Nakamoto rendszerében a bányászati nehézség változása az egyik kulcsfontosságú innováció. A hálózat minden 2016 blokk után újrakalkulálja a nehézséget az alapján, hogy a bányászok száma növekedett vagy csökkent.
Ma egy közel 7 %-os emelkedést tapasztaltunk.
Tovább bővült Magyarország legnagyobb bitcoin ATM hálózata. Keresd a CoinCash új ATM-eit a Konzolvilág üzleteiben is. A részletekért kattints!
Miért is fontos, hogy növekedjen a nehézség?
Az újrakalibrálás nagyjából kéthetente, minden 2016. blokk után történik meg. Ez annyit jelent, hogy ha többen kezdenek bányászni, és így növekszik a hálózat teljes hashrátája, akkor a nehézség is növekedni fog, nehezebb lesz blokkot találni.
Ugyanígy, ha nagy létszámú bányász hagyja abba a tevékenységét, akkor először a hashráta csökken, majd ezt a nehézség is követi.
Tomorrow's #bitcoin difficulty adjustment (which keeps time between blocks at 10 minutes, regardless of hashrate) will be a massive +7%! No sign of weakness 2 months before the halving. 🔥 https://t.co/zMdxlteR6Z pic.twitter.com/xtRYcQJgoD
— PlanB (@100trillionUSD) March 8, 2020
A PoW rendszer hashrátája az a számítási kapacitás, amely például a hálózat megtámadásához, a lánc módosításához szükséges.
A jelenlegi hashráta körülbelül 121,6 millió terahash. A hashráta növekedésével a hálózat biztonságosabbá válik, és néha ezzel egy időben a bitcoin árfolyama is emelkedik.
difficulty adjustment appr. +6,8% today.
I marked the adj. of 5%+ (relevant adj.) from 2015.
green = price higher/equal until next relevant Adj.
red = price lower until next relevant adj.a relevant adj. doesn´t lead to higher prices in general but often. pic.twitter.com/wSJXOKfKRz
— ฿itcoin-Printer 🖨 ⓗ (@BitcoinPrinter) March 9, 2020
Ma reggel a bányászati nehézség majdnem 7 %-ot emelkedett. A következő újrakalibrálás március 21-én várható legkorábban. Ahogy a nehézség növekszik, egy támadás a hálózat ellen egyre nehezebb lesz.
A Bitcoin blokkláncának a megtámadásához a támadónak akkora számítási kapacitással kellene rendelkeznie, mint a jelenlegi több ezer bányász együttesen. Ahogy a hashráta növekszik, egy ilyen támadás gazdaságilag majdnem kivitelezhetetlenné válik.
Más kriptopénzek, amelyek szintén PoW konszenzussal működnek, de kisebb hashrátával bírnak, ilyen téren sebezhetőbbnek számítanak.
A felezés előtt pozitív hír a hashráta növekedése
Az egyik gyakran hangoztatott rémhír a felezéssel kapcsolatban, hogy utána a bányászok nem tudnak profitot termelni a bányászattal, így abbahagyják azt, amely a hashráta – és a hálózati biztonság – meredek zuhanásához fog vezetni.
Ez egészen egyszerűen nem így működik. A bányászat a versenyen alapul, és a sikeres bányászkonfigurációk a profit és a veszteség vékony mezsgyéjén egyensúlyoznak. Ahelyett, hogy ez bármilyen módon zuhanáshoz vezetne, legtöbbször az történik, hogy a kisebb szereplők átadják a gyeplőt a nagyobb, hatékonyabb bányászoknak.
Az, hogy a felezéshez közeledve így növekszik a nehézség, kifejezetten pozitív jel. Növekszik a bitcoin előállítási ára, és ezzel egy időben csökken az újonnan kibocsátott coinok száma. Ez komoly árfelhajtó kombináció.
Azok a bányászok, amelyek tovább működtetik a gépeiket, és kitartanak a felezés utánig, általában komoly profitot szoktak elkönyvelni.
A felezés témájában a médiahájp is egyre nagyobb, ez pedig új felhasználókat eredményez a kriptoszférának. Velük növekszik az igény a bitcoinra is, ez pedig szintén felfelé hajtja az árakat.
Amellett, hogy a bányászat kezd centralizálódni, ahogy a nagy játékosok tovább erősödnek, a kicsik pedig kiesnek a ringből, mégis egyre-másra jönnek az újabb bányászok.
A jutalom ugyan csökken, az értéke viszont növekszik, ez sokak számára elegendő ösztönzés, hogy belevágjanak.
Olvastad már? A kriptoközösség is aggódhat az olaj árfolyama miatt?
Forrás: bitcoinist.com
Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon.
Legyen szép napotok! 🙂