Majdnem 30 évvel ezelőtt Milton Friedman Nobel-emlékdíjas amerikai közgazdász azt mondta, szeretne egy számítógép által kezelt pénzt.
Azt is mondta, hogy a világ jobb hely lenne a Federal Reserve nélkül. Két álma közül egy egyik már valóra vált a Bitcoin formájában.
Úgy néz ki, 1991-ben előrejelezte annak félelmetes felemelkedését. A Fed felelőtlen magatartásával és féktelen pénznyomtatását érő kritikáival pedig elképzelhető, hogy hamarosan a második elképzelése is megvalósul?
Friedman is beszállt volna
Szinte félelmetesen hat az a rövid felvétel, amelyben Friedman mintha csak a Bitcoinról beszélne – egy olyan találmányról, amely 18 évvel később valóban megszületett.
"I would like to have money controlled by a computer" – Milton Friedman 1991 pic.twitter.com/V07aznLTMd
— Bitcoin (@Bitcoin) April 13, 2020
A keynesianizmusra épülő közgazdasági kormányzati politika egyik fő ellenzőjeként Friedman egy „monetarizmus” néven ismert makroökonómiai nézőpontot támogatott.
Eszerint ahelyett, hogy a Fed hirtelen belépjen és tetszőleges mennyiségű pénzt nyomtasson, érvelése szerint inkább a pénzellátás lassú, de folyamatos bővítésére lenne szükség.
The Fed can print endless money, but the rest of the world cannot.
— The Wolf Of All Streets (@scottmelker) April 14, 2020
Friedman minden bizonnyal nem hagyná szó nélkül azokat a történelmi bailoutokat és mennyiségi lazításokat, amelyeket most látunk a koronavírus-pandémia kapcsán.
1991-ben az iránti vágyát fejezte ki, hogy létrejöjjön egy számítógép által kezelt pénz, amelybe nem tud kénye-kedve beavatkozni a politika. A videót a Bitcoin Twitter-csatornáján tették közzé, és természetesen rengeteg lájkot, retweetet és tapsot kapott.
Néhány kommentátor ezt írta:
Bizonyára all in beszállna a bitcoinba, ha még élne
Megint mások azt mondták:
Megvalósítjuk, Milton
Már akkor is szó volt a digitális pénzekről
Mivel jelenleg a Bitcoin a hamisíthatatlan, számítógépes csomópontokon futó decentralizált pénz legsikeresebb kísérlete, könnyű megfeledkezni arról, hogy a vezető kriptopénznek azért elődei is voltak.
David Chaim 1989-ben állt elő a DigiCashsel, amely kriptográfiát használt a privát fizetések lebonyolítására, valamint bevezette a nyilvános és privát kulcsok koncepcióját.
A projekt nagy támogatást szerzett a libertariánusok és olyan kisebb csoportok körében, akik azért küzdöttek, hogy a digitális pénzt nemzetközi, kormánytól független módon lehessen továbbítani.
Míg a DigiCash és más, Bitcoin előtti projektek vakvágányra futottak, Friedmannek mégsem volt idegen az a tény, hogy szükség van egy elektronikus pénzre. Hitt ugyanis abban, hogy a jövőben megtörténhet.
Még ugyanabban az évben azt mondta:
Az egyetlen dolog, ami hiányzik, és hamarosan kifejlesztésre kerül, az a megbízható e-készpénz – egy olyan eljárás, amely során a pénz A pontból B pontba továbbítható az internet segítségével anélkül, hogy A ismerné B-t és fordítva.
Mivel a Bitcoin már bebizonyította, hogy képes teljesen függetlenül működni a központi szereplőktől, vajon Friedman második víziója is valóra válhat a jövőben?
Elképzelhető, hogy a Fedet teljesen felszámolják? Érdekes lesz követni, hogyan alakulnak majd a dolgok.
Olvastad már? Nem volt még ilyen érdeklődés a feleződés iránt
Forrás: bitcoinist.com
Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon.
Legyen szép napotok! 🙂