A szakmában csak Dr Doom néven emlegetett közgazdász, Nouriel Roubini nemrégiben publikált egy véleménycikket, amelyben elmondta, az amerikai bankok többsége gyakorlatilag csőd-közeli állapotban van, így a válság még jobban elhúzódhat.
A MarketWatch hasábjain megjelent cikkben a közgazdász a jelenleg is tapasztalható bankválságról értekezett, amely az USA bankszektorban tűnt fel.
Elmondása alapján a szektor összességében 620 milliárd dolláros adósságot görget maga előtt, a Fed kamatemeléseivel ráadásul a bankok eszközállománya egyre kevesebbet ér, így a helyzet csak még tovább romlik.
Ha viszont ezt is figyelembe vesszük a kalkuláció során, akkor Roubini szerint a valódi veszteség mértéke elérheti az 1,75 billió dollárt, ez pedig az USA bankszektorában lévő pénz 80%-át jelenti.
Ezek a veszteségek azért létezhetnek, mert a jelenlegi banki szabályozás lehetővé teszi, hogy a bankok tulajdonában lévő eszközállományt ne a valós piaci értéken tartsák nyilván, hanem az eredeti névértéken.
Ez utóbbi viszont sokkal magasabb, de csak papíron. Roubini szerint, ha valaki alaposan megvizsgálja, hogy pontosan mit is takar a bankok vagyona, akkor látható, hogy a nagy többségük fizetésképtelen, és közülük több száz már most is csődbe ment, csak még nem látszik.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
Érdemes felkészülni a stagnálásra
Roubini szerint a legnagyobb bajt az okozhatja, ha a letétesek megijednek. Ha a bankbetétek tulajdonosai nem érzik biztonságban a pénzüket, akkor elvesztik a bizalmukat a pénzintézetben is, amelyik kezeli azt.
Ha pedig ekkor kiveszik a pénzüket, főleg ha tömegesen, akkor a bank pénzállománya gyakorlatilag eltűnik, az eszközeit értékesíteni kell, de ekkor fény derül arra, hogy ezeken az eszközökön mekkora veszteséget halmozott fel.
Ez az a pont, ahol a valódi csőd már elkerülhetetlenné válik. Roubini szerint nagy az esély erre a forgatókönyvre, mivel a banki nehézségek átterjedtek a hitelpiacra, és onnan az USA egész gazdaságára, és egy kártyavárhoz hasonlít a rendszer, amely készül összedőlni.
A közgazdász szerint a központi bank nem egyszerűen dilemmával, hanem trilemmával néz szembe.
A kamatemeléssel az árak stabilizációját próbálják elérni, de ez recesszióhoz vezethet, amely során növekszik a munkanélküliség, ez viszont tovább erősíti a pénzügyi válság problémáit.
Ráadásul a regionális és helyi bankok is nagyban érintettek ezekben a folyamatokban, és ezek létfontosságú pénzintézetek a kis- és közepes méretű vállalkozások és a háztartások számára.
Dr Doom ráadásul úgy véli, hogy a bankválság hatásaihoz még hozzájön az ellátási láncok sokkja, amelyet a járványügyi intézkedések idéztek elő, és az ukrajnai háború is.
„Egy komoly recesszió tudja csak visszafogni az inflációt, és csökkenteni az árakat. De ez csak tovább erősítené az adósságválságot, amely aztán még mélyebb gazdasági válságba taszítaná az országot. Ez egy végzetes körforgás, és nem lehet plusz pénz nyomtatásával kezelni. Lehet, hogy érdemes felkészülni egy közeledő stagnálásra.”
Olvastad már? Az OKX újabb lépése a metaversumba
Forrás: news.bitcoin.com
Kiemelt kép: World Economic Forum
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.