Bár Terra ökoszisztéma 2022-es összeomlása nem került annyiszor címlapra, mint az FTX botránya, az új bírósági dokumentumok szerint azonban az áldozatok száma meghaladhatja az 1 milliót.
A héten benyújtott dokumentumok azt állítják, hogy a kegyvesztett kriptomogul, a Terraform Labs alapítója, Do Kwon áldozatainak számát „nehéz pontosan számszerűsíteni”.
Kwon a múlt héten ártatlannak vallotta magát egy New York-i bíróságon a Terra kriptoökoszisztéma összeomlásával kapcsolatos csalással kapcsolatos amerikai büntetőjogi vádakban.
A kriptoprojektje 2022-ben ment füstbe, 40 milliárd dolláros fekete lyukat hagyva maga után – na meg pórul járt befektetők hadát.
„Tekintettel a potenciális áldozatok számára ebben az ügyben, a kormány tisztelettel kijelenti, hogy kivitelezhetetlen minden egyes potenciális áldozatnak személyre szabott értesítést küldeni” – áll a hétfői bírósági dokumentumban.
Hozzátette, miszerint a kormány úgy véli, hogy az áldozatok száma „meghaladja a több százezer magánszemélyt és szervezetet, és potenciálisan több mint 1 millióra tehető”.
Mint ismert, Kwon alapította azt a Terra kriptoökoszisztémát, amelynek fő termékei a LUNA token és a TerraUSD (UST) algoritmikus szilme (stabilcoin) voltak.
A befektetők ezeket kapuként használták a decentralizált pénzügyek, vagyis a DeFi világába, és a LUNA gyorsan az egyik legértékesebb kriptopénz lett a piacon.
Az UST szilme (stabilcoin) azonban nem tudta megtartani az amerikai dollárhoz kötött értékét, és az egész ökoszisztéma összeomlott, ami nagyon gyorsan eltörölte a piaci értékét.
A hatóságok most azt állítják, hogy Kwon egy látszatprojektbe csalta a befektetőket, hogy saját magát gazdagítsa meg. A szövetségiek mind az Egyesült Államokban, mind Koreában büntetőjogi vádakat emeltek ellene.
Az Egyesült Államokban Kwon kilenc büntetőjogi váddal néz szembe, köztük értékpapír-, elektronikus és árutőzsdei csalással, valamint pénzmosásra irányuló összeesküvéssel.
„A színfalak mögött a Terraform alaptermékei nem úgy működtek, ahogy Kwon hirdette, és manipulálták őket, hogy egy működő és decentralizált pénzügyi rendszer illúzióját keltsék a befektetők elcsábítása érdekében” – áll a hétfői dokumentumban.
A Terra az FTX saját, 2022-es csődjét megelőzően omlott össze. Az FTX egykor hatalmas kriptomárkának számított, amely lehetővé tette a felhasználók számára, hogy digitális érméket és tokeneket vásároljanak és adjanak el.
A kriptotőzsde a rossz gazdálkodás és sikkasztás miatt omlott össze.
Egy nagy nyilvánosságot kapott büntetőper után a társalapító, Sam Bankman-Fried már 25 éves büntetését tölti a kriptovállalatának összeomlásában játszott szerepe miatt. Ügyvédei megfellebbezték az ítéletet, igazságtalan eljárásra hivatkozva.
Ne maradj le a legfrissebb hírekről és videóinkról– kövess minket az Instagramon is!
Olvastad már? Kínálati sokk előtt a bitcoin – ezért léphette át a 100.000 dollárt
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.