A fiat pénzek működtetik a háborúkat

-

Mikor Satoshi Nakamoto létrehozta a Bitcoint, sokan úgy vélték, a fiat pénzek hátrányai végleg megoldódtak.

A történelem során körülbelül 800 fiat valutát ismerünk, ismertünk eddig, ezek nagy része már megszűnt.


Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!


A nagy többség számára az sem tiszta, hogy egyáltalán miért is jöttek létre a fiat valuták.

A vélemények széles skálán mozognak, és sokan azt hangoztatják, hogy a kormányok ezzel tudják fenntartani a korrupciót és a globális konfliktusokat.

Dióhéjban megfogalmazva ebben van igazság, a fiat pénzek nagy többségében vagy háborúkat finanszíroznak, vagy azok kitervelőit és végrehajtóit szolgálják.

Robert Kennedy Jr, az egyik amerikai elnökjelölt nemrégiben úgy fogalmazott, hogy a fiat pénzeket a háborúk fenntartására találták ki. Ez egy erős állítás, de történelmi szempontból tényleg így van.

Az árucikkeket és az aranypénzeket évezredek óta használják elszámolásra az emberek, de Kublaj Kán vezetésével, a Yuan dinasztia Kínában az 1200-1300-as években egy új ötlettel állt elő.

Létrehozták a fiat pénzeket, amelyek mögött kizárólag a kibocsátó államhatalomba vetett bizalom állt. Az első ilyen pénz, a Jiaochao volt az első kormányzati pénz, amelyet kötelezővé tettek egy ország lakosai számára.

háború
A Yuan-dinasztia az első olyan kormányzati szerv, amely kizárólagos törvényes fizetőeszközként fogadta el a fiat pénzt.

Az uralkodó osztály viszont kizárólag a háborúk finanszírozására használta ezt a pénzt, így az hamar hiperinflációt élt meg, és elértéktelenedett.

Ezután egy másik fiat pénzt is kiadtak, de az még hamarabb bedőlt, mikor a Ming dinasztia átvette a birodalom vezetését.

A Jiaochao a háborúk miatt lett létrehozva. Ezzel fedezték a Song dinasztia hódításait Japán, Délkelet-Ázsia, és Jáva területén, és a centralizált kontrol valódi pénzügyi előnyöket hozott az uralkodók számára. Viszont mivel korlátlanul nyomtatták, inflációhoz vezetett.

A Ming dinasztia visszatért az érmékhez, de végül mégis kibocsátottak egy másik, saját fiat valutát is, hogy ezzel fizessenek a Nagy Kelet-ázsiai Háborúban felhasznált erőforrásokért.

Az 1600-as évek közepén viszont már Svédországban is megjelent a fiat valuta, a Stockholms Banco kezelésében, amely a világ első központi bankjának tekinthető.

Ez a svéd fiat pénz finanszírozott többek között három nagyobb háborút is, de ahogy előtte az összes, ez is bedőlt, és elhozta a világ első bankválságát is a svédekhez.

Az USA esetében a függetlenségi háborút és a polgárháborút is megpróbálták fiat pénzekkel fizetni, több-kevesebb sikerrel, végül ezek a pénznemek is elértéktelenedtek.

Amerika később bevezette az aranystandardot, de ez végül megszűnt, és Nixon 1971-ben beszüntette az arany és a dollár közötti átválthatóságot.

Azóta az USA folyamatosan háborúzik valakivel, és számos szakértő úgy véli, hogy Nixon lépése csak arra szolgált, hogy a vietnámi háborút fedezni tudják az adófizetők pénzéből.

A második világháború során a lakosságot, beleértve az iskolásokat is, háborús kötvények vásárlására buzdították, így tulajdonképpen bebetonozták a fiat valuták rendszerét az USA pénzrendszerébe és a világgazdaságba.

A történelem megmutatja, hogy az ilyen állami pénzek sokszor vannak kapcsolatban a háborúval és a nehézségekkel.

Egyesek szerint a 2008-as világválság, de még a járvány is ezek számlájára írható, egészen pontosan az ezek után kiadott mentőcsomagokéra.

A rómaiak az érméik aranytartalmát csökkentették, de a modern központi bankok inkább pénzt nyomtatnak, és az alapkamatokat befolyásolják.

Kennedy megfogalmazása tehát sokak szemében számít igaznak, és egyre jobban sürgetik az állam és a pénz szétválasztást, ugyanúgy, ahogyan annak idején az állam és az egyház el lett választva egymástól.


Csatlakozz Prémium csoportunkhoz, ahol exkluzív tartalmakhoz, elemzésekhez és érdekességekhez nyílik hozzáférésed.


A kormányok kedvük szerint manipulálják a fiat pénzeket, hogy háborúkat finanszírozzanak, a központi bankok pedig a pénznyomtatással és a kamatpolitikájukkal közvetlenül meghatározzák, hogy milyen vállalkozások kaphatnak pénzügyi forrásokat.

Ezek a pénzügyi manipulációk viszont hátrányokkal is rendelkeznek, a történelem megmutatta, hogy minden esetben bedőléshez vezetnek, és a lakosság vásárlóerejének az eltűnéséhez.

Ez megszünteti a pénzbe vetett bizalmat, a folyamatos manipuláció pedig egész országok gazdaságát teheti tönkre, bukáshoz vezetve.

Olvastad már? Októberben nő a Bitcoin volatilitása: Valami új kezdete?

Forrás: news.bitcoin.com

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.


Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

Bitcoin piaci ciklusa: Mit árulnak el a múltbeli trendek a jövőről?

Az elmúlt hónap során a Bitcoin (BTC) lenyűgöző, 47,52%-os növekedést produkált, ezzel tovább erősítve pozícióját a kriptopiac vezetőjeként. Az elmúlt 24 órában további 1,78%-os emelkedést regisztrált...

Mi az a Dogifhat (WIF)?

A maga bájos és humoros karakterével a WIF még az olyan jól ismert mémcoinokat is felülmúlta a kereskedési volumenben, mint a Shiba Inu és a...

A szakértők előrejelzései: A CATZILLA a Top 5 mémcoinok közé kerülhet 2025-re 500-szoros hozamot ígérve

Vendégbejegyzés Ahogy a kripto piacon drámai változások zajlanak, egy új versenyző vonzza az iparági szakemberek figyelmét. A CATZILLA, egy mémcoin, a top 5 token egyikeként emelik...

Charles Schwab leendő vezérigazgatója: „Még nem vettem kriptót, és most butának érzem magam”

Rick Wurster, aki jövőre veszi át a Charles Schwab banki és befektetési óriás vezérigazgatói szerepét, elismerte, hogy még nem fektetett kriptovalutákba, bár mostanra már bánja...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.