Arthur Hayes, a BitMEX tőzsde alapítója nemrégiben publikálta a legújabb blogposztját, amelyben arról beszélt, hogy az újonnan induló cégek számára a jutalom-tokenek kiosztása, az úgynevezett pontrendszer alkalmazása mennyivel jobb megoldás, mint az ICO, vagy a hozamfarmolás.
Az ICO a kriptoiparban népszerű tőkebevonási módszer, amikor a vállalkozások a korai befektetőknek meghatározott mennyiségű tokent adnak a befektetett pénzükért.
Ezzel a kisebb befektetőknek is lehetősége nyílik a részesedés vásárlására, a cégek szempontjából viszont ez problémás lehet, mert jogi szabályozási gondokat okozhat az engedélyezetlen pénzgyűjtés.
A hozamfarmolás hasonlóan működik, a protokollokkal interakcióba lépő felhasználók kapnak a tokenekből, ez viszont sok esetben rosszindulatú próbálkozások célpontjává válhat.
Előfordulhat, hogy valaki kizárólag a tokenszerzés céljából kezd tevékenykedni, ezzel viszont túl sok tokenhez juthat túl rövid idő alatt, így felborítva a piaci egyensúlyt, és elbátortalaníthatja a további felhasználók csatlakozását.
Az úgynevezett pontrendszer ennek a kettőnek a hiányosságait küszöböli ki, hiszen nincsen közvetlen pénzbefektetés, mint az ICO-k esetében, és nem lehet elinflálni a tokenkészletet, mint ahogyan az megtörténhet a hozamfarmolás során.
Viszont ahogyan arra Hayes rávilágít, a pontrendszer legnagyobb hátránya a transzparencia hiánya.
Egy ICO során ismert az ár, és a kapott mennyiség. A pontrendszer esetén a fejlesztőknek egészen a token elindulásának a pillanatáig lehetősége van megváltoztatni a pontok és a tokenek közötti átváltási arányt, és az ilyen módon kiosztott mennyiséget.
Ez lehetőséget nyújt arra, hogy a csapat reagálni tudjon a felhasználói igényekre és az aktivitás mértékére, és speciális intézkedésekkel segíthetik a protokoll hosszú távú működőképességét.
A kisbefektetők szempontjából ez lehetőséget nyújt arra, hogy viszonylag olcsón tudjanak tokenekhez jutni anélkül, hogy bonyolultabb papírmunkán kellene végigmenniük, mint például az ICO-k esetén.
Ki lehet-e játszani a rendszert?
Hayes úgy véli, a pontrendszer nagymértékben alapoz a fejlesztők és a felhasználók közötti bizalomra.
A pontok jó alternatívát kínálnak a tőkebevonásra és a felhasználók ösztönzésére, de bármiféle felmerülő visszásság hatalmas csorbát ejthet a protokoll reputációján.
Hayes ettől függetlenül úgy véli, ez a megoldás jobban működhet, mint az előző tőkebevonási módszerek, és több esetben eredményezhet sikeres projektindulást az elkövetkező ciklusban.
„Az ilyen pontrendszer csak addig működik, amíg megvan a bizalom a csapat és a felhasználók között. Azok, akik interakcióba lépnek a protokollokkal, bíznak abban, hogy a kapott pontok idővel tokenekre lesznek váltva, amelyek pénzt fognak érni. Ahogy egyre többen kezdik el ezt a módszert használni, számíthatunk arra, hogy lesznek rosszindulatú szereplők, akik majd ki akarják játszani a rendszert.”
Olvastad már? Miért ez a legjobb idő a Bitcoin felhalmozására?
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.