Donald Trump washingtoni hatalomra kerülése sok kritikus szerint apokaliptikus következményekkel jár majd. De van-e félnivalója az őszinte Trump-kritikusoknak a kriptovalutáktól?
A TIME Business riporterének, Sam Gustinnak a The Nation című lapban nemrégiben megjelent véleménycikke azt üzeni az olvasóknak, hogy „féljenek”.
A kriptovalutára és Donald Trumpra figyelmezteti őket.
Ebben a szerző idézi Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdászt és a Columbia Egyetem professzorát: „Itt óriási az öncsalás kockázata”.
Közgazdász figyelmeztet Trump és a kriptók miatt
„A veszélyt nem csak az összeférhetetlenség jelenti, hanem Trump és cimborái körében egy olyan gondolkodásmód, amelyben nem is értik az összeférhetetlenség fogalmát” – mondta Stiglitz.
„Az irónia az, hogy itt van egy olyan elnök, akit állítólag »populistq« platformon választottak meg, és aki az USA történelmének legnagyobb milliárdos- és vagyonpárti újraelosztását hajtja végre.”
„A szakértők szerint az eredmény magasabb árak, csökkentett fogyasztóvédelem és mélyebb gazdasági egyenlőtlenség lesz az Egyesült Államokban” – írja Gustin.
De vajon tényleg ez az igazság? Igaz, hogy a kriptovaluta a történelem legnagyobb vagyonátcsoportosítását végzi a középosztálytól a milliárdosokhoz?
A bitcoin populista vonzereje
Ha valami, akkor a kripto legelszántabb hívei azzal érvelnek, hogy a hagyományos, hitelre épülő pénzügyi rendszer juttatja a legnagyobb vagyont a milliárdosok felé.
Mert folyamatosan átértékeli az adósságot az olcsóbb dollárokkal. A milliárdosok és cégeik használják a legtöbb adósságalapú eszközt.
Eközben az egyre bővülő pénzrendszer miatt az árak folyamatosan emelkednek.
A kriptoeszközök viszont alacsonyabb árakat okoznak azáltal, hogy jutalmazzák az embereket a pénzük megtakarításáért. A könnyű hitelgazdaság valóban jutalmazza a nagy költségszámlákkal rendelkező vállalkozásokat, hogy elköltsék a pénzüket.
Ráadásul a Republikánus Párt hadilábon áll a kriptovalutákkal, amely közvetlen hatással lesz a fogyasztóvédelem biztosítására azok számára, akik ezt szeretnék.
Sok blokklánc-felhasználó hajlandó vállalni a kockázatokat, amelyek a likvid pénzügyi piacok és az internet képességének határait feszegetik.
Ami a gazdasági egyenlőtlenséget illeti, a hagyományos pénzügyi rendszerekben ez évtizedek óta a választók panasza. Úgy tűnik, hogy ezek előnyei csak egy bizonyos, a legtöbb ember számára elérhetetlen méretgazdaságossági szintnél lépnek működésbe.
De nem így van ez az olyan kriptovaluták esetében, mint a Bitcoin és az Ethereum, amelyek a piaci kapitalizmus nyereségét minden résztvevő számára egyformán elérhetővé tették, bármilyen szintű részvétel mellett.
A bitcoin ára egy évvel ezelőtt még csak 43.000 dollár volt. Ma azonban ennek több mint kétszerese, szombaton 103.000 dolláron kereskedtek vele. Ez több mint 130%-os nyereséget jelent a kriptovásárlók számára, akik tavaly januárban vásároltak Bitcoint.
Olvastad már? A Cardano újabb nagy dobásra készül? Mit mondanak a szakértők?
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.