A Bitcoin és eredete: mi teszi naggyá a kriptopénzt?

-

Bitcoin az első kriptopénz, amelyet valaha is létrehoztak. Sokan a kriptopénzek arany standardjának tartják, 2009-es bevezetése örökre megváltoztatta a pénzvilágot.
Bár még mindig gyerekcipőben jár, rengeteg lehetőség rejlik benne a növekedésre.
Egyelőre koncentráljunk a Bitcoin eredetére és arra, hogy mi teszi naggyá. Ehhez három kulcsfontosságú elemet kell megértenünk mind a Bitcoin, mind a kriptó esetében általában.
Az első a kriptó eredete, a második a blokklánc-technológia, végül pedig a „Selyemútról” való továbbfejlődése.

Ne maradj le a legfrissebb hírekről és érdekességekről – kövess minket Facebookon is, és legyél naprakész a kriptovilágban!

A Bitcoin eredete

A Bitcoint eredetileg 2008-ban hozta létre egy feltehetően ismeretlenekből álló csoport a „Satoshi Nakamoto” fedőnevet használva, majd 2009-ben indult útjára, hogy a világ első kriptopénzévé váljon.
Bár nehéz pontosan meghatározni a Bitcoin kezdeti jegyzési árát, 2010-ben 0,0008 dollár és 0,08 dollár között kereskedtek vele.
Nehéz elképzelni, hogy valamivel több mint egy évtizeddel később a jelenlegi 45.000 dollár fölött kereskednek vele.

Mi az a blokklánc-technológia?

Egyszerűen fogalmazva, a blokklánc-technológia egy adatbázis. A legnagyobb hozadéka azonban az átláthatóság.
Egy olyan adatbázis helyett, amelyhez csak néhány kiválasztott férhet hozzá, a blokklánc egy hatalmas adatbázist kínál, amelyet bármennyi felhasználó könnyedén megtekinthet.
Nos, ez sokak számára riasztónak tűnhet, de a valóságban az átláthatóságnak rengeteg pozitív tulajdonsága van.
Csak a közelmúltban több mint 660 millió dollárt loptak el a világ egyik legnagyobb blokkláncáról, a Polygonról.
Mivel ez az egyik legnagyobb kriptolopásnak számít, el lehet képzelni, mekkora felháborodást váltott ki a kriptoközösségben.
A blokklánc-technológiának köszönhetően az ellopott coinok nagy részét befagyasztották, és a hackerek hamar lebuktak. Mostanra az érmék nagy részét visszaszolgáltatták, és a maradék is úton van a jogos tulajdonosok felé.
Az átláthatóság mellett a blokklánc decentralizált platformot is kínál. Ismétlem, a Bitcoin volt az első, amely valóban szabad piaci rendszert hozott létre, ami csak egy decentralizált platformon belül testesülhet meg.
Egyszerűen fogalmazva, senki sem birtokolja a Bitcoint vagy a legtöbb más kriptót. Ez annak köszönhető, hogy a Bitcoint nem lehet csak úgy a semmiből létrehozni vagy megsemmisíteni.
A kriptókat egyébként bányászattal lehet „létrehozni”, de ez már egy másik kérdés.
Tisztázzuk, hogy a kriptotranzakciók átláthatóak, mindenki láthatja őket. Ráadásul decentralizáltak is, vagyis senki más nem birtokolja őket, csak valóban azok, akik végrehajtják.

Mi volt a Selyemút?

Ahogy a CoinDesk fogalmazott:

„Az Európát és Ázsiát összekötő történelmi kereskedelmi útvonalak hálózatáról elnevezett Selyemút egy online feketepiac volt, amelyet 2011 februárjában alapított az álnevet viselő „Dread Pirate Roberts” (később kiderült, hogy ő Ross Ulbricht)”.

Szerencsére a Selyemutat később, 2013-ban lezárták, és Ross Ulbricht jelenleg életfogytiglani börtönbüntetését tölti az arizonai Tucsonban lévő fegyházban.
Ez bizonyára sokak számára riasztó lehet, de fontos megjegyezni, hogy a Bitcoint soha nem arra szánták, hogy a Selyemút fizetőeszköze legyen.
Ráadásul a tranzakciók lebonyolításához „sötét tárcákra” és a Tor böngészőre volt szükség, ami megnehezítette az átlagos kereskedők számára a használatát, vagy akár csak az érdeklődést is.

Szerencsére tavaly óta több mint 1 milliárd dollárt foglaltak le a Selyemútról, aminek nagy része a blokklánc-technológia bevezetésének köszönhető.
A játék neve itt az átláthatóság. A Bitcoin létrehozásának köszönhetően a felhasználók ma már sokféle blokkláncon kereskedhetnek olyan coinokkal, amelyek átláthatóságot és biztonságot nyújtanak felhasználóiknak.

Olvastad már? Miért éppen a Bitcoin? – Új, ingyen letölthető ekönyv

Forrás: bitcoinist.com

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!


Legfrissebb bejegyzéseink

Donald Trump január 20-i beiktatása felpezsdíti a Bitcoin-tartalékról szóló vitákat: Megugrik az árfolyam?

Ahogy Donald Trump január 20-i hivatalba lépése közeleg, a figyelem a Bitcoinra összpontosul. Sokan úgy vélik, hogy Trump pro-kripto politikái jelentős áremelkedéshez vezethetnek, miközben egy...

Ismét fellebbez a SEC az XRP ellen – most egy 2023-as döntést támadtak meg

A Ripple Labs és az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) közötti jogi csata új fordulatot vett, miután a SEC hivatalosan megfellebbezett egy kulcsfontosságú, 2023 júliusában hozott döntést. Analisa...

Most érkezett: Wyoming képviselője törvényjavaslatot terjeszt elő a stratégiai Bitcoin-tartalékról

A legújabb fejlemény szerint Jacob Wasserburger wyoming-i képviselő stratégiai Bitcoin-tartalékról szóló törvényt terjeszt elő. Figyelemre méltó, hogy Cynthia Lummis szenátor az X-en kiemelte, hogy Wyoming megtette...

Wall Street Pepe árfolyam-előrejelzés 2025-2030

Vendégbejegyzés A tavaly december elején rajtolt Wall Street Pepe előértékesítése az indulás utáni 24 órában elképesztő, több mint 400.000 dollárnyi tőkét gyűjtött össze. Az ICO, amely...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.