Ausztrália a világ egyik legaktívabb kriptovaluta-használó országa, a lakosság 31%-a már kipróbálta valamelyik digitális valutát. Ennek ellenére a szabályozás még mindig sehol nincs.
Olyan ez, mintha az ember megvenne egy sportkocsit, de nem lenne sehol aszfaltozott út. A Coinbase pedig belefáradt ebbe a helyzetbe.
Komoly rendszerhibák
John O’Loghlen, a Coinbase ázsiai és csendes-óceáni térségért felelős vezetője egy friss blogbejegyzésben keményen bírálta Ausztrália kriptopolitikáját.
Szerinte az ország bizonytalan és gyenge szabályozása miatt tehetségek és tőke menekül külföldre, és nem is lassan.
A május 3-i szövetségi választás szerinte sorsdöntő, és olyan vezetőket kell választani, akik végre komolyan veszik a digitális reformokat. Ha nem, Ausztrália lemarad a globális versenyben.
O’Loghlen öt sürgős lépést vázolt fel, amit a következő kormánynak azonnal meg kell tennie.
Először is száz napon belül létre kell hozni egy kriptovalutákkal foglalkozó munkacsoportot.
Másodszor meg kell oldani a problémát, amely során a bankok indokolatlanul zárják ki a kriptóval foglalkozókat a pénzügyi rendszerből. Harmadszor lehetővé kell tenni a stabilcoinok szélesebb körű használatát.
Negyedszer tiszta adószabályokat kell bevezetni. És végül támogatni kell a Web3 startupokat, hogy ne menjenek inkább Szingapúrba vagy Dubajba, ahol jobb a jogszabályi környezet számukra.
Kihagyott lehetőségek
Ausztrália akár élen is járhatna a Web3 fejlesztések terén, de O’Loghlen szerint eddig hiányzott a kellő akarat és a gyors reagálás.
Azt is hozzátette, hogy a következő Coinbase vagy Circle biztosan nem ausztrál lesz, és nem azért, mert nincs meg a tudás vagy a tehetség, hanem mert a jelenlegi rendszer egyszerűen nem támogatja az induló vállalkozásokat.
A miniszterelnök, Anthony Albanese vezette kormány próbálkozik a szabályozás kialakításával.
Márciusban a pénzügyminisztérium javaslatot tett arra, hogy a nagyobb tőzsdék kötelezően szerezzenek pénzügyi szolgáltatási engedélyt, és irányelveket dolgoztak ki a stabilcoinok felügyeletére, illetve az eszközök letétkezelésére.
Emellett azt ígérték, hogy együttműködnek a bankokkal a kripto-tiltási gyakorlatuk felszámolása érdekében, hogy több átláthatóság és méltányosság valósuljon meg. A Coinbase azonban nem elégedett.
Szerintük az aktuális banki hozzáállás úgy kezeli a kriptóval foglalkozó ausztrálokat, mintha bűnözők lennének.
Döntéshelyzet előtt
Egy nemrég készült felmérés szerint még a gazdagabb ausztrálok sem mernek igazán beleállni a kriptopiacba, mindössze 9,9%-uk tart 195.000 ausztrál dollárnál, azaz kb. 47 millió forintnál több kriptovalutát.
A legtöbben még csak ismerkednek a lehetőséggel. Ez is jól mutatja, mennyire bizonytalan a helyzet.
A május 3-i választás tehát nemcsak a megélhetésről vagy az egészségügyről szól majd, hanem arról is, hogy Ausztrália kriptós nagyhatalom lesz-e, vagy megragad a szabályozási káoszban.
A Coinbase világosan üzent, itt az idő a cselekvésre, a halogatás ideje lejárt.
Olvastad már? Bálnák adják az Ethereumot – medvés jelek és ETF-kiáramlás nyomasztja az ETH árfolyamát
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.