A Project Eleven 1 Bitcoint ajánl fel annak, aki Shor-algoritmussal, kvantumszámítógépen feltöri az ECC-t 2026. április 5-ig.
A Project Eleven, egy kvantumszámítástechnikai kutatószervezet bejelentette a Q-Day Prize névre keresztelt globális kihívást, amelynek keretében 1 Bitcoint ajánlanak fel annak, aki elsőként képes kvantumszámítógépen futtatott Shor-algoritmussal feltörni egy elliptikus görbe alapú (ECC) kulcs egy részét.
A kihívás 2025. április 16-án indult, és 2026. április 5-ig tart. A fő cél, hogy felmérjék a kvantumszámítástechnika által jelentett valós kockázatokat a Bitcoin kriptográfiai biztonságára nézve.
A verseny célpontja az Elliptic Curve Digital Signature Algorithm (ECDSA).
Globális kvantumkihívás
A Project Eleven X-bejegyzése szerint több mint 10 millió Bitcoin-címnek van nyilvános kulcsa, ami elméletileg akár 6,2 millió BTC-t, azaz körülbelül 500 milliárd dollárt is veszélyeztethet, ha a kvantumtechnológia fejlődése tovább gyorsul.
A Q-Day Prize célja, hogy a kvantumfenyegetésekről szóló elméleti vitákat gyakorlati bizonyítékkal váltsa fel.
A résztvevőknek a Shor-algoritmust kizárólag kvantumszámítógépen kell lefuttatniuk, klasszikus számítási módszerek igénybevétele nélkül.
Már az is érvényes bizonyítéknak számít, ha a versenyzők csak néhány bitet képesek feltörni egy Bitcoin-kulcsból – ez ugyanis azt jelezné, hogy a teljes kulcs visszafejtése idővel lehetségessé válhat.
A Project Eleven kiemelte, hogy soha nem törték még fel valódi ECC kulcsot a valóságban – ez lenne az első.
A kezdeményezés egyébként a kvantumszámítástechnikai iparág előrehaladásának közepette indult.
A Google „Willow” chipje például nemrég olyan számítást végzett el öt perc alatt, amelyhez hagyományos szuperszámítógépeknek körülbelül 10 szeptillió évre lenne szükségük.
A kvantumverseny felerősödik
Több más nagyvállalat – köztük az IBM, az Amazon és a Microsoft – is komoly előrelépéseket ért el kvantumhardverek terén, és a kvantumprocesszorokhoz való hozzáférés egyre több felhőszolgáltatáson keresztül is elérhető.
Eközben a PsiQuantum nevű vállalat 750 millió dollárt vont be 2025 elején, és ennek kapcsán előrelépést jelentett a fotonikus chipdizájnban és olyan kvantumalgoritmusok fejlesztésében, mint a Shor-algoritmus.
Bár az iparági szakértők többsége nem tartja azonnalinak a Bitcoin elleni kvantumfenyegetést, a Project Eleven kezdeményezése éppen azt a célt szolgálja, hogy nyílt kísérletezéssel számszerűsítsék ezt a kockázatot.
A nagy kvantumvita
A kvantumszámítástechnikáról szóló vita nem új keletű.
A CryptoQuant már 2025 elején figyelmeztetett arra, hogy ez a technológia feltörekvő kockázatot jelent, különösen a bányászat és a privát kulcsok védelme terén.
A téma újra napirendre került egy NIST-jelentést követően 2024 novemberében, amely szerint azokat az algoritmusokat, amelyek sebezhetőek a kvantumtámadásokkal szemben, öt éven belül kivezetik.
Miközben olyan hangok, mint „Bitcoin Isaiah” az X-en, azonnali felkészülést sürgetnek, addig Adam Back, a Blockstream vezérigazgatója azt állítja, hogy a Bitcoin titkosítása várhatóan 2035-ig biztonságban marad.
Olvastad már? 2029-re anyagi függetlenséget hozhat befektetőinek az XRP? Mit mondanak a számok?
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.