Egy új jelentés szerint az illegális tranzakciók, az átverések és a szerencsejátékok együttesen a Bitcoin-blokklánc forgalmának kevesebb mint 3%-át teszik ki, míg a tőzsdék és más kereskedési platformok a forgalom mintegy 80%-át.
A tőzsdék uralják a Bitcoin-volumeneket
A „Blockchain Analysis of the Bitcoin Market” című új tanulmány megállapította, hogy az illegális tranzakciók, az átverések és a szerencsejátékok együttesen a teljes on-chain bitcoinkereskedési volumen mindössze 3%-át teszik ki.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
Másrészt a tanulmány azt állítja, hogy a tőzsdékkel és kereskedési platformokkal kapcsolatos volumen – amely többnyire spekulatív – a teljes volumen mintegy 80%-át teszi ki.
A National Bureau of Economic Research (NBER) által kiadott jelentés szerzői elemzésükben cáfolni látszanak azt az állítást, hogy az illegális tranzakciók dominálnak a bitcoin (BTC) kereskedési volumenében.
A szerzők, Igor Makarov, a London School of Economics és Antoinette Schoar, az MIT Sloan School of Management munkatársai különösen azt fejtik ki, hogy a korábbi tanulmányok valószínűleg túlbecsülték az illegális ügyletek gazdasági értékét.
Érvelésük alátámasztására a két szerző egy 2019-es tanulmányra hivatkozik, amely arra a következtetésre jutott, hogy a BTC-tranzakciók több mint 46%-a illegális tranzakcióknak köszönhető.
A szerzők kijelentették:
„Először is, Foley et al. (2019) szándékosan kihagyja számításaiból a tőzsdékkel kapcsolatos összes volument, mivel csak az árukért és szolgáltatásokért történő fizetésekre kívánnak összpontosítani. Mivel fentebb kimutattuk, hogy a blokkláncon a kereskedés képezi a fő tevékenységet, ez a választás súlyosan megváltoztatja a nevezőt.”
A Bitcoin volumenének és értékének mozgatórugói
Bár a két szerző egyetért abban, hogy ez a módszer vonzó, mindazonáltal azzal érvelnek, hogy ez „nem tesz különbséget a valódi felhasználók és a rövid életű átmenő klaszterek között, amelyek kizárólag a nyomon követés elhomályosítására léteznek”.
A 2019-es tanulmányban használt módszerrel ellentétben Makarov és Schoar a nem hamis BTC-volumenek kiszámításakor a tőzsdéket, a tőzsdén kívüli (OTC) pultokat vagy a kereskedési pultok adatait is figyelembe vette.
Elemzésükben a két szerző arra a következtetésre jut, hogy a tőzsdékhez és kereskedési pultokhoz kapcsolódó volumen a teljes forgalom mintegy 80%-át teszi ki, míg más ismert entitások a 2020-as év végére a teljes volumen csak kisebb részét teszik ki.
Bár Makarov és Schoar jelentésükben azt sugallták, hogy egyetértenek a bitcointranzakciók pszeudonim jellegével kapcsolatos általános aggodalmakkal, ugyanakkor hangsúlyozták, hogy „fontos, hogy jól lássuk a tranzakciós tevékenységek nagyságrendjét, hiszen így könnyebben megérthetjük, hogy melyek a bitcoin értékének végső mozgatórugói”.
Olvastad már? Új magyar NFT indult CryptoMemories néven
Forrás: news.bitcoin.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!