Prémium tartalom!
Prémium
Általánosságban elmondható, hogy a mutatók olyan statisztikák, amelyek segítenek megérteni a jelenlegi kriptopiaci feltételeket és a jövőbeli pénzügyi és gazdasági trendeket.
MACD
A mozgóátlag konvergencia divergencia mutató (vagy oszcillátor) egy jó vételi vagy eladási egyszerű momentum indikátor és az egyik legnépszerűbb eszköz, amelyet a kriptokereskedők használnak.
Az MACD divergencia arra utal, hogy a két mögöttes mozgóátlag távolodik egymástól, míg a konvergencia arra, hogy a két mögöttes mozgóátlag közeledik egymáshoz.
Mit jelent ez, és hogyan használják az MACD indikátort?
Az MACD egy trendkövető momentumindikátornak tekinthető, ami azt jelenti, hogy mind a trendre, mind a momentumra (az emelkedő eszközárak további emelkedésére, illetve a csökkenő árak további csökkenésére való hajlamra) vonatkozóan jelzést ad.
Arra tervezték, hogy feltárja a kriptovaluta árfolyamának erősségében, irányában, lendületében és időtartamában bekövetkező változásokat.
Az MACD indikátor a kisebb és nagyobb időkeretű exponenciális mozgóátlagok (EMA) különbsége.
Jellemzően a kriptóban a 12 és a 26 napos EMA-kat veszik figyelembe. Ezeknek a számításoknak az eredménye az MACD-vonal, amely érdekes vételi vagy eladási jeleket kínálhat.
Ha az MACD 0 fölött van, az pozitív, és felfelé irányuló (bullish) momentumot jelez, ami azt jelenti, hogy jó alkalom van a vásárlásra.
Ha 0 alatt van, akkor negatív, és lefelé mutató (medvés) momentumot jelez, ami azt jelenti, hogy jó alkalom kínálkozik az eladásra.
Az MACD-grafikonra pillantva a kereskedők azt is megérthetik, hogy mennyire erős a jelenlegi trend.
Például, ha a grafikon magasabb csúcsokat mutat, míg az MACD alacsonyabbakat, akkor jó esély van arra, hogy a piacok hamarosan csökkenő tendenciába fordulnak, mert az árfolyam emelkedik, de a lendület csökken.
Az MACD-t és az RSI-t általában együtt használják, mivel a lendületet különböző tényezőkön keresztül mérik.
RSI
Az MACD és az RSI értékes eszközök, amelyekkel a technikai kereskedők elemezhetik egy eszköz árfolyamgrafikonjait, és olyan mintákat kereshetnek, amelyek jelzik, hogy mikor érdemes vásárolni vagy eladni a kriptót.
A relatív erősségi index egy másik technikai elemzési momentummutató, amely a kriptopénz gyengeségét vagy erejét értékeli a közelmúltbeli árváltozásokon keresztül, hogy kiszúrja, ha egy eszköz túlvett vagy túladott állapotba kerül.
A mutató alkalmas arra is, hogy kimutassa az eltérést és figyelmeztesse a kereskedőket egy esetleges trendfordulóra.
Az RSI-t legjellemzőbben 14 napos időkeretben használják, és egy 0 és 100 közötti skálán mérik, a magas és alacsony szinteket pedig 70%-nál, illetve 30%-nál jelölik.
Általában a 30 alatti szinteket túladottnak, a 70 feletti szinteket pedig túlvettnek tekintik, ami vételi vagy eladási jelzéssel jár.
Ha az RSI a 70%-os szint alá kerül, az szintén medvés jelként értelmezhető; másrészt, ha 30% fölé emelkedik, az bullish jelnek tekinthető.
A rövid távú kereskedők használhatják az 5 vagy 7 napos RSI-t, míg a hosszú távú befektetők a 21 vagy akár 30 napos RSI-t is választhatják.
Bollinger-sávok
A Bollinger-sáv egy technikai indikátor, amellyel egy kriptoeszköz árának és volatilitásának időbeli alakulását vizsgálhatjuk. Nevét John Bollingerről, technikai kereskedőről kapták.
Három fő összetevőből állnak: az egyszerű mozgóátlagból (általában a 20 napos SMA), egy felső sávból és egy alsó sávból, amely általában két standard eltéréssel távolodik az SMA-tól.
A standard eltérés az értékek vagy árak egy csoportja közötti különbséget számítja ki az átlagos érték/árhoz képest.
Például, ha az árak szűk kereskedési tartományban vannak (rövid távú konszolidáció), a standard eltérés alacsony értéket fog visszaadni, ami alacsony volatilitást jelez, így jó volatilitásmutatóvá válik.
A felső Bollinger-sáv a pozitív szórás. Ez a terület azt mutatja, hogy a mögöttes árfolyam szokatlanul növekszik, és ez jó jel arra, hogy túlvásárolt lehet.
Az alsó Bollinger-sáv a negatív standard eltérést jelenti. Ez a terület azt mutatja, hogy a mögöttes ár szokatlanul zsugorodik, és ez jó jel arra, hogy túladott lehet.
Ahogy a sávok tágulnak, azt jelzik, hogy a piac egyre volatilisebbé válik, ahogy az árak eltávolodnak a lemaradó 20 MA-tól.
Ahogy a sávok összehúzódnak, a piac volatilitása csökkenhet.
Olvastad már? Mik a jó indikátorok a kripto számára? 1. rész
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.