2023-ban eddig 66%-kal erősödött a Bitcoin árfolyama, és 194 milliárd dollárral nőtt a kapitalizációja.
Ezzel magasan túlteljesíti a legnagyobb bankokat is, főleg, hogy egyre nagyobb a félelem, hogy globális bankválság közeledhet.
Ráadásul idén először most függetlenedett a BTC mozgása a részvénypiactól.
A BTC 66%-os emelkedésével szemben az SP500 2,5% plusznak örülhet, a Nasdaq pedig 15%-os esést kell, hogy elviseljen.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
A hat legnagyobb amerikai bank, a JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo, Morgan Stanley és a Goldman Sachs összesen közel 100 milliárd dollárnyit vesztettek a kapitalizációjukból az év eleje óta.
Ezek közül a legrosszabbul a Bank of America járt, a Wall Street nagypályásának számító pénzintézet részvényei 17%kot vesztettek az értékükből idén.
A Goldman áll a második helyen, 12%-os veszteséggel, a Wells Fargo 9,7%-kal gyengébb, a JPMorgan 6,5%, a Citi 3,6%, a Morgan Stanley pedig 0,8% veszteséget könyvelhet el az év eleje óta.
A bankok papírjai érzékenyen reagálnak az USA-ban a közelmúltban bekövetkezett bankcsődökre.
Az elmúlt hetekben a Silvergate Bank leállt, a Silicon Valley Bank becsődölt, a Signature Bank pedig a kormány fennhatósága alá került.
Majdnem erre a sorsra jutott a First Republic Bank is, de több nagybank egy 30 milliárd dolláros mentőcsomaggal az utolsó pillanatban megállította a folyamatot.
Ciprus és Görögország szelleme kísért?
A BTC emelkedése, párhuzamosan a bankszektor megroppanásával, hasonló ahhoz, amit a 2013-as ciprusi és 2015-ös görög bankcsődök esetén láthattunk.
Mikor 2013-ban Cipruson pénzügyi válság alakult ki, ingatlanpiaci spekulációk miatt, amelyek a helyi bankok részvételével zajlottak, a BTC árfolyama 5000%-ot emelkedett.
2013 márciusára a helyzet annyira elharapózott, hogy a hatóságok egyszerűen bezárták a bankokat, hogy elejét vegyék a bankpánik kialakulásának.
Görögországban hasonló helyzet alakult ki 2015-ben, és a kormány akkor tőkekontroll bevezetése mellett döntött, hogy elkerüljék a bankpánikot. A BTC ekkor 150%-ot erősödött.
Sok elemző szerint a befektetők egy része a bitcoint menekülőeszköznek tekinti, amely véd a rendszerszintű kockázatok ellen.
Emiatt mikor megnövekszik a félelem, hogy a bankrendszer kevésbé stabil, és ez ráadásul egybeesik a kamatcsökkenéssel, akkor jó esélyek nyílnak a bitcoin számára, hogy menetelésbe kezdjen.
Olvastad már? Binance USD (BUSD) likviditási válság
Forrás: cointelegraph.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.