Bitcoin az első kriptopénz, amelyet valaha is létrehoztak. Sokan a kriptopénzek arany standardjának tartják, 2009-es bevezetése örökre megváltoztatta a pénzvilágot.
Bár még mindig gyerekcipőben jár, rengeteg lehetőség rejlik benne a növekedésre.
Egyelőre koncentráljunk a Bitcoin eredetére és arra, hogy mi teszi naggyá. Ehhez három kulcsfontosságú elemet kell megértenünk mind a Bitcoin, mind a kriptó esetében általában.
Az első a kriptó eredete, a második a blokklánc-technológia, végül pedig a „Selyemútról” való továbbfejlődése.
A Bitcoin eredete
A Bitcoint eredetileg 2008-ban hozta létre egy feltehetően ismeretlenekből álló csoport a „Satoshi Nakamoto” fedőnevet használva, majd 2009-ben indult útjára, hogy a világ első kriptopénzévé váljon.
Bár nehéz pontosan meghatározni a Bitcoin kezdeti jegyzési árát, 2010-ben 0,0008 dollár és 0,08 dollár között kereskedtek vele.
Nehéz elképzelni, hogy valamivel több mint egy évtizeddel később a jelenlegi 45.000 dollár fölött kereskednek vele.
Mi az a blokklánc-technológia?
Egyszerűen fogalmazva, a blokklánc-technológia egy adatbázis. A legnagyobb hozadéka azonban az átláthatóság.
Egy olyan adatbázis helyett, amelyhez csak néhány kiválasztott férhet hozzá, a blokklánc egy hatalmas adatbázist kínál, amelyet bármennyi felhasználó könnyedén megtekinthet.
Nos, ez sokak számára riasztónak tűnhet, de a valóságban az átláthatóságnak rengeteg pozitív tulajdonsága van.
Csak a közelmúltban több mint 660 millió dollárt loptak el a világ egyik legnagyobb blokkláncáról, a Polygonról.
Mivel ez az egyik legnagyobb kriptolopásnak számít, el lehet képzelni, mekkora felháborodást váltott ki a kriptoközösségben.
A blokklánc-technológiának köszönhetően az ellopott coinok nagy részét befagyasztották, és a hackerek hamar lebuktak. Mostanra az érmék nagy részét visszaszolgáltatták, és a maradék is úton van a jogos tulajdonosok felé.
Az átláthatóság mellett a blokklánc decentralizált platformot is kínál. Ismétlem, a Bitcoin volt az első, amely valóban szabad piaci rendszert hozott létre, ami csak egy decentralizált platformon belül testesülhet meg.
Egyszerűen fogalmazva, senki sem birtokolja a Bitcoint vagy a legtöbb más kriptót. Ez annak köszönhető, hogy a Bitcoint nem lehet csak úgy a semmiből létrehozni vagy megsemmisíteni.
A kriptókat egyébként bányászattal lehet „létrehozni”, de ez már egy másik kérdés.
Tisztázzuk, hogy a kriptotranzakciók átláthatóak, mindenki láthatja őket. Ráadásul decentralizáltak is, vagyis senki más nem birtokolja őket, csak valóban azok, akik végrehajtják.
Mi volt a Selyemút?
Ahogy a CoinDesk fogalmazott:
„Az Európát és Ázsiát összekötő történelmi kereskedelmi útvonalak hálózatáról elnevezett Selyemút egy online feketepiac volt, amelyet 2011 februárjában alapított az álnevet viselő „Dread Pirate Roberts” (később kiderült, hogy ő Ross Ulbricht)”.
Szerencsére a Selyemutat később, 2013-ban lezárták, és Ross Ulbricht jelenleg életfogytiglani börtönbüntetését tölti az arizonai Tucsonban lévő fegyházban.
Ez bizonyára sokak számára riasztó lehet, de fontos megjegyezni, hogy a Bitcoint soha nem arra szánták, hogy a Selyemút fizetőeszköze legyen.
Ráadásul a tranzakciók lebonyolításához „sötét tárcákra” és a Tor böngészőre volt szükség, ami megnehezítette az átlagos kereskedők számára a használatát, vagy akár csak az érdeklődést is.
Szerencsére tavaly óta több mint 1 milliárd dollárt foglaltak le a Selyemútról, aminek nagy része a blokklánc-technológia bevezetésének köszönhető.
A játék neve itt az átláthatóság. A Bitcoin létrehozásának köszönhetően a felhasználók ma már sokféle blokkláncon kereskedhetnek olyan coinokkal, amelyek átláthatóságot és biztonságot nyújtanak felhasználóiknak.
Olvastad már? Miért éppen a Bitcoin? – Új, ingyen letölthető ekönyv
Forrás: bitcoinist.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!