Mik azok a stablecoinok és miért nem tudnak mindig stabilak maradni?

A stablecoinok, a fiat valutákhoz, például az amerikai dollárhoz kötött kriptovaluták, amelyek stabilan tartják az értéküket. Az elképzelésben továbbra is sok a hibafaktor.

Számos jól ismert példa mutatja, hogy a stabilitás fenntartása nagyobb kihívás, mint amilyennek látszik.

Tehát hogyan változhat mégis az értéke valaminek, amit „stabilnak” terveztek?


Ne maradj le a legfrissebb hírekről és érdekességekről – kövess minket Facebookon is, és legyél naprakész a kriptovilágban!


Kétségtelen, hogy ezek a stablecoinok hasznosnak bizonyulnak a tranzakciók során, de sikerük több tényezőtől függ. A piaci bizalom, a biztosítékkezelés, a likviditás és a biztonság elengedhetetlen.

Ha ezen elemek bármelyike megbicsaklik, még a legígéretesebb stablecoin is összeomolhat. Az alábbi történelmi áttekintés számos olyan stablecoin-projektet mutat be, amelyek az évek során kudarcot vallottak.

Vegyük például a Terrausd-t (UST). Ez az algoritmikus stablecoin egy testvér-token, a Luna (LUNA) és egy algoritmus segítségével egyensúlyozta ki a keresletet és a kínálatot.

Azonban 2022 májusában egy tömeges eladási hullám katasztrofális spirált okozott, ami eltörölte az UST dollárhoz való kötöttségét.

Az összeomlás jól szemlélteti, hogy az algoritmikus stablecoinok nagymértékben függnek a piac állandó bizalmától. Ha a bizalom egyszer megszűnik, a modell nem tud talpra állni, ami jelentős destabilizációhoz vezet.

A stablecoinok másik kockázata lehet a rosszul kezelt biztosíték. Ez történt az Iron Finance IRON stablecoinjával 2021 júniusában. A részben kriptovalutákkal és hagyományos eszközökkel is fedezett IRON elvesztette az értékékt, amikor piaci pánik tört ki.

A TITAN, a platform irányítási tokenjének nagyszámú eladási megbízása gyors áresést váltott ki. Mivel nem volt elegendő fedezet az IRON mögött, az árfolyam spirálszerűen zuhant lefelé.

A HUSD összeomlása 2022 augusztusában rávilágít egy másik sebezhetőségre: a likviditási problémákra.

Amikor az árjegyzői számlák bezártak, és a banki nyitvatartási idő nem igazodott, a stablecoin likviditási válsággal nézett szembe.

A likviditás kulcsfontosságú a nagy kereskedések jelentős árváltozások nélküli elnyeléséhez. Enélkül még egy kisebb eladás is piaci idegességet okozhat, és végső soron az érme árfolyamának elvesztését.

A központosított irányításnak megvannak a maga kockázatai. Ha túl sok hatalom marad a kibocsátónál, a hirtelen politikai változások vagy pénzügyi problémák katasztrófát jelenthetnek.

Ez volt a helyzet a nubit (NBT) esetében, amely az egyik legkorábbi, 2014-ben bevezetett algoritmikus stablecoin. Innovatív megközelítése ellenére a Nubit nem tudta kezelni a rossz tartalékkezelést és a pánikszerű eladásokat, ami a bukásához vezetett.

A szabályozás szintén szerepet játszik a stablecoinok stabilitásában – vagy instabilitásában.

A kormányok világszerte még mindig találgatják, hogyan szabályozzák a kriptovalutákat. A gyors jogi lépések, az eszközök befagyasztása vagy az ellenőrzésekre vonatkozó követelések megingathatják a befektetők bizalmát.

Például a Paxos, a Binance USD (BUSD) kibocsátója 2023 februárjában leállította a pénzkibocsátást az amerikai Értékpapír és Tőzsdefelügyelet (SEC) és New York állam pénzügyi szolgáltatásokért felelős minisztériumának (NYDFS) nyomására.

A szabályozási nyomás ellenére a BUSD-nek mindvégig sikerült megtartania az árfolyamát, de a kormányzati beavatkozás miatt lényegében kiszorult a játékból.

Ahogy a piac fejlődik, a stablecoin modellek jövőjét az fogja alakítani, hogy mennyire képesek alkalmazkodni – vagy fenntartani a stabilitást, vagy szembenézni a potenciális bukással.

Néhány stablecoin kísérletezik a többfedezetű tartalékokkal, amelyek kedvezőtlen piaci feltételek vagy előre nem látható események esetén kockázatossá válhatnak.

Végül csak az idő fogja megmutatni, hogy mely fiat-alapú tokenek állják ki a próbát, továbbra is pénzügyi stabilitást nyújtva a felhasználóknak – ironikus módon olyan stabilitást, amely magának a nemzetállami fiatnak a megbízhatóságától is függ.

Kövesd a Kriptoworld-öt a Google News-on

Olvastad már? A Coinshares új jelentése kényes kérdéseket vet fel az Ethereum életképességéről

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.


Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

40 millió TRUMP token szabadult fel – 300 millió dolláros készlet nyílt meg: mi vár a TRUMP mémcoinra?

Prémium TRUMP token Az Official Trump (TRUMP) nevű mémérme pénteken, április 18-án 40 millió token felszabadítását hajtotta végre, amelyek összértéke körülbelül 300 millió dollár. A frissen felszabadított mennyiségből...

A BNB iránti kereslet nő, miközben a piaci hangulat javul

Prémium Binance coin A BNB iránt ismét vásárlói kereslet mutatkozik, mivel az általános piaci hangulat pozitív irányba mozdult. Bár az árfolyam jelenleg ellenállásba ütközik a 600 dolláros szint...

Panama City bevezeti a kriptót, mostantól Bitcoinnal is fizetheted az adódat

A közép-amerikai Panama City nagy lépést tett a digitális jövő felé, mostantól nemcsak készpénzzel vagy bankkártyával, hanem Bitcoinnal, Ethereummal és stablecoinokkal is lehet adót, illetéket...

A Bybit nagyot bukott, most sorra zárja be Web3 szolgáltatásait

A népszerű kriptotőzsde a Bybit nehéz döntést hozott. Több Web3 projektjét is leállítja az 1,4 milliárd dolláros hackertámadás után. Tárcák, NFT piacterek és még sok...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.