A pénzmosással és a tiltott tevékenységekkel kapcsolatos növekvő aggodalmakra válaszul az Európai Parlament április 24-én új szabályokat hagyott jóvá a kriptopénzekkel kapcsolatos problémák leküzdésére.
A szabályok különösen a kriptopénz-szolgáltatókat (CASP-k) érintik, beleértve a kriptopénzpiaci szabályozások (Markets in Crypto-Assets, MiCA) hatálya alá tartozó központi tőzsdéket is.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
A MiCA egy olyan szabályozási keret, amelyet az EU 2023-ban vezetett be a digitális eszközök és piacaik felügyeletére.
A legújabb fejlemények egy kiemelkedő kérdést vetettek fel – Az EU betiltja az anonim kriptotranzakciókat vagy az önmegőrző pénztárcákat?
Patrick Hansen meglátásai (MiCA )
Hát, az egyik legfontosabb kiemelés itt egy új szabályozó szerv, a Pénzmosás Elleni és Terrorizmusfinanszírozás Elleni Hatóság (AMLA) létrehozása, amelynek feladata a szabályozás felügyelete és végrehajtása.
Patrick Hansen, a Circle EU-stratégiai és politikai igazgatója az X-en tisztázta a pénzmosás elleni rendeletek (AMLR) körül kialakult helyzetet, és megjegyezte,
„Az AMLR nem kripto-szabályozás”.
Hozzátette,
„Természetesen nem vagyok rajongója az AMLR-nek. Például nem értek egyet a készpénzes fizetésekre vonatkozó küszöbértékek csökkentésével vagy az e-pénzre vonatkozó mentesség további korlátozásával az alacsony értékű, alacsony kockázatú fizetések esetében.”
Ez hangsúlyozza, hogy a kötelezett szervezeteknek (OE-k), köztük a pénzintézeteknek és a kriptovaluta-szolgáltatóknak (CASP-k) be kell tartaniuk a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelem (AML/CFT) keretrendszerét.
Ezenkívül a nem pénzügyi szervezetek, például a futballklubok vagy a szerencsejáték-szolgáltatók is a pénzmosás elleni rendelet szerinti OE-k kategóriájába tartoznak.
Az AMLR azonban csak az OE-kre és a szolgáltatókra ró kötelezettségeket, kizárva a hardver/szoftverszolgáltatókat vagy a kriptoeszközökhöz való hozzáférés/ellenőrzés nélküli, saját letétbe helyezett pénztárcákat.
További lépések a pénzmosás ellen
Az Európai Unió sajtóközleménye szerint a pénzmosás megelőzése érdekében a CASP-nek emellett szigorú ügyfél-ismereti (KYC) eljárásokat kell érvényesítenie.
„Az új jogszabályok fokozott átvilágítási intézkedéseket és az ügyfelek személyazonosságának ellenőrzését tartalmazzák, amelyek után az úgynevezett kötelezett szervezeteknek (pl. bankok, vagyon- és kriptovagyon-kezelők vagy ingatlan- és virtuális ingatlanügynökök) jelentést kell tenniük a gyanús tevékenységekről a pénzügyi hírszerző egységeknek és más illetékes hatóságoknak”.
A fenti érvelést kritizálva Hansen hozzátette,
„Ebben nincs semmi új, mivel az EU-ban az összes kriptotőzsde és letétkezelő pénztárca-szolgáltató már a jelenlegi AMLD5 értelmében is ilyen kötelezettségek alá tartozik.”
A jövő útja
A szabályozás nagy támogatást kapott, „479 igen szavazattal, 61 nemmel és 32 tartózkodással”. Ezenkívül az EU Tanácsa várhatóan hivatalosan is elfogadja azokat.
A rendeletek a kezdeti aggályok ellenére csökkentették a kriptoszektort érintő javaslatokat, például az önmegőrző kifizetések felső határát, valamint a DAO-kra és a DeFi platformokra vonatkozó AML-kötelezettségek előírását.
A rendeletek összességében szorosan illeszkednek a hatályos jogszabályokhoz, és a MiCA-rendeletben található rendelkezéseket tükrözik.
Kövesd a Kriptoworld-öt a Google News-on
Olvastad már? Kriptobarát tőzsdebiztost neveztek ki Nigériában
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.