Charles Hoskinson, a Cardano alapítója a Decrypt Daily podcastjéban beszélt arról, miért nem kellene magukat a blokkláncoknak körbekeríteniük, hogyan segítik a magas erkölcsi normák a fejlődést, valamint hogy miért kellene a kriptoszférának arra törekednie, hogy jobb legyen a hagyományos pénzügyi világtól.
Hoskinson a beszélgetés elején kifejtette, miért kellene a különféle blokkláncoknak nagy figyelmet szentelni az egymás között történő átjárhatóságra ahelyett, hogy körbefalaznák a saját ökoszisztémájukat.
„Nos, úgy értem, a józan ész minden más ágazatban is ezt diktálja. El tudnád képzelni a wifit, ha az csak egy bizonyos gyártó esetén működne? Azt látnád, hogy „Oh, elnézést, a Samsung telefonod csak a Samsung wifi routerével működik, vagy az iPhone-od csak Apple routerrel működne? Szóval, milyen zűrzavar lenne ebből?” – mondta.
Kifejtette továbbá, hogy a születőben lévő ágazatok – „sajnos” – hajlamosak arra, hogy izolálják platformjaikat és ökoszisztémájukat annak reményébe, hogy így majd dominanciára tesznek szert az adott területen.
Példaként hozott fel „egy sötét időt”, a ’90-es éveket, amikor a Microsoft arra próbálta kényszeríteni a a fejlesztőket, hogy az ő korai ActiveX szoftverjüket használják, figyelmen kívül hagyva az összes többi webes szabványt.
„Még csak nem is értékelték a webes szabványokat, egyszerűen a kaszkád stíluslapokat (CSS) kellett használnod, ha azt szeretted volna, hogy a weboldaladat megfelelően jelenítse meg az Internet Explorer. Sötét idők voltak. És tudod, az új ágazatok hajalmosak azt hinni, hogy »[…] csak az én ökoszisztémám számít […]«” – mondta.
Szerencsére mindig van egy „reneszánsz” pillanat, amikor a vállalatok elkezdenek arra fókuszálni, hogy a fogyasztók igényeit helyezzék az előtérbe.
Természetes módon „végül még nagyobbra nőnek”, mivel „megmutatják a nyitottság és az átjárhatóság erejét.” És ez az az irány, amely felé a blokklánc- és kriptoágazatnak tartania kell Hoskinson szerint.
Meglepő módon, felhasználóorientáltnak lenni és ragaszkodni a magasabb morális standardokhoz valójában segít a fejlesztőknek még jobb termékeket alkotni.
A Cardano esetében például a csapat egy nagyon fokozatos és rendszeres megközelítést választott. Míg az elején mindez lassú volt, végül áramvonalassá, ezáltal pedig még hatékonyabbá tette a fejlesztési folyamatot.
„Nos, nézőpont kérdése. Ha úgy gondolod, etikusnak számít valami olyat alkotni, amivel majd bevágódsz másoknál, ők megkapják a számlát, te pedig a pénzt, akkor az valójában árt a [kereskedelmi befogadásodnak]. A defi jelenleg itt áll, de itt volt az ICO-forradalom is, és így tovább” – mondta, majd hozzátette: „ha úgy gondolod, etikátlan így tenni, akkor nem is fogsz így tenni, mert az általad kiadott protokolltok nem fognak a fogyasztók elé vágódni, nem fognak számlát kiállítani a dolgokért. Ráadásul egyszerűbb lesz a frissítési út is.”
Az Ethereum és a Cardano közötti különbségek
Az Ethereum 2.0-ról és annak áttéréséről a proof-of-stake konszenzusprotokollra Hoskinson megjegyezte, hogy a Cardano fent említett, szisztematikus megközelítése lehetővé tette, hogy a fejlesztés „több aspektusból is gyorsabb legyen, mint az Ethereum” – a lassú kigördülés ellenére is.
„Szóval, ők kétségbeesetten próbálják bevezetni a proof-of-stake-et. És ezen már egy évvel korábban elkezdtek dolgozni, mint mi. Mi azonban egy nagyon fegyelmezett, szisztematikus megközelítést alkalmazunk, ami az elején nagyon lassú, mert a blokklánc alapjait az alapvető tudomány mentén definiáltuk” – mondta Hoskinson, majd hozzátette: „ennek az az előnye, hogy nagyjából tudtuk, hogyan fog kinézni a csata.”
A végén – mondta – addig, amíg őszintén „összehangolod a pénzügyi ösztönzéseket a közösségeddel, minden bizonnyal közösen is kitaláljátok majd, hogyan valósítsátok meg [a dolgokat].”
Olvastad már? Delegálj magyarul – ismerd meg a hazai AdaStarNode Cardano-poolt
Forrás: decrypt.co
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!