A Bitcoin programozhatósága nagymértékben növelheti az elterjedését, mint technológiai és pénzügyi eszközét. Ez a jövőben pedig ahhoz is vezethet, hogy az árfolyama nagyobb lesz a jelenleginél.
A Bitcoin, min hálózat, önmagában nem programozható, de második rétegként különböző applikációkat lehet felépíteni rajta, eről a témáról beszélt nemrégiben a Hiro ügyvezetője, Alex Miller.
A Hiro különböző fejlesztői eszközöket kínál a Stacks blokkláncon, amelyekkel appokat lehet készíteni.
Miller megfogalmazásában a blokkláncuk biztonsága az úgynevezett proof of transfer protokoll miatt megegyezik a Bitcoin saját biztonsági szintjével, bár ezt a nézetet sokan vitatják.
Miller szerint viszont a Bitcoinra felépített programok nagy értékajánlattal rendelkezhetnek, hiszen a Bitcoin hálózata elfogadott, megbízható, robosztus elszámolási rétegként működik.
Ilyen szempontból pedig sokkal logikusabb, ha egy ilyen hálózatra van felépítve egy másodlagos réteg, és nem a jelenlegi okosszerződés-platformok módszera van használva, hiszen ez utóbbiak ugyanazon a hálózaton futtatják az appokat, mint ahol a számítási folyamatok zajlanak.
„Ha az elszámolás és maga a számítás is ugyanazon a rétegen zajlik, az nagyon megnehezítheti a dolgokat. Egyszerűen túl sokszor kellene hozzányúlni az elszámolási réteghez. Ha különválasztjuk a két réteget, sokkal gyorsabban történhetnek az innovációk, hiszen egy teljesen új hálózat kapacitásai nyílnak meg.”
Miller úgy véli, az embereknek nem kellene meglepődniük azon, hogy a Bitcoin is fejlődik, és programozhatóvá válik, hiszen valami ilyesmit már Satoshi Nakamoto is felvázolt a rendszer korai napjaiban.
„2010, 2011 táján maga Satoshi is írt róla, hogy idővel valószínűleg újabb rétegek és újabb láncok fognak ráépülni a hálózatra, számos különféle felhasználási módot biztosítva.”
A Stacks ökoszisztémája gyorsan növekszik, mióta elindult tavaly januárban. Mostanra ezernyi okosszerződés és applikáció lett elhelyezve rajta, és több száz fejlesztő dolgozik jelenleg is valamilyen projekten.
Az első év során 40 ezer tárcaletöltést regisztráltak, 2500 okosszerződést aktiváltak, és 350 millió API-lekérést kapott a rendszerük.
Ezek a számok pedig 2022 során is tovább növekednek. Miller úgy véli, többláncos lesz a jövő, nem pedig egyetlen meghatározott okosszerződés-platform fogja uralni a piacot.
„Az Ethereum biztos létezni fog még egy darabig, de mellette is van több működő hálózat, még ha egyelőre nem is mind lett hosszú távon tesztelve.”
A kriptopiac helyzetével kapcsolatban úgy vélik, a volatilitás idővel alábbhagy majd, hiszen ahogy terjed a kriptó felhasználása, úgy lesz egyre kiegyenlítettebb a piac.
„Okos funkciók hozzáadása a Bitcoinhoz segíteni fog a további terjedésben. Ahogya technológiailag és pénzügyileg is egyre elterjedtebb lesz, úgy az árfolyam növekedhet, a kiugrások pedig mérséklődnek.”
Olvastad már? Fordulópontnál járhat a világgazdaság
Forrás: cointelegraph.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!