2017 júniusa óta a legnagyobb arányban hodlizzák a tulajdonosok a bitcoint. A készlet 42%-a legalább két éve nem vett részt on-chain tranzakcióban.
Parabolikus emelkedésre számíthatunk?
A HODL Hullám a bitcoin olyan nagyobb mértékű felhalmozódása, amelyet a Bitcoin Unspent Transaction Outputs (UTXO) alapján, azaz nagyjából az „elköltetlen bitcoin” megfigyelésével határozható meg.
As of March 1st, about 42% of all BTC has not been moved on-chain (i.e. transacted) for at least two years.
The amount of BTC untouched in more than two years has not eclipsed 42% since July, 2017.
Read more in this week’s State of the Network:https://t.co/w0HtMWyw57 pic.twitter.com/wRrZkkCRJw
— Nate Maddrey (@natemaddrey) March 3, 2020
Mikor egy bányász megkapja a blokkjutalmat, azzal egy időben létrejön egy UTXO is. Mikor ez a bitcoin elköltésre kerül, az UTXO kerül az input oldalra, a fogadó félhez.
Tovább bővült Magyarország legnagyobb bitcoin ATM hálózata. Keresd a CoinCash új ATM-eit a Konzolvilág üzleteiben is. A részletekért kattints!
Az esetleges visszaküldés esetén már egy másik UTXO kerül képbe.
Mindenegyes tranzakciónak van egy inputja (hogy mennyi bitcoint küldenek el), és egy UTXO-ja (hogy mennyi marad az adott kulcson).
Mikor újabb tranzakció történik, akkor például az én UTXO értékem lesz az új input tefeléd, nálad viszont ismét UTXO lesz, egészen addig, míg el nem költöd te is.
Az UTXO elemzés egy közelítő értéket tud mutatni arról, hogy mennyi bitcoint tartanak a befektetők, mivel megmutatja, hogy az adott UTXO mikor volt utoljára használva.
Minél hosszabb ez az időtartam, annál valószínűbb, hogy hosszú távú befektetésként tartják, hidegtárcában.
A CoinMetrics nemrégiben tett közzé egy jelentést, amelyben szintén az UTXO értéket használták egyik mérőszámként. Ez alapján, március elsején a BTC 42%-a legalább két éve nem mozdult meg, nem vett részt tranzakcióban.
Ez a legmagasabb szám 2017 júniusa óta, amikor is rövid időn belül történelmi bikafutam kezdődött, és azon év decemberére rekordmagasságba ért az árfolyam.
Ez pedig akár úgy is lehet értelmezni, hogy a közelgő, májusi felezés fényében, a tulajdonosok újabb hatalmas emelkedésre számítanak.
A HODL Hullámot a coinok kora határozza meg
Ezek a hullámok az alapján azonosíthatók, hogy mekkora a bitcoin kora, angolban erre a Bitcoin Age Days (BADs) kifejezést használják.
Ha adott coin nincs elköltve 30 napon belül, akkor a BADs értéke 30, de ha a harmincadikon mégis elköltik, akkor az adott BADs kikerül a kalkulációból.
Jelenleg három „nagy” hullámot tartunk számon. A legrégebbit azok az UTXO-k alkotják, amely bitcoinok legalább 5 éve nem mozdultak. Ezek jellemzően a nagyon korai bányászok és a korai elfogadók tárcáiban vannak.
Ide szokás számítani az elveszett bitcoinokat is, hiszen a technológiai korai napjaiban gyakori volt a privát kulcsok elvesztése. A Chainalysis elemzőcég kimutatása szerint nagyjából 4 millió BTC-t tekinthetünk elveszettnek.
A második hullámot a 3-5 éve nem mozduló coinok alkotják. Ezek tulajdonosai főleg azok a bányászok, befektetők, akik a bitcoin első bikafutama után érkeztek, amikor 1200 dollárig emelkedett az ár, és a BTC először feltűnt a mainstream média híradásaiban.
Ide tartoznak azok is, akik a 2017-es, 20 ezerig futó emelkedés során érkeztek a kriptoszférába.
A harmadik hullám pedig a két éves UTXO értékeket vonultatja fel. Ezek a befektetők valószínűleg az oldalvonalról figyelték a ’17-es bikafutamot, viszont a kriptotél során olcsón bevásároltak, kihasználva az „akciós” árakat a felhalmozásra.
Ahogy a hodlerek száma növekszik, úgy szűkül a bitcoin piaci kínálata. Ez áremelkedéshez vezethet, amelyre a felezés is rátehet egy lapáttal.
Hiszen kevesebb lesz az eladó, ráadásul kevesebb bitcoin kerül a piacra a bányászoktól. Ez elhozhatja az tökéletes vihart az árfolyamok számára.
Olvastad már? A kriptopénzek mostantól hivatalosan is pénznek számítanak Németországban
Forrás: bitcoinist.com
Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon.
Legyen szép napotok! 🙂