Egy elemző szerint a bitcoin ETF-ek olyan ütemben vonják ki a piacról a készleteket, hogy fél éven belül teljesen elfogyhat az elérhető bitcoin.
Ezzel egy likviditási válság veheti kezdetét, főleg akkor, ha az intézményi vásárlók étvágya nem csökken.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
Ki Young Fu, a CryptoQuant alapítója szerint a tőzsdén esélye sem lesz a medvéknek, ha ez így folytatódik.
Január elején kapott zöld utat a spot piaci bitcoin ETF az Egyesült Államokban, és azóta napi szinten több száz millió dollár értékben vásárolnak az ETF-ek kibocsátói az ügyfeleik számára.
Sok elemző szerint viszont még igazán bele sem lendült a piac, és az igények szintje egyelőre alacsonynak tekinthető.
Mára az ETF-ek összesen nagyjából 30 milliárd dollárt fektettek bitcoinba, és egyáltalán nem úgy tűnik mintha lassítani akarnának.
A piacon körülbelül 3 millió szabadon elérhető bitcoin van, márpedig a legutóbbi héten már 30 ezer bitcoin került az ETF-ek birtokába.
Ilyen piaci dinamizmus mellett látható, hogy hová futhat ki ez a játék, Ki szerint készlet-sokk közeledhet.
„A múlt héten 30 ezer bitcoint vettek az ETF-ek. Az ismert tulajdonosoknál körülbelül 3 millió van. Ha ilyen ütemben folytatják a felvásárlást a pénzintézetek, akkor fél éven belül nem lesz eladó bitcoin a piacon.”
Ez a trend egyelőre azért nem gyorsul tovább, mert a Grayscale bitcoin alapjából nagyjából napi 500 millió dollár értékben irányítanak át bitcoint máshová.
A cég készletei viszont lassabban csökkennek, mert a dollárban számolt érték bár magas, egyre kevesebb bitcoin tudja fedezni ezt, az áremelkedésnek köszönhetően.
A GBTC alapjában jelenleg 400 ezer bitcoin van, és ahogyan az árfolyam növekedik, sokak szerint problémához vezethet, hogy a Grayscale vagyona nem csökken, hiába adnak el a bitcoinjukból.
1,4 millió Bitcoin van hátra?
Hogy a piacon mikor következik be a fordulópont, mikor kerülnek abszolút többségbe a vevők, azt egyelőre nem tudni.
Ki viszont úgy fogalmazott, hogy a hatás minden várakozásra rácáfolhat, annyira jelentősnek ígérkezik.
„Mikor egy eladási likviditási válság bekövetkezik, akkor azt tapasztaljuk, hogy egyszer csak elfogy a készlet az eladói oldalon. Nem lesz bitcoin, mindegy mekkora árat kínálnak érte a vevők.”
Ki szerint, ha a jelenlegi trend tovább folytatódik, és a címek esetén ekkora mértékű felhalmozódást figyelhetünk meg, akkor a válság majdnem elkerülhetetlen.
A sajtóban mindenesetre már szárnyra kaptak a hírek, hogy a bálnákhoz köthető címek, amelyek eddig csak beérkező tranzakciókat dolgoztak fel, a jelek szerint lassítanak a vásárlás ütemén.
Olvastad már? Mennyire fenntartható a jelenlegi bikapiac?
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.