Az alkotók szerint a Web3-ban a Yat nem csak egy univerzális digitális azonosító lesz, hanem URL-ként, pénztárcacímként is használható, és az Ethereum blokkláncán NFT-ként is mintelhető.
Az emojik lesznek a felhasználónév Web3-as változatai? A nashville-i székhelyű Yat technológiai startup cég így gondolja, és a 160 000 eladott, összesen 20 millió dollárt érő darabszámmal úgy tűnik, hogy rengeteg hétköznapi ember egyetért ezzel.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
A Yat egy egy és öt közötti emojiból álló sorozat, amely digitális felhasználónévként, weboldal URL-jeként és a digitális pénztárca fizetési címeként is használható.
Ez egyfajta keresztezése a non-fungible tokeneknek (NFT) és a domain címeknek – bár nem minden Yat tokenizált.
„A Yat lehetővé teszi, hogy emojikat használj univerzális felhasználónévként és identitásként az interneten” – írta a cég a Discord szerverén.
„Képzeld el, hogy coffeequeen98 vagy [email protected] helyett tűzkígyóként vagy robot-szellemkoronaként ismernek. Azzal, hogy birtokolsz egy yatot – mondjuk óceán-trident-pálmafa – örökre a tiéd lesz. Te vagy az ~egyedüli~ ember a Földön, aki birtokolja ezeket az emojikat.”
Elméletileg a Yat egy decentralizált alternatívája lehetne a jelenlegi domainnévrendszernek (DNS), amelyet az internetet szabályozó ICANN kezel.
A DNS egy központosított, hierarchikus rendszert használ arra, hogy rendszerezze és segítse a felhasználókat az interneten való keresésben.
A Yat-tulajdonosoknak 2021 júliusa óta lehetőségük van az Ethereum blokkláncán NFT-ként tokenizálni az emojikból álló sorozatukat egy plusz költség ellenében, de egy Yat megvásárlása valójában nem ugyanaz, mint egy NFT kimintelése.
A Yat NFT-vé alakításához a tulajdonosoknak először a Yat „vizualizáló eszközét” kell használniuk, hogy létrehozzanak egy rövid animációt az emoji-sorozatról.
A vizualizációt ezután magához a Yathoz kötik, és NFT-ként lehet kimintelni, hogy az OpenSea-n lehessen vele kereskedni.
👻🐝👑@whatsyouryat pic.twitter.com/EPGLYDmYmW
— Ashley🍒 (@AshleyDCan) February 8, 2022
Egy egy-öt karakteres dizájn ára kezdetben 4 dollártól akár több százezer dollárig is terjedhet, plusz további díjakat kell fizetni, hogy NFT-vé váljon. Minél rövidebb és emlékezetesebb a kombináció, annál magasabb az ár.
A legdrágább Yat egy aranykulcs volt, amely 425.000 dollárért ment el a Yat Destiny aukción 2021 közepén.
A cikk írásakor a Yat 410 ETH (1.258.622 USD) értékű kereskedési volumennel rendelkezik az Opensean.
A Yatba már több neves híresség is befektetett, köztük Paris Hilton (királynő-korona-szikra), Lil Wayne (űrlény-zenejegy) és Kesha.
A projektnek azonban több nehézséggel is meg kell birkóznia. Ezek közé tartozik például az a kritika, hogy a Yat URL-eket nehéz megtalálni, mert nem mindig könnyű beírni egy emoji-sorozatot egy hagyományos QWERTY-billentyűzeten.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
És a spektrum drámaibb végén: a Yat társalapítóját és korábbi vezérigazgatóját, Riccardo Spagnia „Fluffypony” Riccardo-t 2021 augusztusában letartóztatták az Egyesült Államokban, ahol csalás miatt várta a kiadatását Dél-Afrikának. A csalás vádja nem kapcsolódott a Yathoz.
A Yat 2021 februárjában indult, és azóta 55 fősre nőtt a csapata.
Olvastad már? Az orosz kormány évente akár 13 milliárd dollárhoz kriptoadóhoz juthat
Forrás: cointelegraph.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!