Az engedélyezett kriptobányászati vállalkozások már hardvereik egyharmadát vitték ki Kazahsztánból az ország bányászati szövetsége szerint.
A hír az áramhiány és a közelgő adóemelések közepette érkezett, amelyek elfordítják a bányászokat a közép-ázsiai országtól.
A Bitcoin-bányászok elkezdték kivonni a gépeket Kazahsztánból
A Kazahsztánban legálisan működő bányászati létesítményeket működtető vállalatok máris áttelepítették bányászati berendezéseik mintegy 30%-át máshová.
Alan Dorzsijev, a kazahsztáni blokklánc- és adatközpont-ipar országos szövetségének elnöke a Forklognak beszélt az elvándorlásról.
A vezető megjegyezte, hogy a bányászokat az energiaellátással kapcsolatos tartós problémák és a várható adóemelés befolyásolta.
Szervezete a digitális valuták kitermelésével foglalkozó nagyvállalatokat képviseli, amelyek a kazahsztáni kriptobányászati szektor 70%-át teszik ki.
A jelentés idézi azokat a jogalkotási dokumentumokat, amelyek szerint a kazah parlament arra készül, hogy a bányászokra 10 kazah tenge (kb. 0,02 dollár) adót vet ki a hazai energiaforrásokból előállított villamos energia kilowattórájáért (kWh) és 5 tenge/kWh adót az importált villamos energia után.
A földgázból és megújuló energiaforrásokból – a vízenergia kivételével – előállított villamos energia után fizetendő adó 3 tenge/kWh lesz, ha a törvényhozók elfogadják a javasolt változtatásokat.
2021-ben a hatóságok Nur-Szultanban 1 tenge (akkor 0,0023 dollár) pótdíjat vezettek be a kriptovaluták bányászására használt villamos energia kWh-jára.
Kazahsztán azt követően vált bányászati hotspotká, hogy Kína májusban úgy döntött, hogy országos szintű szigorítást indít az iparág ellen.
Az ország kezdetben szívesen fogadta a bányászati vállalatokat, de azóta energiaigényes működésüket okolják a növekvő áramhiányért.
A hiány kezelésére a kormány növelte az Orosz Föderációból származó áramimportot, és a téli áramszünetek közepette legális bányászati üzemeket zárattak be.
Kaszim-Zsomart Tokajev elnök utasítására az Energiaügyi Minisztérium, a Pénzügyi Ellenőrzési Ügynökség és a bűnüldöző szervek az illegális bányászok ellen is fellépnek.
Dorzsijev továbbá megjegyezte, hogy az ország fokozatosan „kedvezőtlen joghatósággá válik a kriptobányászat számára”.
Arra is figyelmeztetett, hogy Kazahsztán elveszíti vezető pozícióját a bitcoin-hálózatban ellenőrzött számítási teljesítmény mennyisége tekintetében.
2021 augusztusára az ország részesedése a globális hashrate-ben elérte a 18%-ot, ami a második legnagyobb volt az Egyesült Államok után.
Az emelkedő üzemanyagárak miatti tüntetések elfojtása érdekében január elején Tokajev kormánya ideiglenesen bezáratta a bankokat és korlátozta az internethez való hozzáférést.
Az intézkedések a bányászati ágazatot is érintették. A politikai zavargások és az áramellátás megszakadása miatt néhány bányászati vállalat máris arra kényszerült, hogy más országokba, például az Egyesült Államokba települjön át.
Olvastad már? Oroszország rakétákkal lövi az ukrán nagyvárosokat, zuhan a bitcoin
Forrás: news.bitcoin.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!