Világos szabályozásokra van szükség ahhoz, hogy a bankok bevezessék a kriptót a fizetések területén – az anonim, nem ellenőrzött tranzakciók kizárásával.
A Bank of America (BOA) vezérigazgatója, Brian Moynihan a kripto jövőjéről osztotta meg gondolatait a bankszektorban.
A svájci Davosban, a Világgazdasági Fórum keretében adott interjújában hangsúlyozta, hogy az iparág nyitott a kripto tranzakciók irányába, feltéve, hogy a szabályozási keretek megfelelően tisztázottak lesznek.
A kripto elfogadásának feltételei
Moynihan kijelentette, hogy ha a szabályok egyértelművé válnak, és lehetővé teszik az üzleti tranzakciók lebonyolítását, akkor a bankok gyorsan belépnének a kripto tranzakciók világába.
„Ha a szabályok megjelennek, és valódi üzleti lehetőséget teremtenek, a bankrendszer keményen rákapcsol majd ezen a területen” – mondta.
A vezérigazgató azt is kiemelte, hogy a bankok számára alapvető fontosságú a nem anonim, ellenőrzött tranzakciók megléte, amelyek nélkül nem lehetséges a kripto tömeges bevezetése.
Hozzátette, hogy a BOA már jelentős befektetéseket tett a blokklánc-technológia területén, és több száz szabadalommal rendelkezik ezen a téren. A szervezet tranzakcióinak többsége már most digitális formában történik.
A kripto és a dollár viszonya
Amikor arról kérdezték, hogy a kriptó, például a Bitcoin, fenyegetést jelent-e az amerikai dollárra, Moynihan nem aggodalmaskodott.
A digitális eszközöket egy újabb fizetési módként említette, amely kiegészíti a már meglévő lehetőségeket, mint például a Visa, a Mastercard vagy az Apple Pay.
Ezek a megjegyzések egy óvatos iparági hozzáállás közepette hangzottak el, amely nagyrészt a szabályozási bizonytalanságok miatt alakulhatott ki.
Például Jamie Dimon, a JPMorgan Chase vezérigazgatója nyíltan kritizálta a Bitcoint, mondván, hogy annak nincs belső értéke, és gyakran használják bűncselekményekhez.
Ennek ellenére Dimon is elismerte a blokklánc-technológia hasznosságát, és azt, hogy az Egyesült Államok egy napon digitális valutával rendelkezhet.
Szabályozási kihívások
Az amerikai bankok számára a szabályozási megfelelés kihívásait tovább fokozta az úgynevezett „Operation Choke Point 2.0”, amely állítólag akadályozta a kriptohoz kapcsolódó szolgáltatások fejlesztését.
Ennek része volt például az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) SAB 121-es irányelve, amely előírta a pénzügyi intézmények számára, hogy az ügyfelek által birtokolt kriptót kötelezettségként tüntessék fel a mérlegükben.
Ez megnehezítette számukra, hogy ilyen ügyfeleknek szolgáltatásokat nyújtsanak, és sok amerikai bank leállította vagy lelassította a kripto kezdeményezéseit.
Egyes törvényhozók próbálták megoldani ezeket az akadályokat, például az amerikai szenátus májusban elfogadott egy határozatot, amely lehetővé tenné a bankok számára a kripto letétkezelési szolgáltatásokat.
Szeptemberben egy republikánus törvényhozói csoport arra kérte a SEC-et, hogy vonja vissza a „pusztító” SAB 121-es szabályt.
Előretekíntés
A helyzet várhatóan változhat Donald Trump elnök irányítása alatt, aki valószínűleg világos iránymutatást fog adni a digitális eszközök szabályozására vonatkozóan.
Azonban az, hogy pontosan milyen megközelítést alkalmaz majd az adminisztráció, egyelőre bizonytalan, mivel Trump első hivatali napján a kriptó nem került az aláírt rendeletek közé.
Olvastad már? Donald Trump kegyelmet adott a Silk Road alapítójának, Ross Ulbrichtnek
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.