A kongresszusi meghallgatások közepette Jerome Powell, a Fed elnöke váratlan betekintést nyújtott a központi banki digitális valuta (CBDC) jövőjébe.
A várakozással ellentétben Powell óvatos álláspontot mutatott, és azt sugallta, hogy az Egyesült Államok számára a CBDC bevezetése nem áll a küszöbön.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
Egy kongresszusi meghallgatáson arra a kérdésre, hogy Powell továbbra is egyetért-e azzal, hogy a Federal Reserve nem vezethet be amerikai jegybanki digitális valutát a Kongresszus felhatalmazása nélkül, megjegyezte,
„Igen, egyetértek.”
Ez kiemelte azokat az összetett megfontolásokat, amelyek a digitális valuta felé vezető utat alakítják.
Miért van ez a bizonytalanság?
A Fed elnöke megerősítette, hogy a dollár bármilyen digitális változata még messze van, és biztosította a törvényhozókat, hogy a Fed semmiképpen sem tartaná magát egy olyan struktúrához, amely a központi banknak betekintést engedne abba, hogy az egyének mit csinálnak a pénzükkel.
„Ez a rendszer Kínában van” – mondta Powell.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) korábban már felhívta a figyelmet a CBDC-k sebezhetőségére, megjegyezve a pénzügyi rendszereket és az adatgyűjtést érintő kockázatokat.
„Ahogy egyre több ország indít CBDC-kísérleti projekteket, a kiberbiztonsággal és a magánélet védelmével kapcsolatos aggodalmak nagyban kirajzolódnak”.
A Federal Reserve történelmileg kétértelmű álláspontot képviselt a kriptopénzekkel kapcsolatban.
Az atlantai Federal Reserve Bank of Atlanta februárban figyelmeztette a bankokat a blokklánc és a kriptokockázatokkal kapcsolatban.
Miközben a központi bank nem ellenzi nyíltan a digitális valutákat, aktívan alakította a CBDC-k körüli vitákat.
Különösen a „Money and Payments: The U.S. Dollar in the Age of Digital Transformation” című kiadványa szintén kulcsfontosságú pillanatot jelentett a CBDC-kről szóló nyilvános diskurzus előmozdításában.
Ez kiemelte, hogy a Fed következetesen hangsúlyozta, hogy a CBDC-kezdeményezések folytatása előtt szükség van a törvényhozás jóváhagyására, hangsúlyozva a kongresszusi felügyelet fontosságát a digitális valuta jövőjének alakításában.
Mi vár még ránk?
Ahogy a globális kormányok figyelemmel kísérik a CBDC és a kriptovaluta fejleményeit, a szabályozási megközelítések széles skálán mozognak.
Példaként említhetjük El Salvador Bitcoin-elfogadását és az Európai Unió készülő kriptopénz-keretrendszerét.
Ezt emelte ki az Investopedia egyik jelentése,
„Néhányan, mint például El Salvador, elfogadták fizetőeszközként”.
A Bitcoin decentralizált jellege tehát kihívást jelent a hatóságoknak, ugyanakkor megkönnyíti a tiltott tevékenységeket is, ami a pénzügyi infrastruktúra megzavarásával kapcsolatos aggodalmakat vet fel.
A politikai döntéshozóknak ezentúl az innováció és a biztonság közötti egyensúly megteremtése a feladatuk.
Olvastad már? Jól megy a bitcoin-bányászoknak
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.