A Facebookot már a kezdetektől minden oldalról támadások érik a kriptográfiába történő bekapcsolódása miatt.
A Librára érkezett reakció valóban nem volt meglepő, tekintettel a közösségi média óriás negatív múltjára az adatvédelem és biztonság területén. A Facebook mára végül elismeri, hogy a kriptovaluta-projekt talán el sem fog indulni.
A Facebook elismeri kriptográfiai problémáit
Legutóbbi negyedéves jelentésében a Facebook emlékeztette a befektetőket, hogy a Libra 2020-ban tervezett bevezetése talán nem fog megtörténni.
A CNBC szerint a cég kijelentette, hogy elismeri a törvényhozók és a szabályozók által felvetett aggodalom jelentőségét.
A SEC-be történő benyújtáskor a Facebook kijelentette:
„Számos joghatóság kormányai és szabályozói alaposan vizsgálják a Librát, és reméljük, ezek a vizsgálatok folytatódni fognak. Ezen túlmenően az ilyen valuta piaci elfogadása jelentős bizonytalanságnak van kitéve. Emiatt nem tudjuk garantálni, hogy a Libra vagy ahhoz kapcsolódó termékeink és szolgáltatásaink időben, vagy egyáltalán rendelkezésre állnak majd. Jelenleg nincs jelentős tapasztalatunk a digitális valuta vagy a blokklánc-technológia terén, amely negatívan befolyásolhatja ezen termékek és szolgáltatások sikeres fejlesztését és forgalmazását.”
A Libra-projekt vezetője, David Marcus – akit az amerikai szenátorok a hónap elején hallgattak meg – azt állítja, hogy a projekt „hatékonyabb, olcsóbb és biztonságosabb alternatív” fizetési módszer lesz.
A Facebook azonban részben elismerte, hogy adatokat fog gyűjteni a tranzakciókból, a hirdetések optimalizálása érdekében.
A koncepciót szerte a világon óriási figyelemmel kísérik – még Donald Trump is tweettelt róla. Más amerikai politikusok a Librát gyakorlatilag „shitcoinnak” nevezték a projekt folytonos kritizálása során.
Kína és Oroszország már felhívta saját jegybankjaik figyelmét, hogy tárgyaljanak a dolláralapú, amerikai techkonzorcium által felügyelt pénz lehetséges fenyegetéseiről.
A kezdeményezés felett a magyar bankok sem siklottak el. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője egy hete nyilatkozott az M1 aktuális csatornán. Elmondta, hogy a Facebookkal kapcsolatos jogi viták nyomán valószínűleg számos szabályozás előzi majd meg a közösségi háló saját devizájának, a Librának a bevezetését.
Hozzátette:
a Facebooknak többek között szabályoznia kellene, hogy hogyan használják fel a különböző tranzakciókat, illetve hogy ezáltal hogyan védik az emberek érdekeit. Hangsúlyozta, miszerint a Libra ugyan kriptovalutaként vált ismertté, szerinte mégis inkább deviza, mintsem kriptovaluta, hiszen sok alaptulajdonságában teljesen eltér a bitcointól. Ilyen például az, hogy nincs maximálisan meghatározva a kibocsátható mennyiség, illetve a felhasználók nem bányászással, hanem kizárólag váltással szerzik.
A Facebook szóvivője elmondta, hogy a szabályozókkal, politikai döntéshozókkal és a szakértőkkel való kapcsolat beépítése kritikus jelentőségű a kriptográfiai projekt sikeréhez. Mark Zuckerberg vezérigazgató szintén részben elismerte, hogy az internetes behemótok túl nagyra nőttek.
Hozzátette, miszerint időt adnak arra is, hogy a szabályozók, különféle szakértők és választópolgárok kérdéseit megválaszolhassák. A valóságban azonban a Facebooknak nincs választása. A cég az elmúlt egy-két évben több rossz okból is a főcímlapokra került, így azt csekély bizalom övezi.
Forrás: bitcoinist.com, MTI
Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyd ki a többi hírt, és iratkozz fel hírlevelünkre. Ne felejtsd el nyomon követni oldalunkat a Facebookon az Instagramon és a Telegramon.
Legyen szép napod! 🙂