Az év első negyedévében a Web3 iparág 77%-kal növelte a forgalmát az előző negyedévhez képest, elérve a napi 7 millió egyedi aktív tárcát (dUAW).
A DeFi 70%-kal több lekötést tapasztalt, amely elérte a 175 milliárd dollárt, köszönhetően a bikás piaci trendek hatásának, ideértve a bitcoin új történelmi csúcsát és az Ethereum árának 4.070 dollárra emelkedését.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
Bár a piac általánosságban pozitív jeleket mutat, a kódhibák és hackelések okozta veszteségek összege 407 millió dollárra rúgott, ez 32%-os csökkenést jelent az előző negyedévhez képest, de éves összehasonlításban viszont kevésbé pozitív a kép, ez 9%-kal magasabb a tavalyinál.
A blokkláncos játékok, bár még mindig az iparág legnagyobb részét képviselik, enyhe csökkenést mutattak az év végéhez képest.
Emellett a DeFi és az NFT szektor ugyanazon pályát követte, továbbra is az iparág növekedésének kulcsfontosságú területei.
A DeFi szektor átlagosan 1,3 millió dUAW-ot produkált, míg az NFT szektor majdnem 1 millió dUAW-ot ért el.
A DeFi újbóli feltámadása
Ebben a negyedévben a DeFi szektor komoly növekedést tapasztalt, a Total Value Locked érték, azaz a dappokban lekötött tőke 70%-kal növekedett, elérve a 175 milliárd dollárt.
Ez a növekedés nagyrészt a bikás piaci hangulatnak köszönhető, amit alátámaszt a bitcoin új történelmi csúcsa és az Ethereum árfolyamának 4.070 dolláros rekordközeli értéke, amely alig 18%-kal maradt el a mindenkori rekordtól.
A szélesebb kriptopiac is jelentős nyereségeket produkált, különféle tokenek árainak feltűnő emelkedéseivel.
Az egyik kiemelkedő teljesítményt nyújtó token a Solana, amely most a TVL-lista második helyén áll, jelentős, 165%-os növekedéssel az előző negyedévhez képest.
A SOL 73%-kal emelkedett, ez is jelzi a határozott fellendülést, és kiemeli a hálózat rugalmasságát és növekvő felhasználói aktivitást.
Új blokkláncok, második rétegű megoldások
Az elmúlt hat hónapban indult új láncok, mint például a Base és a Blast, szintén bekerültek a rangsorba, jelentős izgalmat keltve a közösségben.
Ráadásul az érdeklődés szintje még tovább fokozódott az airdropok növekvő népszerűségével, amely továbbra is hatékony eszköz a közösségek bevonásához és kibővítéséhez az új blokklánc-projektek körül.
A második rétegű (L2) hálózatoknál fokozott használatot tapasztaltunk, különösen az Ethereum Dencun frissítése után, amely jelentősen csökkentette a gas-díjakat.
Ez lehetővé tette a felhasználók számára, hogy könnyebben hozzáférjenek a tranzakciókhoz, hozzájárulva ezáltal a felhasználói aktivitás növekedéséhez ezeken a platformokon.
A DeFi legjobb dappjainak elemzése során két Solana-alapú dapp, a Jupiter Exchange és a Raydium emelkedett az élre ebben a negyedévben.
Ez megerősíti a Solana visszatérését és növekvő jelentőségét a DeFi ökoszisztémában, ez pedig tagadhatatlanul jelentős változást jelent a felhasználói preferenciák és a platformok használata terén.
Kiberbiztonság, kódhibák, hackertámadások a kriptoiparban
Az év első negyedévében a blokklánc szektor vegyes eredményeket ért el biztonsági szempontból.
Annak ellenére, hogy általánosságban pozitív piaci kilátások mutatkoznak, 407 millió dollár veszteség érte a felhasználókat kódhibák és hackertámadások következtében.
Ez 32%-os csökkenés az előző negyedévhez képest, ami némi javulást jelez a biztonsági intézkedések terén, mégis, ha ezeket az adatokat összehasonlítjuk az előző év azonos időszakával, 9%-os növekedést láthatunk a veszteségekben.
A problémák nem tűntek el. Biztonsági szempontból bizonyosan maradnak kihívások, és további oktatásra és biztonsági intézkedésekre van szükség a piaci károk elkerülése érdekében.
Az Ethereum tapasztalta ezeknek az eseteknek a többségét, a támadások 57%-a ezen a hálózaton történt, amelyet a BNB Chain követett 17%-kal, és az Arbitrum 14%-kal.
Míg a többi lánc a maradék 12%-ot teszi ki. Ez a megoszlás azt mutatja, hogy a fő célpontok továbbra is a magasabb értékű hálózatok az ilyen támadások számára.
Nagy zsákmányt szereztek a hackerek
Egy jelentős biztonsági incidens a Ripple egyik alapítójának, Chris Larsennek a Ripple fiókját érintette, amelynek következtében jelentős, 213 millió XRP token veszett el, ami mintegy 112,5 millió dollárt ér.
Egy másik jelentős eset a DeFi szektorban a Munchables protokoll megtámadása, aminek következtében 17,4 ezer ETH-t veszítettek el a játék felhasználói, jelenlegi árfolyamon 62,5 millió dollár értékben.
Ezenkívül a tőzsdei szektor sem maradt ki, mivel a BitForexet is megtámadták, amely során hozzáfértek a tőzsde tárcáihoz, 56,5 millió dolláros veszteséget okozva több blokkláncon.
Ez a tőzsdék biztonságának és a felhasználók tudatosságának további fontosságát hangsúlyozza, és azt mutatja, hogy a blokklánc ökoszisztéma terén folyamatosan szükség van jobb biztonsági gyakorlatokra és éberségre, az óvatosságot nem lehet elhanyagolni.
Kövesd a Kriptoworld-öt a Google News-on
Olvastad már? Az ETFSwap (ETFS) előértékesítése csaknem elfogyott 750.000 dollár után, miért érdemes most beszállni!
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!