten publikálta a legújabb elemzését, amelyben a dollárra, és annak világgazdasági helyzetére fókuszáltak.
Alexander Wise, a részleg vezetője elmondta, a dollártól való elszakadás gondolata rendszeresen felmerült az utóbbi évtizedekben.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
A jelenlegi geoplitikai, geostratégiai változások tükrében viszont most kifejezetten megerősödött, és két forgatókönyvet is felvázolt, amely a dollár végét jelentheti.
„Az első lehetőség az, hogy bizonyos események egyszerűen aláássák a dollárba vetett bizalmat, és az emberek nem fogják stabilnak tekinteni. Így pedig az USA is elveszti a globális vezető szerepét, már nem lesz gazdasági, politikai, vagy éppen katonai téren a világelső. A második forgatókönyv esetén nem a dollár gyengül, hanem az USA területén kívül történnek olyan pozitív fejlemények, amelyeknek köszönhetően egy másik valuta jelentősen megerősödik, és életképes alternatívájává válik a dollárnak.”
Wise szerint egy pénznemnek számos feltételnek meg kell felelnie, ha tartalékvalutaként akarja használni a világ, és az egyik legfontosabb követelmény, hogy biztonságosnak kell lennie.
Emellett fontos az is, hogy elegendő likviditással rendelkezzen, hogy reagálni tudjon a globális igényekre.
Wise és a többi elemző szerint a kínai jüan ténylegesen lecserélheti a dollárt, főleg, mivel Kína egyre nagyobb szerepet kap a világkereskedelemben, így jó okkal feltételezhető, hogy a pénze is tovább erősödik majd.
Wise viszont úgy véli, ez a lecserélődési folyamat évtizedeket vesz majd igénybe.
„Ha Kína a dollár alternatívájának szánja a jüant, akkor egy sor intézkedést kell végrehajtani. Lazítania kell a tőkekontrollon, ki kell nyitnia a piacait, erősíteni a jogállamiságot, csökkenteni a szabályozói kockázatokat, és erőteljesen promótálni a kínai állampapírokat, mint menedékeszközöket.”
A jelentésben kitérnek arra is, hogy az olaj világpiacán milyen hatásokkal járhat a dollár lecserélése, és az elemzők szerint ezen a téren sokkal inkább előrébb jár a folyamat.
Natasa Kaneva, a bank árucikk-stratégája úgy fogalmazott, hogy egyre nagyobb arányban rendezik az olajüzleteket dollár helyett más valutákkal, például jüannal.
A dollár egykor komoly hajtóerőt jelentett az olaj piacán, mostanra viszont kezdi elveszíteni a befolyását. Ahogyan a bank megfogalmazza, 2014 és 2022 között a dollár világgazdasági fontossága jelentősen visszaesett.
„Arra számítunk, hogy legalábbis részben, de megtörténik a dollártól való elszakadás, de ez a folyamat lassú lesz. A részleges áttérés azt jelenti, hogy például a jüan átveszi a dollár néhány szerepét a világgazdaságban, főleg Kína és az ő kereskedelmi partnerei között. Ez a folyamat végül oda csúcsosodhat ki, hogy a különböző pénznemek különböző befolyási övezeteket alakíthatnak ki, gazdasági és pénzügyi téren, és az adott piacokon ezek a pénzek fognak dominánsnak számítani.”
Olvastad már? Miért fordulhat meg hamarosan a Bitcoin ára
Forrás: news.bitcoin.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.