Roman Storm, a Tornado Cash társalapítója ártatlannak vallotta magát egy New York-i kerületi bíróságon – jelentette szeptember 6-án az Inner City Press.
Storm ellen pénzmosás elkövetésére irányuló összeesküvés, szankciók megsértésére irányuló összeesküvés és engedély nélküli pénzátutalási vállalkozás működtetésére irányuló összeesküvés vádjával emeltek vádat.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
Judge: How do you plead?
Storm: Not guilty.
AUSA: Defendant with Tornado Cash helped North Korea's hackers Lazarus Group…There will be discovery from GitHub— Inner City Press (@innercitypress) September 6, 2023
Az amerikai pénzügyminisztérium a múlt hónapban közölte Storm letartóztatását.
Az ügyészek a bíróságon azt állították, hogy a Tornado Cash egy hírhedt kriptokereskedő. Több mint 1 milliárd dollárnyi tiltott bevételt mosott tisztára, amivel megsértette az amerikai szankciókat.
A Lazarus Group, a hírhedt hackercsoport, amelyet állítólag az észak-koreai állam támogatott, a Tornado Cash mellett a Stormnak is segített, állították az ügyészek.
A bíró úgy döntött, hogy Stormot 2 millió dolláros személyes óvadék ellenében szabadlábra helyezik, amelyet washingtoni otthona által biztosított, és amelyet egy „pénzügyileg felelős” személy is aláír. Ugyanakkor házi őrizetben marad.
A tárgyalásra november 30-án kerül sor.
A másodrendű vádlott, Roman Szemenov az Egyesült Államokon kívül szökésben van. 2022 augusztusában a helyi rendőrség Hollandiában letartóztatta a harmadik vádlottat, Alekszej Percejt.
Mind Szemenov, mind Percev a Tornado Cash másik társalapítója.
Csoportok a szólásszabadság megsértésére hivatkozva ellenzik a büntetést
A Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatal (OFAC) 2022 augusztusában szankcionálta a Tornado Cash-t. A végrehajtás megtiltotta az amerikai lakosoknak a kriptoplatform használatát.
Az amerikai pénzügyminisztérium akkor azt mondta, hogy a mixer platformot biztosított „kiberbűncselekményekből származó bevételek tisztára mosásához, beleértve az Egyesült Államokban élő sértettek ellen elkövetett bűncselekményekből származó bevételeket”.
2022 októberében a washingtoni székhelyű nonprofit Coin Center beperelte a pénzügyminisztériumot az intézkedés miatt.
A felperesek azt állították, hogy a Tornado Cashre a magánélethez való joguk védelme érdekében van szükség.
2023 májusában a Coinbase (COIN) által támogatott felperesek egy csoportja szintén beperelte a pénzügyminisztériumot.
A felperesek szerint a Tornado Cash-re vonatkozó amerikai szankció a szólásszabadság megsértése és az első alkotmánymódosítás megsértése.
A hatóságok nem tudták bizonyítani a szankcionálható érdekeltséget a megváltoztathatatlan, nyílt forráskódú intelligens szerződések iránt.
A felperesek azt is állították, hogy a pénzügyminisztérium a több millió tranzakció közül csak három példát mutatott be a pénzmosásra.
Egy 2023 júniusában benyújtott amicus briefben a Blockchain Association „példátlannak és törvénytelennek” nevezte a kincstár intézkedését.
Bár a mixer elleni szankcióval szemben, mint látható, nagy az ellenkezés, az amerikai hatóságok folytatják a jogi lépéseket.
Olvastad már? Videójátékok: a kriptovaluták végső játszótere?
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.