A Bitcoin energiafogyasztásával kapcsolatban felélénkült a parbeszéd az utóbbi hetekben. Most egy friss tanulmány azt állítja, hogy a hagyományos bankrendszer sokkal több energiát fogyaszt, mint a Bitcoin-hálózat.
A Michael Novogratz által irányított Galaxy Digital kriptovaluta-társaság pénteken jelentést tett közzé „A Bitcoin energiafogyasztásáról: egy szubjektív kérdés kvantitatív megközelítése” címmel, nyílt forráskódú hozzáférést biztosítva a jelentés módszertanához és számításaihoz.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
A Galaxy bányászrészlege által összeállított tanulmány becslése szerint a Bitcoin éves villamosenergia-fogyasztása 113,89 TWh, beleértve a bányászok energiaigényét, a bányászok energiafogyasztását, a poolok energiafogyasztását, és a csomópontok energiafogyasztását.
Ez az összeg a Galaxy becslései szerint legalább kétszer alacsonyabb, mint a bankrendszer, illetve az aranyipar által elfogyasztott éves energiamennyiség.
The team at Galaxy Digital Mining wrote an excellent white paper examining #bitcoin’s energy usage.
Did you know that 19x more energy is lost in transmission than Bitcoin miners consume? Great research here—and we open sourced our methodology.https://t.co/bTR40GdiSP pic.twitter.com/wjd92RmC1l
— Galaxy Research (@glxyresearch) May 14, 2021
Míg a Bitcoin energiafogyasztása átlátható és könnyen követhető valós időben olyan eszközök segítségével, mint a Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index, az aranyipar és a hagyományos pénzügyi rendszer energiafelhasználásának értékelése nem ilyen egyszerű – jelentette ki a Galaxy Digital Mining.
„A banki ágazat nem közli közvetlenül az áramfogyasztási adatait” – áll a jelentésben, hozzátéve, hogy a lakossági és a kereskedelmi banki rendszer több elszámolási réteget igényel, míg a Bitcoin végső elszámolást kínál.
Figyelembe véve a banki adatközpontok, bankfiókok, ATM-ek és a kártyahálózat adatközpontjai által felhasznált energiát, a bankrendszer globális energiafogyasztása becslések szerint 263,72 TWh évente.
Az aranyipar energiafogyasztásának kiszámításához a Galaxy Digital Mining becsléseket hajtott végre az ipar teljes üvegházhatásúgáz-kibocsátására vonatkozóan, amelyet a Világ Arany Tanácsának „Arany és éghajlatváltozás: jelenlegi és jövőbeli hatások” című jelentése tartalmaz.
A tanulmány becslései szerint az aranyipar nagyjából 240,61 TWh-t használ fel évente.
„Ezek a becslések nem tartalmazzák azokat a kulcsfontosságú energiafelhasználási és kibocsátási adatokat, amelyek másodrendű forrásokból keletkeznek, mint például az aranybányákban használt gumiabroncsok energiaigénye, és szén-dioxid-kibocsátása” – jegyezte meg Galaxy.
A múlt héten egy nagy kriptopiaci zuhanásnak lehettünk szemtanúi, amelyet valószínűleg Elon Musk bejelentése indított el, amelyben kifejtette, hogy a Tesla mostantól nem fogadja el fizetőeszközként a bitcoint, a bányászat energiaigénye, és az általa okozott környezeti hatások miatt.
„A kriptovaluta sok szinten jó ötlet, és úgy gondoljuk, hogy ígéretes jövője van, de használatuk nem járhat ekkora károkkal a környezet számára” – írta Musk a múlt héten Twitter oldalán.
Musk lépése széles körű kritikát váltott ki a kriptoközösség felől. Néhányan kijelentették, hogy a SpaceX-nek „fenntarthatóbb energiára” kellene átállítania rakétáit, hogy „ne tűnjön képmutatónak”.
A kriptopiacok összességében 500 milliárd dolláros visszaesésen vannak túl, a bitcoin hétfőn február eleje óta először 43.000 dollár alá süllyedt.
Ezenfelül Musk még több stresszt hozott a piacra, utalva arra, hogy a Tesla eladhatja bitcoinpozícióit a jövőben.
Olvastad már? Elon Musk: A dogecoin képes legyőzni a bitcoint
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!