Egy új tanulmány szerint a bitcoin-bányászat magas energiaigénye jó motivációt jelent a zöld energiákra való átállásban.
A proof-of-work algoritmus a fizikai energia elhasználásával biztosítja a hamisíthatatlanságot, de a bitcoin emiatt rengeteg kritikát kap, hiszen az elektromosság előállítása sokszor környezetkárosító módon történik.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
Két kutató, Juan Ignacio Ibanez, és Alexander Freier viszont nemrégiben adott ki egy tanulmányt, amelyben elmondják, a bányászok egyre jobban érdeklődnek a tiszta energiák után, hiszen azok sokszor olcsóbbak a hagyományos energiánál.
A megújuló energiák, például a szél- és a napenergia használata a bányászatban visszafelé is előnyös, hiszen így az energia-előállítással foglalkozó vállalkozások további bevételhez is juthatnak a bányászoktól.
„A bitcoin-bányászat szén semlegessé tétele több szempontból is pozitívnak számít. Szinte semmiféle változtatás sem kell ahhoz, hogy ilyen típusú energiákra álljon át az iparág, a bányászat maga pedig kifejezetten illik ehhez a típusú energiatermeléshez, hiszen rugalmas, megszakítható, áttelepíthető. Ezek a technológiai erősségek más helyen kihívásokként jelentkeznek, és sokszor anyagilag is fenntarthatatlanná teszik a működést.”
A kutatók elmondása alapján a bányászat egyfajta pufferként tud működni, hiszen a kihasználatlan felesleges kapacitásokat át tudja venni, a mobilitás és a szakaszos működtethetőség pedig ideális technológiai kiegészítéssé teszi a hálózati áramszolgáltatók számára.
A termelés és a felhasználás közötti egyensúlytalanságok kiegyenlítésével a bányászat meg tudja oldani, hogy ne keletkezzen felesleg a túltermeléses időszakokban, és felszabadítsák a kapacitásokat az igények megugrása esetén.
Ahhoz, hogy a bányászat teljes mértékben szén semleges lehessen, természetesen nagyobb változtatások szükségesek.
A bányászoknak igazodniuk kellene a lakossági csúcsidőszakokhoz, és kizárólag a felesleges, kihasználatlan kapacitásokat fordítani a bányászatra.
Amennyiben a hálózaton elsődlegesen megújuló energiákból származó elektromosság érhető el, a bitcoin-bányászat tovább tudja erősíteni a szénlábnyom csökkentésére tett intézkedések hatását.
A szerzők abban is egyetértenek, hogy jelenleg még nem lehet tudni, hogy milyen időtávon valósulhatna meg a szén semlegesség, és, hogy egyáltalán ez fenntartható módon megoldható-e egyáltalán.
Ibanez és Freier meg van győződve arról, hogy a bitcoin és a bányászat hatalmas technológiai előnyöket tartogat a zöld energiák számára, és környezetvédelmi szempontból is sokkal jobb ötlet a fejlesztés, mint a tiltás.
„A bitcoinhoz kötődő kutatások területén kitűnik, hogy a bányászat, és annak az energiaigénye mennyire jelentős szerepet játszik, mekkora a potenciális hatása az energiaszektorra. A bányászat rendkívül egyedi tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek egyértelműen pozitív fejleményeket hozhatnak az energiahálózat fejlesztése és a környezetvédelem területén. Úgy véljük, ez az egyik legfontosabb, legnagyobb jövőbeni hatással járó kutatási területet jelenti a bitcoinhoz kötődő vizsgálatok esetén.”
Olvastad már? A Bitcoin ETF esélyei emelkednek
Forrás: news.bitcoin.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.