A komédia világában a humor rendkívül árnyalt és szubjektív, a Google DeepMind kutatói pedig ugyanerre jutottak, mikor humoristákkal dolgoztak együtt, hogy megismerjék az mesterséges intelligencia képességeit ezen a téren.
Nem veszi el a humoristák munkáját
A kutatók huszonnégy profi komikussal és előadóval végeztek közös vizsgálatot az Edinburgh Festival Fringe-en 2023 augusztusában.
Az eredmények azt mutatták, hogy a nagy nyelvi modellek, amilyennel például a ChatGPT vagy a Gemini, jelentős kihívásokkal tudnak csak működni és etikai aggályok is felmerülhetnek, amikor humoros anyagok generálásáról van szó.
A kutatás részeként egy háromórás workshopot tartottak, amely során a komikusok MI segítségével írtak humoros szövegeket.
Emellett egy kérdőívet is kitöltöttek, amely a Kreativitást Támogató Index (CSI) alapján mérte, hogy mennyire segíti a kreativitást az MI használata, jobban tudnak-e dolgozni vele a humoristák.
A résztvevők beszéltek az MI használatának motivációiról, folyamatairól és etikai kérdéseiről egy csoportos megbeszélés során is.
A kutatók arra kérték a komikusokat, hogy az MI segítségével írjanak standup komédia jeleneteket, majd értékeljék az eredményeket és osszák meg véleményüket. Az eredmények pedig nem voltak jók.
A mesterséges intelligencia nem vicces
Az egyik résztvevő úgy jellemezte az MI által generált anyagot, hogy a legunalmasabb, legérdektelenebb dolog, és abba is hagyta az olvasását.
Olyan rossz volt. Egy másik résztvevő hányadéknak nevezte, amit tudta, hogy javítania kell majd.
A tanulmány kimutatta, hogy az MI-k képesek voltak vázlatokat és hosszabb jelenetek töredékeit létrehozni, de hiányoztak azok az egyedülálló emberi elemek, amelyek valamit igazán viccessé tettek.
Amikor a modelleket arra kérték, hogy készítsenek egy tervezetet, egy jelenetet adtak, ami sok szerkezeti elemet biztosított, de amikor a részletekre került sor, nem remekeltek.
A kutatók hangsúlyozták a különbséget a hétköznapi beszéd és a szatírában használt sértő nyelv között. A komikusok panaszkodtak, hogy az MI nem értette meg a szarkazmus, a fekete humor vagy az irónia árnyalatait.
„Bármely írott szöveg megfelelő lehet, de egy jó színész valószínűleg nagyon élvezetessé is tehetné.”
Hiányzik az emberi nézőpont
A tanulmány azt is feltárta, hogy az MI korlátai a komédiaírásban túlmutatnak az egyszerű tartalomgeneráláson.
A komikusok hangsúlyozták, hogy a perspektíva és a nézőpont egyedülállóan emberi tulajdonságok, egy humorista pedig megjegyezte, hogy az emberek sokkal több árnyalatot és érzelmet, finomságot adnak hozzá az élettapasztalataik miatt.
Sokan leírták, hogy a személyes élmények központi szerepet játszanak a jó komédiában, lehetővé téve számukra, hogy emlékekre, ismerősökre és hiedelmekre támaszkodva autentikus és lebilincselő narratívákat alkossanak.
Továbbá a komikusok kiemelték a kulturális kontextus megértésének fontosságát, amelyre az MI szintén nem képes.
Olvastad már? A kripto szakértő, 30 éves korában a kriptóval nyugdíjba vonult, megosztja stratégiáját a 2024-es bikafutamra vonatkozóan
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.