Mi az a bitcoin? Röviden, tömören, érthetően

-

A bitcoin egy digitális készpénz. Utalásához nincs szükség bankra. Használhatához elég egy mobiltelefon és internet-hozzáférés.

A bitcoin mögötti technológiát 2008-ban mutatta be egy Satoshi Nakamoto álnéven tevékenykedő személy vagy csoport. Az első bitcoint 2009-ben hozták létre.

Miben különbözik a bitcoin a hagyományos pénztől?

Digitális formában a bitcoin előtt is volt pénz. Ez azonban csak a bankok és más pénzintézetek központi nyilvántartásában létezett. Ezeket csak akkor tudta bárki használni, ha rendelkezett számlával az adott szolgáltatónál.

A Bitcoin mögött ezzel szemben semmilyen központi felügyelet nincs, és senki nem tudja önkényesen befolyásolni az állapotát.

A titok az adatok tárolásában rejlik. A Bitcoin egy új, innovatív eljárást használ, ezt nevezzük blokklánc-technológiának.

Mi az a Bitcoin-blokklánc?

A blokklánc az összes Bitcoin-tranzakció nyilvántartása. Akárcsak egy pénztári könyv, amelybe feljegyezzük a kassza bevételeit és kiadásait.

Bitcoin-blokklánc

A Bitcoin adatbázisának (a blokkláncnak) a tárolása nagyon sok számítógépen zajlik jelenleg is, a világ minden táján.

Ez biztosítja a decentralizációt, vagyis hogy a Bitcoin mögött semmilyen szervezet nem áll. A blokkláncot bárki letöltheti a saját számítógépére.

Technikailag tekintve a blokklánc blokkokból áll, ezekben a blokkokban találhatók a tranzakciók. Minden tíz percben létrejön egy új blokk, ebbe pedig jellemzően belekerülnek azok a tranzakciók, amelyeket a blokk létrehozása előtt hajtottak végre.

Erre azért van szükség, hogy a sok számítógép szinkronizálni tudja egymással az adatbázisaikat. A blokklánc biztosítja a tranzakciók megmásíthatatlanáságát is.

Az egyes blokkok úgy kapcsolódnak egymáshoz, mint a kovászos kenyér. Minden egyes blokkban megtalálható az előző blokknak a „tömörített” változata (hashe).

Ha bárki is a múltban megváltoztat egy blokkot, az az utána következő összes blokkra is hatással lesz.

A Bitcoin-blokklánc legfőbb jellemzői:

  1. Megmásíthatatlan: Nincs lehetőség arra, hogy bárki is átírja a múltbéli tranzakciókat.
  2. Decentralizált: A blokkláncot több számítógépen, elosztott módon tárolják, így amíg egyetlen is létezik belőle, addig a bitcoin is létezni fog. Ezenfelül a többség egyetértésére van szükség ahhoz, hogy

Mi az a bitcoin-bányászat?

A Bitcoin hálózata mögött nem áll semmilyen központi szereplő, az informatikai rendszert viszont valakinek működtetnie kell.

A potenciális működtetőket nem ismerjük, így valahogy be kell bizonyítaniuk, hogy valóban érdekeltek a hálózat fenntartásában.

Ez úgy érhető el, hogy a hálózat bonyolult matematikai rejtvények megoldására kényszeríti a bányászokat, akiknek ez rengeteg számítási energiába, vagyis pénzbe kerül.

Ha ezt teljesítik, akkor ők kapják azt a nemes feladatot, hogy létrehozhatják az új blokkot, és ellenőrizhetik a benne szereplő tranzakciókat. Ezért cserébe jutalmat kapnak, ami jelenleg 3,125 bitcoin.

Ezek a jutalom bitcoinok ebben a pillanatban jönnek létre, előtte nem léteztek. A bitcoinból összesen 21 millió létezhet csak, ezt pedig úgy érik el, hogy a bányászok jutalmát nagyjából négyévente a felére csökkentik. Ezt nevezzük feleződésnek.

Jelenleg nagyjából 19,79 millió bitcoint bányásztak már ki, és előrejelzések szerint 2142-re érhetjük el a 21 milliót.

Kövesd a Kriptoworld-öt a Google News-on

Hogyan bányászhatok bitcoint?

A hőskorban a bitcoin bányászatához egy egyszerű irodai számítógép is elég volt. Később rájöttek, hogy a grafikus kártyák jobban megfelelnek erre a feladatra. Ma azonban már speciálisan erre a célra kifejlesztett, ún. ASIC-bányászgépek is léteznek.

Mi az a bitcoin-bányászat?

Ezeknek a gépeknek az ára jellemzően néhány száz dollártól néhány ezerig terjed. Fő specifikációi közé tartozik a hashráta és a fogyasztás.

A bányászat azonban a gépek magas fogyasztása miatt nem mindig kifizetődő. Ennek ellenőrzésére egyszerű online kalkulátorok is használhatók.

A bányászat elképesztő nehézsége miatt a bányászok ma már ún. poolokba rendeződnek. Ez azt jelenti, hogy egyesítik erőjüket, és a közösen kibányászott blokk jutalmát a hozzájárulással arányosan elosztják egymás között.

Mi az a bitcoin-tranzakció?

A bitcoin-tranzakció a bitcoin utalásának folyamata. Ahhoz, hogy bitcoin-tranzakciót hajthassunk végre, szükségünk van egy bitcoin-tárcára.

Ezeket számítógépre és mobiltelefonra letölthető alkalmazásokon keresztül érhetjük el.

A tranzakciókért díjat kell fizetni. Ennek nagysága a hálózat terheltségétől függ, és általában néhány dollárt tesz ki.

Minél nagyobb díjat fizet a felhasználó, a tranzakciója annál hamarabb végrehajtásra kerül.

Hogyan vásárolhatok és használhatok bitcoint?

A bitcoin használata egyszerű:

  1. Bitcoin-tárca: Tölts le egy alkalmazást vagy regisztrálj egy online szolgáltatónál, ahol tárolhatod a bitcoinjaidat.
  2. Bitcoin-vásárlás: Tőzsdéken vagy kriptovaluta-automatákon keresztül vásárolhatsz bitcoint.

A tranzakciók gyorsak, és a hálózat terheltségétől függően minimális díjjal járnak. Ez különösen hasznos lehet nemzetközi utalások esetén, mivel nem igényel közvetítő bankokat.

A Bitcoin biztonságos?

A Bitcoin informatikai rendszere nyílt forráskódú, ami azt jelenti, hogy bárki megtekintheti, átvizsgálhatja.

Amennyiben rendelkeznek olyan hátsó kapuval, amellyel a hálózat egyik napról a másikra lekapcsolható, azt az évek során már felfedezték volna.

A mögöttes blokklánc-technológiát már különböző intézmények, egyetemek is kutatják, létrejötte pedig egyértelműen a Bitcoin érdeme.

A világ tehát már elismerte a bitcoin létjogosultságát, és azt, hogy technológiája jelentős értéket képvisel és adott hozzá a világunkhoz.

A decentralizált rendszernek köszönhetően nincs egyetlen olyan személy sem, aki befolyásolni tudná a hálózatot. Módosítani persze lehet, ehhez azonban az összes bányászati erőforrás 50%-ának a jóváhagyása szükséges.

Mivel a bányászok egymástól függetlenül, földrajzilag is távol működnek, így lehetetlen, hogy ennyi ember összebeszéljen és összeesküdjün a hálózat ellen.

Ez ráadásul számukra sem érné meg, hiszen ha a Bitcoin összeomlanak, ők is bevételi forrás nélkül maradnának.

Vannak azonban szkeptikus hangok is, amelyek továbbra is élnek azzal a sztereotípiával, hogy a bitcoin a bűnözők pénze.

A bitcoin a bűnözők pénze?

A múltban a bitcoint valóban nagyobb mértékben használták illegális tevékenységekre, mint manapság. Tudni kell azonban, hogy a kriptovaluta blokklánca mindenki számára megtekinthető és átlátható, ezért a bitcoin-tranzakciók nem titkosak.

Persze konkrét személyt nem lehet a tranzakciókhoz kapcsolni, az azonosítók alapján viszont lehetséges azok nyomon követése.

A legfrissebb kutatások szerint jelenleg a bitcoin-tranzakciók kevesebb mint 0,15%-a kapcsolható törvénytelen tevékenységekhez.

A terrorizmus finanszírozásának és a pénzmosásnak továbbra is a készpénz a legnépszerűbb eszköze.

Miért olyan értékes a bitcoin?

A bitcoin értékét alapvetően közgazdasági tényezők határozzák meg, árfolyamához azonban – mint a hagyományos részvények esetén is – nagyban hozzájárul a körülötte tapasztalható felhajtás.

A fundamentumokat tekintve is minden adott ahhoz, hogy a bitcoin piaca olyan nagyra növekedjen, mint most.

Ezenfelül fontos, hogy a feleződés hatására egyre kevesebb bitcoin jön létre, a kereslet viszont folyamatosan növekszik.

  1. Innováció: A kriptovalutának sikerült egy teljesen új technológiát bevezetnie, és ez volt a digitális készpénz első megvalósulása. Azok, akik hamar meglátták benne ezt az értéket, és megértették a működését, nagyban hozzájárultak az eltrejedéséhez.
  2. Szűkösség: A bitcoinból legfeljebb 21 millió létezhet.
  3. Kereslet-kínálat: A bitcoin kibocsátási üteme négyévente csökken, miközben a kereslet folyamatosan növekszik.

Van esély arra, hogy a bitcoin árfolyama egyik pillanatról a másikra összeomlik?

Mint minden kockázatos eszköz, úgy a bitcoin esetében sem lehet kizárni, hogy értéke egyik napról a másikra több tíz százalékot csökkenjen.

Az azonban, hogy teljesen elveszítse az értékét, nagyon valószínűtlennek tűnik.

Jelenleg egy potenciális nagy árcsökkenés akkor valósulhatna meg, ha a nagy tulajdonosok (különféle országok, pl. az Egyesült Államok, vagy olyan tárcák, mint amilyenek Satoshi Nakamotóé) egyszerre a piacra dobják piacra a készleteiket. Ez azonban még nem fog teljes értékvesztéshez vezetni.

Milyen jövő várhat a bitcoinra?

Jelenleg egyre nagyobb az intézményi kereslet a bitcoin iránt, és egyre több ország fontolgatja, hogy a kriptovalutára épülő nemzeti tartalékokat hoz létre. Ezek rendkívül nagy keresletet jelenthetnek majd a jövőben.

A technológia folyamatos fejlődésével és a bitcoin egyre népszerűbbé válásával eljöhet egyszer az a korszak, amikor a bitcoin legalább annyira elfogadott lehet, mint az arany.

Ez azonban még évekbe telhet, így nem érdemes arra számítani, hogy egyik pillanatról a másikra minden üzlet bitcoinelfogadóvá válik.

A jövő tehát ígéretesnek látszik, ennek ellenére mindig szem előtt kell tartani a bitcoin kockázatos és ciklikus természetét.

Ha bárki bitcoinbefektetésen töri a fejét, fontos, hogy mindig csak annyi pénzt rakjon kriptovalutákba, amelynek elveszítését megengedheti magának.

A bitcoin nemcsak egy digitális fizetőeszköz, hanem egy technológiai újítás is, amely forradalmasíthatja a pénzügyi rendszert.

Bár még sok kérdés övezi, a fejlődése és alkalmazása megállíthatatlannak tűnik.

A precíziós kereskedés itt kezdődik, Útmutató a TradingView sikeres használatához!

Olvastad már? Ethereum 2.0 staking: Minden, amit tudni érdemes

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.


Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

Ethereum (ETH) árfolyam elemzés 12.23.

Prémium Ethereum (ETH) Az Ethereum 4000 dollárnál jelentős visszautasítással szembesült, és ez 2024-ben már harmadszor történt meg, aggodalomra adva okot a következő árfolyam-akciót illetően. A piac az...

A Bitget a top 3 kriptotőzsde között novemberben a futures kereskedésben

A Bitget, a vezető kriptovaluta-tőzsde és Web3 vállalat, megosztotta novemberi átláthatósági jelentését, amely kiemeli ökoszisztémájuk erőteljes teljesítését 2024 novemberében. A kriptopiac jelentős növekedést mutatott, mivel...

A Bitcoin 96.000 dollár alá csúszik, az altcoinok elkezdenek ragyogni

A Bitcoin (BTC) ismét drámai zuhanásba kezdett, mivel a kriptopiac tanúja, hogy a legnagyobb és domináns eszköz a 96.000 dolláros árfolyam alá zuhant. Az éles...

Az Interpol körözést adott ki a Hex alapítója, Richard Heart ellen

Richard Schueler, ismertebb nevén Richard Heart, a Hex kriptopénz alapítója, mostanában nem a pozitív hírek miatt került a figyelem középpontjába. Az Interpol nemzetközi körözést adott...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.