Ez állhat valójában Trump vámjainak a hátterében

Eric Demuth, a Bitpanda kriptotőzsde vezérigazgatója szerint Trump elnök vámintézkedései nem elsősorban a protekcionizmusról vagy a geopolitikáról szólnak, ahogy sok kritikus állítja.

Inkább az amerikai államadósság újrafinanszírozásának kezelését szolgálják.

Egy friss LinkedIn-bejegyzésben Demuth azt állítja, hogy a vámok valódi célja az amerikai gazdaság szándékos lassítása. Ez pedig csökkenti a 10 éves államkötvény hozamát.


Ne maradj le a legfrissebb hírekről és érdekességekről – kövess minket Facebookon is, és legyél naprakész a kriptovilágban!


A hozam jelenleg körülbelül 4,20%. Ennek csökkentése kulcsfontosságú az amerikai kormány számára. 2026 végéig ugyanis 9 billió dollárnyi lejáró államkötvényt kell megújítania.

„Ez a kamatláb a lényeges szám” – mondja Demuth. „Minden egyes lefaragott bázispont milliárdokat spórol a következő tíz évben.”

Demuth szerint az egyetlen hatékony mód a hozam csökkentésére a gazdaság lassítása.

Bár a vámokat rövid távon általában inflációgerjesztőnek tartják, szerinte nagy arányú bevezetésük recessziót okoz.

Ez csökkenti az inflációs várakozásokat és a tőke iránti keresletet, így a hozamok is mérséklődnek.

„Ami védekezésnek tűnik, valójában lehet recessziós stratégia” – érvelt Demuth. „Az amerikai kormány hatalmas újrafinanszírozási hullámmal néz szembe.”

Sok kritikus szerint Trump „kölcsönös” vámjai inflációt okoznak, és recesszióba taszítják az Egyesült Államokat.

A milliárdos Ray Dalio úgy véli, a vámok globális stagflációhoz vezethetnek, és jelentősen megváltoztathatják az USA és Kína közötti kereskedelmi kapcsolatokat.

Egy elemzésében, amelyet Trump kölcsönös vámpolitikájának bevezetése után írt, Dalio egyetértett Trump véleményével. Szerinte ez a lépés több bevételt hozhat az államkasszába.

Azonban Demuth szerint a recessziós stratégia célja most a hozamok leszorítása. Így olcsóbban lehetne újrafinanszírozni ezermilliárdokat, majd később ösztönző lépések jöhetnének a gazdaság élénkítésére.

Párhuzamot vont a 2020–2021-es időszakkal, amikor a mennyiségi lazítás és a közel nulla kamatok kockázatvállalási hullámot indítottak el.

„Ezt a filmet már láttuk korábban” – írta Demuth. „Ez nem fog újra megtörténni, amíg le nem zárul ez az áthitelezési ciklus. És amíg a 10 éves hozam nincs kordában tartva.”

Trump hozamokért vívott háborúja

Sok közgazdász a 10 éves amerikai államkötvény hozamát irányadónak tekinti. Ez alapján alakulnak más kamatok is, például a jelzáloghiteleké, a vállalati kötvényeké és egyéb hiteleké.

A hozam változása jelentősen befolyásolja a hitelfelvétel költségeit az egész gazdaságban. Emellett a befektetői hangulat egyik mutatója is. Ha a hozam emelkedik, az erősebb gazdasági növekedésre és inflációra utal.

Néhány közgazdász azonban aggódik az államadósság és a fiskális politika 10 éves hozamra gyakorolt hatása miatt.

Szerintük a nagy költségvetési hiány, például amit a Trump-kormány örökölt, felfelé nyomhatja a hozamokat.

Demuth arra figyelmeztet, hogy amíg ez az újrafinanszírozás nem valósul meg, a piac szűkös likviditási környezetben marad. Ez hatással lesz a kockázatos eszközökre, különösen a technológiai és kriptoszektorban.

„Szóval legközelebb, amikor valaki azt mondja, hogy Trump »kereskedelmi háborút indít«, nézd más szemmel” – tanácsolja Demuth. „Ez nem kereskedelmi háború. Ez hozamharc.”

A piac figyelőinek azt javasolja, hogy kiemelten figyeljék a 10 éves államkötvény hozamgörbéjét. Úgy véli, ez a kulcs a jelenlegi gazdasági stratégia megértéséhez.

Olvastad már? Az XRP árfolyama technikai válaszúthoz érkezett – elemzők jelentős emelkedést jósolnak

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.


Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

A covid miatti összeomlás sem hozott akkora veszteséget a leggazdagabbaknak, mint Trump vámbejelentése

2025. április 3. és 4. között a világ 500 leggazdagabb emberének vagyona 536 milliárd dollárral csökkent. Ez volt a történelem legnagyobb kétnapos visszaesése. Az Egyesült Államok...

Conor McGregor is saját kriptovalutával jelentkezik – megreformálná a szerencsejáték-ipart

A kevert harcművészetek bajnoka, Conor McGregor belépett a kriptovaluták világába egy új tokennel, amely a „REAL” nevet viseli. A tokent zárt licites aukción keresztül bocsátották...

Jim Cramer szerint az 1987-es fekete hétfőhöz hasonló összeomlás jöhet

Jim Cramer 1987-hez hasonló tőzsdekrachra figyelmeztet a vámok okozta volatilitás miatt. Jim Cramer, a CNBC „Mad Money” című műsorának kiszámíthatatlan műsorvezetője, egy újabb piaci összeomlást jósol. Azt...

7 éve nem volt ilyen rossz a bitcoin első negyedéves teljesítménye

2025 első negyedéve a bitcoin elmúlt hét évének legrosszabb Q1-es időszaka lett. A vezető digitális eszköz legalább 12%-ot veszített értékéből január és március között, annak...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.