A bitcoinbányászat egyre mélyíti a globális chiphiány problémáját

A félvezetők globális hiányának problémáját a kriptopénzbányászok egyre növekvő igényei csak még inkább súlyosbítják.
Ez a hozzáadott kereslet további nyomást helyzet a chipágazatra, amelynek már így is több válsággal kell megküzdenie „az ellátási korlátoktól kezdve a csúcskategóriás chipek strukturális hiányáig” mondta a Financial Timesnak CW Chung, a szöuli Nomura kutatási vezetője.

A múlt évi Bitcoin-halving nem csak azt eredményezte, hogy a Bitcoin-bányászok jutalma a felére csökkent; a bányászási nehézséget is magasabb szintekre tornázta.
Ez az a relatív mérőszám, amely azt jelzi, mennyire nehéz és időigényes egy-egy új blokk hozzáfűzése a Bitcoin hálózatához.
A bitcoin masszív bikafutamával kiegészülve – amelynek köszönhetően egyébként a vezető kriptovaluta piaci értéke a 61.000 dollárt is meghaladta – a bányászok jóval hatékonyabb gépek után néztek annak érdekében, hogy versenyképesek maradhassanak.
Ennek következtében nagymértékben hozzájárultak ahhoz, hogy a csúcskategóriás chipek iránti kereslet ekkora méreteket öltött.

„Egy tökéletes vihar”

Azonban nem csak a bitcoinbányászoknak van szükségük chipekre – a covid-19-járvány közepette a félvezetők hiányát tovább növeli az a tény, hogy a távmunka és távoktatás miatt a számítógépek és elektronikus eszközök iránti kereslet elképesztő méreteket öltött.
De az érintett szektorok között ott szerepel az autóipar is, amely szintén nagymértékben támaszkodik a félvezetőkre, valamint a TV-, okostelefon- és konzolgyártóknak is egyaránt van okuk a panaszra.
Ennek eredménye „a kínálati és keresleti tényezők tökéletes vihara” lett – mondta Neil Campling, a Mirabaud média- és technológiai elemzője a The Guardiannak.

„Alapvetően a kereslet egy új szintje jelent meg, amellyel nem lehet lépést tartani, mindenki válságban van, a helyzet pedig egyre rosszabb.”

És ha a koronavírus és a bányászat nem lenne elég, a bajokat csak tovább tetézik az ellátási láncokban történt további sérülések, például a texasi téli viharok, vagy egy japán autóchipgyárnak a leégése.
Néhány kínai vállalat, köztük a Huawei is úgy döntött, hogy az amerikai szankciókra számítva hozzáfog az elengedhetetlen rádióchipek felhalmozásához.
A kriptopézek bányászata csak tovább fokozza a hiányt, ezzel összefüggésben pedig növeli a chipek árát. A szektor nagyban függ a Taiwan Semiconductor Manufacturing Companytól (TSMC) és a Samsungtól – ők a világ két legnagyobb chipgyártója, valamint az olyan techóriások fő ellátói, mint az Apple és az Intel.
Chung szerint a bitcoin legutóbbi ralija során a bányászchipek eladásából származó bevétel a TSMC összes értékesítésének a tizedét tette ki.
Mindezeken túl a bányászok az egyre több számítógéppel és szerverrel a hagyományos, dinamikus RAM-ok iránti keresletet is felnyomják. Az elmúlt három hónapban a DRAM-ok ára több mint 60%-ot növekedett.
Az általános chiphiánnyal együtt pedig egyesek az árak további 20%-os növekedésére számítanak a második negyedév során.

Ethereum-bányászok vs. gémerek

Nem a bitcoin az egyetlen olyan kriptopénz, amely a bányászok számára vonzónak számít. Az ethereum árfolyama szintén nagyot nőtt az utóbbi hónapokban, amellyel a bányászok figyelmét is felkeltették.
A Litecoinhoz hasonlóan az Ethereum is egy olyan proof-of-work konszenzusmechanizmust alkalmaz, amely kriptopénzbányászást követel meg a hálózat biztosítására.
A Bitcoinnal szemben továbbra is költséghatékonyabb GPU-val Ethereumot bányászni, mintsem a jóval erősebb ASIC-gépekkel.
Ez azonban oda vezetett, hogy a grafikus kártyákból is hiány keletkezett már, a GPU-gyártóknak pedig meg kell találniuk az egészséges egyensúly a bányászok és a PC-gémerek igényei között.

Annak érdekében, hogy valamelyest kezelni próbálja a GPU-chipek hiányát, az Nvidia hardveróriás bejelentette, hogy hashráta-korlátozásokat implementál annak érdekében, hogy azt kevésbé tegyék vonzóvá a videokártyákat a kriptobányászok számára.
Az AMD, az Nvidia fő riválisa elmondta, hogy nekik bár nem áll szándékukban a bányászok tevékenységének korlátozása, a legújabb GPU-juk mégis kifejezetten a gémerek számára lesz optimalizálva.
A globális chiphiány – és annak hatása a kriptoágazatra – úgy néz ki, egy ideig még velünk marad. Chung úgy véli, az ellátásban keletkezett problémák minden bizonnyal az idei év végéig nem fognak megszűnni.

Olvastad már? Bitcoin ciklusok: a valódi felezési index

Forrás: decrypt.co

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!


2 HOZZÁSZÓLÁS

Hozzászólások lezárva.

Legfrissebb bejegyzéseink

Trump kölcsönös vámintézkedései félelmet keltenek – újra nyomás alatt a Bitcoin

A Bitcoin ismét bizonytalan időszak elé néz, miután az Egyesült Államok új kereskedelmi vámokat vezetett be, amelyek tovább fokozzák az amúgy is ingatag piaci helyzetet....

A Binance tényleg a kriptokereskedelem megállíthatatlan óriása?

Igen, a Binance továbbra is uralja a kriptokereskedelmet. Nemcsak egyszerűen a vezető szerepről van szó, hanem egy masszív fölényről is, amelyet a 2025-ös év 1,9...

A GameStop 1,5 milliárd dolláros Bitcoin-üzletet jelentett be

A GameStop hatalmas lépést tett a kriptopiac felé. 1,5 milliárd dolláros átváltható kötvénykibocsátást hajtott végre, és a befolyt összeg egy részét Bitcoin vásárlására fordítja. A népszerű...

Az elemző megosztotta, hol érdemes elkezdeni a profitkivételt, ha az XRP eléri a 44 dollárt

Ahogy az XRP továbbra is kritikus ellenállási szintek közelében mozog, az elemzők figyelme egy jelentős potenciális áttörésre összpontosít EGRAG Crypto, egy ismert elemző, 44 dolláros célárat...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.