A Do Kwon által alapított Terra ökoszisztéma csődjét követő tárgyalás-sorozat a végéhez közeledik, és a SEC a bírósági ítéltre vár.
A hivatal nézőpontja szerint Kwon értékpapírcsalás kvetett el a LUNA és az UST tokenek értékesítésével, a bizonyítékok pedig egyértelműek és vitathatatlanok.
A SEC vádjai szerint Kwon csalást követett el, hiszen becsapta a befektetőket, és sokkal biztonságosabbnak tűntette fel az általa futtatott rendszert, mint amilyen valójában volt, és a forgalmi számokról is hazudott.
A Terraform Labs hamisan állította, hogy együttműködésbe kezdtek a népszerű koreai fizetési szolgáltatás, a Chai csapatával, hogy feldolgozzák a tranzakcióikat.
Ezzel párhuzamosan hamis utalások millióit bonyolították le, hogy a hálózatot a valós mértéknél nagyságrendekkel aktívabbnak tűntessék fel.
2021 májusában, miután az UST stablecoin első alkalommal elvesztette a dollárhoz való kötöttségét, majd nem sokkal később visszaerősödött, Kwon azt állította a befektetőknek, hogy ez egyfajta automatikus önjavítás volt, köszönhetően a zseniálisan kialakított rendszerüknek, és a LUNA tokennel való összekapcsolásnak.
A SEC elmondása szerint a token ténylegesen visszaerősödött, ennek valójában semmi köze nem volt az algoritmus működéséhez.
„A vádlott eltitkolta a tényt, hogy egy külső, harmadik felet vett igénybe az UST tokenek árfolyamának 1 dollárra való emeléséhez, amelyért cserébe az általa birtokolt LUNA tokenek egy részét lényegesen alacsonyabb áron kellett eladnia.”
Egy évvel később, 2022 tavaszán az UST ismét elvesztette a dollárhoz való kötöttségét, ezúttal végleg, a protokoll ezt már nem tudta kezelni, és a LUNA tokent egy hiperinflációs spirálba taszította.
A Luna Foundation Guard a birtokában lévő 80 ezer BTC-t áruba bocsátotta, hogy megpróbálja fenntartani az ökoszisztéma működését, ezzel viszont hatalmas zuhanást idézett elő a kriptopiacon, és csődök sorozatát indította el, amelyek az év további részében majdhogynem egymást követték.
Értékpapír-csalás vagy sem?
A SEC vádjai között szerepel az is, hogy Kwon és a cége anélkül értékesítették a LUNA és a MIR tokeneket, hogy a felügyeletnél regisztrálták volna a vállalkozásukat.
A SEC ráadásul úgy véli, hogy a befektetők számára egyértelműen úgy reklámozták ezeket a kriptoeszközöket, mint az értékpapírokat.
A vevőknek azt ígérték, hogy a Terra blokklánc által bonyolított tranzakciók jutalékából kanak részesedést, ez ráadásul egyre növekszik majd, ahogyan a hálózat erősödik, a használati mértéke növekszik.
„A vádlottak klasszikus értékpapírként jellemezték a tokent. Egy befektetés, amely értéke növekedni fog, a kibocsátó cég munkája eredményeként. Ez az értékpapírok tankönyvi definíciója.”
A SEC által elvégzett Howey-teszt az egyik alapvető módszer az értékpapírok meghatározására, és ez kimondja, hogy milyen feltételek mellett számít egy bizonyos befektetési forma értékpapírnak.
Ugyanezt a módszert próbálták az XRP okeneket kibocsátó Ripple ellen is alkalmazni, de idén júliusban, ebben az ügyben a SEC számára kedvezőtlen ítélet született.
Olvastad már? Eljuthat a Bitcoin a 40.000 dolláros álomhatárig még az év vége előtt?
Forrás: cryptopotato.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.