Vitalik Buterin, az Ethereum alapítója 2018-ban adott be egy javaslatot, amely alapjaiban változtatta volna meg a protokoll működését.
Az ötletet akkor elvetették a fejlesztők, az Ethereum viszont most átlépte azt a mérföldkövet, amelyet akkor vetettek fel.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
Az EIP960 néven ismert fejlesztési javaslat maximálta volna az Ethereum lehetséges készletét, kicsivel több, mint 120 millióban, hogy így biztosítsák a platform gazdasági életképességét hosszú távon is.
Ha egy pénzeszköznek nincsen maximális készlete, akkor az infláció miatt gyakorlatilag teljesen el is értéktelenedhet akár.
Ezt akarta Buterin elkerülni azzal, hogy a bitcoinhoz hasonlóan egy maximális készletet vezet be, amely fölé nem mehet az ether mennyisége.
A fejlesztők akkor ezt elutasították, így az Ethereum a mai napig limitált készlet nélkül működik, arra hivatkozva, hogy a hálózati igényeket könnyebben ki lehet szolgálni egy rugalmas készlettel.
The supply of ETH has just gone under the (rejected) hard cap that Vitalik proposed in EIP960 https://t.co/IhNdEUj4Uq pic.twitter.com/ULuWDhZE9l
— Evan Van Ness 🧉 (@evan_van_ness) December 15, 2023
Az akkor meghatározott 120 milliós készlet viszont mégis meglett, hiszen a gas-díjak elégetése miatt a közelmúltban több ether fogyott, mint amennyit kibányásztak, a készlet így a meghatározott szint alá csökkent.
A mostani készletcsökkenés egyfajta mellékhatás, hiszen amikor az Ethereum áttért a bányászat helyett a szavazási, proof of stake rendszerre, az EIP1559 fejlesztési javaslat alapján a tranzakciós díjakat nem a validátorok kapják meg, hanem elégetésre kerül, kiveszik a forgalomból. A teljes készlet így jelenleg csökken.
Az ether grafikonját megnézve látható a piaci teljesítmény az elmúlt időszakból, amelyek fundamentális szempontból a készlet mennyiségére is reagál.
Az ether árfolyamára ható tényezők optimizmusra adnak okot, a mozgóátlagok közül az 50 napos fölötte tartózkodik mind a 100, mind a 200 napos mozgóátlagnak, és a kereskedők ezt összességében bikás jelnek tekintik.
A kereskedési volumen mértéke jelentős ez arra utal, hogy a piaci érdeklődés szintje is nagy, ez pedig meg tudja alapozni a további növekedő árakat.
Az ár ellenállással találkozott a magasabb árszinteken, de a visszahúzódás során stabilan megállapodott, így egy konszolidációs fázisban járhat, ahonnan ismét felugrás következhet.
Az RSI viszont egyelőre a semleges zónában van, az árfolyam sem túladottnak, sem túlvettnek nem tekinthető, ez az indikátor jelenleg nem nagy segítség a kereskedők számára, ha a várható mozgás irányát szeretnék megjósolni.
Olvastad már? Top 6 kriptovaluta karácsonyra – Bitcoint a fa alá
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.