A bank szerint a Bitcoin sokkal erősebb korrelációt tart fenn a részvényekkel, mint az arannyal.
Bár a bitcoinosok gyakran inflációellenes „digitális aranyként” hirdetik a kriptovalutát, a Bank of America szerint a bitcoin nem úgy viselkedi, mint egy ilyen eszköz.
A vállalat nemrégiben kiadott jelentése szerint a kriptoeszköz sokkal hasonlóbban mozog a kockázatos eszközökhöz, például a részvényekhez, és január végére elérte a minden idők legmagasabb korrelációját az S&P 500-zal is.
Szoros korreláció a kockázati eszközökkel
A „globális kriptovaluták és digitális eszközök” című kutatási jegyzet szerint a bitcoin tavaly július óta kockázati eszközként viselkedik.
Ez nagyjából azóta tart tehát, amióta a BTC árfolyama a 2021 májusában bekövetkezett 50%-os árzuhanást követően a jelentősebb fellendülés jeleit mutatta.
A kockázatos eszközökre a magas volatilitás jellemző. A részvények, az ingatlanok és a devizák mind ebbe a kategóriába tartoznak.
„A bitcoin és az S&P 500 (SPX), valamint a bitcoin és a Nasdaq 100 (QQQ) közötti korrelációk január 31-én minden idők legmagasabb, illetve 99,73 százalékos szintjét érték el” – olvasható a jelentésben.
Eközben az eszköz ez idő alatt közel nulla korrelációt tartott fenn az arannyal. A bitcoint gyakran hasonlítják az aranyhoz mint inflációs fedezeti eszközhöz (bár maga az arany sem mindig viselkedik így).
Néhány más kriptovalutával, például az Ethereummal ellentétben a Bitcoin fix kínálati kibocsátási ütemmel rendelkezik.
A kriptopénzt az idő múlásával egyre lassabban bányásszák, amíg el nem éri a 21 millió coinos felső határt.
Ez arra sarkallt egyes befektetőket, hogy fedezetként használják a féktelen valutaelértékelődés ellen, gyakran az arannyal szemben előnyben részesítve.
A bitcoin és az arany közötti korreláció a világjárvány elején erősebb volt, miután a világ kormányai intenzív ösztönzésre tettek ígéreteket 2020 márciusában.
Mindazonáltal a BofA most úgy véli, hogy a bitcoint nem fogják inflációs fedezeti eszközként elfogadni a fejlett országokban, és nem fogja elveszíteni a kockázati eszköz státuszát, amíg az árfolyam ingadozása nem csökken.
Bitcoin, infláció és a Fed
Miközben a bitcoin erős korrelációt mutat a kockázati eszközökkel, kis mértékben hajlamos reagálni a Federal Reserve politikájára és az inflációs statisztikákra, bár kiszámíthatatlan módon.
Novemberben a bitcoin árfolyama 69.000 dollár körüli történelmi csúcsra emelkedett, nem sokkal azután, hogy az októberi inflációs adatok 6,2%-os értéket mutattak – akkoriban ez 30 éves csúcs volt.
A Bitcoin és a részvények azonban még abban a hónapban esésnek indultak, hogy a Fed elnöke úgy ítélte meg, hogy az infláció már nem „átmeneti” jelenség.
Mindazonáltal a jelentés elismerte, hogy a bitcoin megbízható inflációs fedezetként működhet az elmaradottabb inflációs környezetű, fejletlenebb országokban.
Ez Törökországban is megmutatkozik, ahol a Bitcoin idén decemberben török lírában denominálva minden idők legmagasabb árfolyamát érte el, annak ellenére, hogy a dollárral szemben gyengébben teljesített.
Olvastad már? Az OpenSea törölte a Cryptopunks V1 kollekciót
Forrás: decrypt.co
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!