Dél-Korea elnöke, Yoon Suk Yeol szükségállapotot hirdetett ki egy élő televíziós bejelentésben, ami azonnali hatást gyakorolt a Bitcoin árfolyamára a dél-koreai won-nal (KRW) szemben.
Az Upbit kriptotőzsde adatai szerint a BTC/KRW pár árfolyama 130 millió won-ról körülbelül 93,6 millió won-ra esett, ami közel 30%-os csökkenést jelentett.
Az árfolyam ezt követően visszakorrigált, meghaladva a 126 millió wont.
Mi áll a szükségállapot mögött?
Yoon elnök bejelentette, hogy a szükségállapotot Észak-Korea kommunista erőinek fenyegetései és „államellenes elemek” eltávolítása miatt vezették be.
Hangsúlyozta, hogy a döntés elkerülhetetlen volt a polgárok szabadságának és biztonságának, valamint az ország stabilitásának biztosítása érdekében.
„Ez egy elkerülhetetlen intézkedés a nép szabadságának és biztonságának garantálása érdekében, valamint a nemzet fenntarthatóságának biztosítására az államellenes elemek által keltett nyugtalanság közepette” – nyilatkozta Yoon.
A szükségállapotot tovább fokozta a Dél-koreai Demokratikus Párt azon próbálkozása, hogy kormányzati tisztviselőket vád alá helyezzen.
Lee Jae-myung, az ellenzéki Demokratikus Párt vezetője aggodalmát fejezte ki, hogy a katonaság letartóztathatja a parlament tagjait.
A precíziós kereskedés itt kezdődik, Útmutató a TradingView sikeres használatához!
A Parlament gyors válaszlépései
Yoon döntése nem maradt reakciók nélkül: a dél-koreai parlament 300 tagjából 190-en azonnal megszavazták a szükségállapot visszavonását.
Woo Won-sik, a Nemzetgyűlés elnöke hangsúlyozta, hogy az elnöknek haladéktalanul vissza kell vonnia a szükségállapotot.
„Az elnöknek azonnal fel kell oldania a szükségállapotot a Nemzetgyűlés szavazását követően” – nyilatkozta Woo.
Gazdasági és kriptopiaci hatások
Dél-Korea, a világ 13. legnagyobb gazdaságaként, számos globális jelentőségű vállalatnak ad otthont, köztük a Samsungnak és az SK Groupnak, amelyekre kihatással lehet a politikai instabilitás.
A kriptoszektort szintén megrázták az események, különösen az olyan helyi tőzsdéket, mint az Upbit, a Bithumb, a Korbit és a Coinone.
A kriptovaluták adózásával kapcsolatos tervek szintén változtak. A Demokratikus Párt 2025-re tervezte bevezetni a kriptopénz-nyereségek adóztatását, de december 1-jén bejelentették, hogy ezt két évvel elhalasztják.
Hogyan tovább?
A politikai feszültségek és a szükségállapot hatása rövid távon súlyosan érintette a kriptopiacot.
Bár a Bitcoin árfolyama részben helyreállt, a dél-koreai események továbbra is bizonytalanságot hozhatnak a piacok számára, miközben a befektetők figyelemmel kísérik az ország politikai helyzetének alakulását.
Kövesd a Kriptoworld-öt a Google News-on
Olvastad már? Trump-hatás: Miért veszíthet lendületet a kriptopiac az elnöki beiktatás után?
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.