Rabi Shankar, a bank kormányzóhelyettese szerint az lenne a legjobb, ha betiltanák a kriptopénzeket, hiszen azok negatív hatással lehetnek az ország saját valutájára.
Ezért nem a szabályzás, hanem a teljes tiltás az, amelyet javasol. Shankar a hét elején nyilatkozott ebben a témában.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
„Úgy gondoljuk, hogy a kriptopénzek nem felelnek meg sem a pénzek, sem a pénzeszközök, de még az árucikkek definíciójának sem. Ha pedig nem pénzek, nem eszközök, és még csak nem is digitális eszközök, akkor a pénzügyi szabályozó hatóságok nem tudják megfelelően kezelni ezeket. Nem tudsz szabályozni valamit, amit definiálni sem tudunk.”
Shankar szerint a szabályzás ahhoz vezethet, hogy a kriptók legitim értéktárolóként, végül pedig pénzként is használhatókká válnak.
Maga a kormányzati szabályozás, a jogi keretrendszer megszületése eredményezné ezt.
Azt is elismeri viszont, hogy vannak, akik egy teljes tiltás után is ugyanúgy használnák, többek között kábítószer-kereskedéshez.
Ez az érv, holott a becslések alapján a teljes kriptoforgalom mindössze 0,01%-át teszi ki illegális aktivitás, máig makacsul tartja magát az inkompetensek körében, vélhetően azért, mert jól hangzik.
Shankar rávilágított, hogy a kriptók engedélyezése egy fiat pénzeken alapuló rendszerben destabilizálhatja az országot.
Márpedig ha pénzeszközként szabályozzák a kriptót, akkor sokan legitim befektetési eszközként fognak tekinteni rá, és abban tartják majd a pénzüket.
Ha pedig ez a meggyőződés nagyobb mértékben elterjed, az magára a rúpiára is negatív hatással lehet.
„A rúpia értéke a pénzpolitikánkon alapul, és a jog is mögötte áll. A kriptók értéke abból áll, hogy az emberek szerint mások is értékesnek gondolják.”
Indiában, hasonlóan a világ sok más országához, a kriptoipar szereplői az államtól várják, hogy a szabályokon keresztül rendet és jogbiztonságot teremtsenek.
Egyértelmű törvények nélkül nehéz hosszú távon tervezni, és vállalkozást vezetni, fejleszteni. Még abban sem lehetnek biztosak a piaci szereplők, hogy melyik tevékenységükkel sértenek esetleg törvényt.
A pénzügyminiszter nemrégiben úgy nyilatkozott, nem szeretné elkapkodni a döntést a kriptók ügyében, ezzel viszont továbbra is bizonytalanságban tartja az iparágat.
A Központi Bank viszont egy ideje már a saját digitális pénzével kísérletezik, amelyet már akár 2023-ban elindíthatnak, hogy segítsék a gazdaság növekedését.
Olvastad már? Befektetés egy vacsora árából?
Forrás: cointelegraph.com
Kiemelt kép: Stefano Ravalli
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!