A Cato Institute közgazdászai szerint Argentínának teljesen át kellene térnie a dollár használatára, mivel így meg tudnák védeni az állampolgárok vásárlóerejét a korrupt politikusoktól és az alkalmatlan központi bankároktól.
A publikáció szerzői, Daniel Raisbeck és Gabriela Calderon de Burgos úgy vélik, hogy csak a dollár teljes körű elterjedése tudna gátat vetni az inflációnak, amely jelenleg meghaladja a 100%-ot.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
A szerzők szerint a legjobb példát három Dél-amerikai ország, Panama, Ecuador és El Salvador mutatja, hiszen mindegyik esetében az amerikai dollár a hivatalos pénznem, és egyik országban sem nőtt két számjegyűre az infláció a járványintézkedések következtében.
Egyre több szakértő véli úgy, hogy Dél-Amerika országainak a gazdaságát mindenestül érdemes lenne átállítani a dollár használatára.
Az egyik argentin elnökjelölt, a választásokon induló Javier Milei egyértelművé tette, hogy a győzelme esetén kész arra, hogy Argentína bevezesse a dollárt, mint hivatalos pénznemet.
Az ötlet kritikusai főleg azt hangoztatják, hogy az USD bevezetése esetén a kérdéses országok elvesztenék a pénzügyi önállóságukat, így dacára a magas inflációnak, érdemes lehet elkerülni a dollárra való áttérést.
Mások szerint az USA fegyverként használja a dollárt a gazdasági szankciók mellett, és ez már önmagában elegendő ok arra, hogy messziről elkerüljék.
A Cato Institute munkatársai részletesebben körüljárják Panama ügyét, ahol 1999-ben vezették be a dollárt, és amely ország tapasztalatai jó ellenérveket biztosítanak a kritikusokkal szemben.
Nagyon jó példaként hozzák fel, hogy a panamai bankok az átálláskor, és azóta is bármiféle korlátozás nélkül képesek pénzügyi forrásokat mozgósítani.
A likviditási nehézségeket is egyszerűen lehet kezelni, és hozzáigazítani a helyi hiteligényekhez, vagy a készpénzállomány változásaihoz.
Panama esetében a pénzpolitikát nem az amerikai Federal Reserve határozza meg, hanem a készpénz-készlet mennyisége, illetve annak változása. Ebben a helyi faktorok mellett a világgazdaság helyzete is szerepet játszik. A Fed hatása Panamára ugyanannyi, mint a világ bármely más országára.
A szerzők úgy vélik, a pénznyomtatási jog, és az ebből származó haszontól való elesés apró ár ahhoz képest, hogy a dollárra való áttérés mekkora előnyöket hozhat az inflációtól sújtott országok lakóinak.
Éppen emiatt a dollártartalékok mennyisége sem szabadna, hogy kifogást jelentsen ez alól, és erre nem érdemes hivatkozni, mint visszatartó okra.
Olvastad már? Már 20 millió Ordinals létezik a Bitcoin hálózatán
Forrás: news.bitcoin.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.