A bitcointulajdonosok 64%-a hiszi úgy, hogy a közösségnek és a befektetőknek aggódniuk kell egy 51%-os támadás veszélye miatt a bitcoinnal szemben, legalábbis a „kriptobányászás helyzete” című cikk szerint.
De valóban fennáll a veszély, vagy ez a félelem közelebb áll a fikcióhoz?
Ahhoz, hogy megértsd, mi az az 51%-os támadás értened kell a bitcoin alapjait. Ez egy decentralizált rendszer, melyet Satoshi Nakamoto indított el.
A hálózaton zajló tranzakciókat világszerte egymástól független bányászok erősítik meg, és blokkok formájában adják azt hozzá blokklánchoz, amiért jutalmat kapnak.
Nincs harmadik fél, amely irányítaná a tranzakciókat, így nincs senki, aki szabályozza a hálózatot, így a bitcoin hálózata teljesen átlátható és mindenki hozzájárulásán múlik, hogy ez továbbra is így maradjon.
De mi történne, ha valaki megszerezné a Bitcoin bányászási erejének több mint felét? Ezt nevezik 51%-os támadásnak.
Egy bányász vagy bányászok egy csoportja irányítja a hálózat hashrátájának több mint felét, így megváltoztathatják, vagy kitörölhetik a blokkokba jutó tranzakciókat, valamint megakadályozhatják a többi bányászt tevékenységükben.
Emellett dupla költést próbálhatnának, vagyis elindíthatnának egy vásárlást, majd visszaszerezhetnék az elküldött bitcoinokat.
Azért is feltételes módot alkalmaztam, mivel ez valószínűleg nem történhet meg.
A Genesis Mining bányászási igazgatója legalábbis nem aggódik egy 51%-os támadás miatt és el is mondta, miért.
Nagyon gyorsan fény derülne rá
Egyszerűen nincs mód rá, hogy egy tartós támadás induljon a bitcoin ellen.
Ha egy vagy több bányász megpróbálná átvenni az irányítást, hogy tranzakciókat módosítson vagy dupla költekezést folytasson, arra nagyon gyorsan fény derülne és megállítanák.
A módosított tranzakciókat azonnal kiszúrnák, és a protokollt rögzíteni lehetne a támadás megfékezésére.
Emellett, ha valóban lenne egy támadás, akkor a bitcoin értéke nagyot esne, így a támadók csak egy kisebb tortából kapnának nagyobb szeletet. (Emellett annak sincs értelme, hogy egy bányász, akinek ebből származik a jövedelme megtámadná a hálózatot!)
Hatalmas erőfeszítést igényelne
Mivel a bányászáshoz ilyen hatalmas mennyiségű hashráta kell, így mind energia és pénz tekintetében is hatalmas erőfeszítés kellene hozzá, hogy valaki megszerezze több mint a felét – naponta több millió dollár kéne hozzá.
Ilyen feltételek mellett nem valószínű, hogy egy személy vagy csoport, vagy akár egy ország is belevágjon.
A támadónak valószínűleg nem lenne elég ideje, hogy szórakozzon a blokklánccal, mielőtt felfedeznék és kizárnák. Jobban járnának, ha ezt az energiát bányászásra fordítanák, és megelégednének annyi jutalommal.
A rendszer még egyetlen csomóponttal is biztonságos maradna
A bitcoin mára akkorára nőtt, hogy nem jelent veszélyt egy 51%-os támadás és meg se lehetne próbálni észrevétlenül.
A bitcoin rendkívül átlátható. Ezt a decentralizáció adja és az, hogy a bányászás megoszlik az egész hálózaton.
Olvastad már? Végre itt van: a bitcoin átesett harmadik feleződésén
Forrás: cryptoslate.com
Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon.
Legyen szép napotok! 🙂