A Worldcoin – amely ma már egyszerűen csak World néven ismert – komoly bírálatok kereszttüzébe került a felhasználói adatkezelési gyakorlatai miatt.
A platform arra kéri az embereket, hogy írisz- és arcfelvételekkel igazolják emberi mivoltukat, cserébe digitális azonosítót és ingyenes tokeneket kínál.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
Bár ez futurisztikusan hangzik, számos országban betiltották a tevékenységüket az adatvédelmi törvények megsértése miatt, ami bírságokat és pereket eredményezett.
Biometrikus adatok: nem cserélhetők, mint egy jelszó
Ankur Rakhi Sinha, az Airchains vezérigazgatója a Cointelegraph számára írt véleménycikkében részletezte a Worldcoin körüli problémákat.
A legfőbb gond szerinte az, hogy a platform rendszerszinten képtelen megvédeni a felhasználói adatokat.
Míg számos törvény védi a személyes információkat, ezek általában csak egy adatvédelmi incidens után lépnek életbe.
Ez rávilágít egy fontos problémára, hiszen ahhoz, hogy a blokklánc-technológia valós alkalmazásokban is elterjedjen, az adatvédelem prioritást kell kapjon.
A Worldcoin példája azt mutatja, hogy nem lehet félvállról venni az adatbiztonságot, mert a következmények súlyosak lehetnek.
2024-ben a Worldcoin nagy átalakuláson ment keresztül, miután jelentős befektetéseket vonzott a platformot övező hype hatására.
Ám az ilyen megközelítés nem elég. Skálázható és célzott adatkezelési rendszerek kellenek, amelyek képesek elkerülni a Worldcoinéhoz hasonló adatvédelmi botrányokat.
Felhívás a kriptoközösséghez
Ez az eset egyfajta ébresztő-hívás lehet a kriptovilág számára, merjünk nagyot álmodni, de közben alkalmazzunk olyan titkosítási technológiákat, amelyek valóban képesek megvédeni az érzékeny adatokat.
Mert végső soron mindannyian megérdemeljük, hogy biztosak lehessünk adataink védelmében.
De mi is a fő probléma a Worldcoin kapcsán? Kezdjük a csomópontokkal!
A World Chain, amely egy engedélyhez kötött layer-2 blokklánc az Ethereum alatt, nem engedélyezi, hogy bárki csatlakozzon a hálózathoz, csak belsősök irányíthatják.
A decentralizáció és az engedélymentesség eszméi itt teljesen háttérbe szorulnak. Ez a rendszer sebezhetővé teszi a hálózatot a „klubon kívüli” hackerekkel szemben.
Ez a fajta átláthatatlanság sérti a nyílt forráskódot támogató közösségek értékeit, és ellentmond a kriptovaluták alapelveinek is.
Minél nyitottabb egy alkalmazás, annál könnyebb azonosítani a gyengeségeit. A biometrikus adatok tárolása ilyen „fekete dobozokban” megfelelő biztosítékok nélkül szinte biztosan katasztrófához vezethet.
A lezárt kert
A nyilvános blokkláncok akkor ütköznek problémákba, amikor magáncégek hatástalanul zárják el azokat.
Az adatkezelés és tárolás átláthatósága és megbízhatósága jelentősen csorbul, ha az információkat elzárják a nyilvános ellenőrzéstől.
A biometrikus adatokat soha nem szabad „zárt ajtók mögött” tartani, mert ez szembe megy a decentralizáció alapelveivel.
Van kiút?
A Worldcoin a ZKsync technológiát használja, amely az úgynevezett nulla-ismeretű bizonyítékokat alkalmazza.
Ez a technológia lehetővé teszi, hogy az adatokat ellenőrizzék anélkül, hogy azok tényleges tartalma nyilvánosságra kerülne. Ez ígéretes megoldás lehet a biometrikus adatvédelem terén.
Azonban a ZK technológia sem oldja meg azt a problémát, hogy miként tárolják az adatokat.
Annak ellenére, hogy a Worldcoin azt állítja, csak a szükséges adatokat gyűjti, és ígéri azok törlését a modellek betanítása után, nemrég kiszivárgott információk szerint a ZK bizonyítékokat nem megfelelően alkalmazták biztonságos környezetben.
Ez hosszú távon komoly következményekkel járhat, és rávilágít arra, hogy a kriptoszektor még mindig messze van a valóban biztonságos megoldásoktól.
Kövesd a Kriptoworld-öt a Google News-on
Olvastad már? Upbit hack: Észak-Korea a tettes?
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.