Még mindig a tulipánbuborékhoz hasonlítod a Bitcoint? Rossz úton jársz

-

A kripto még korai stádiumban van, de az NFT-kkel és a defi-jal együtt a blokklánc nyilvánvalóan a fintech jövője, és nem csak egy buborék.
A Bitcoint (BTC) a holland tulipánhagyma-buborékhoz hasonlítani egy tévhit állandósítása. A technológia gyorsabban fejlődik, mint a természet, és a decentralizált hálózatoknak több pénzügyi haszna van, mint egy virágcsokornak.

Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!


A Bitcoin egy technológia, a tulipánok pedig növények, és egyetlen értelmes ember sem menne bele ennél jobban az összehasonlításba.
A tulipánmánia egy 17. századi piaci lufi volt, amelyben a virághagyma ára a holland befektetők spekulációja miatt megemelkedett, majd nagy összeomlásba fulladt. Az árak hatszorosan meghaladták az akkori éves átlagjövedelmet. A legritkább virághagymák a világ legdrágább árucikkei közé kerültek.
Bár a Bitcoin-hálózat 2009 óta működik, a tulipánbuborékkal való összehasonlítás még mindig a szkeptikusok kedvenc fegyverének számít, ha ellenérveket kell felhozni.
Tavaly februárban Gabriel Makhlouf brit közgazdász és az Európai Központi Bank tanácsának tagja a Bitcoinról szólva tréfásan emlékeztetett: „Háromszáz évvel ezelőtt az emberek azért tettek pénzt tulipánokba, mert azt hitték, hogy az befektetés”.

A tulipánmánia

A Bitcoin-ellenzők újra és újra a Tulipánmániát használják a rövidlátó várakozásaik igazolására. A tulipánmániáról szóló történeteket Charles Mackay skót újságíró népszerűsítette 1841-ben megjelent Memoirs of Extraordinary Popular Delusions and the Madness of Crowds című könyvében.
Ahogy Mackay írta:
„Egy aranycsali csábítóan lógott az emberek előtt, és egymás után rohantak a tulipánpiacokra, mint legyek a mézesfazék köré”.
Mackay így folytatta: „Nemesek, polgárok, földművesek, szerelők, tengerészek, inasok, cselédek, még a kéményseprők és a régi ruhásnők is belevetették magukat a tulipánokba.” Amikor azonban a tulipánbuborék 1637-ben kipukkadt, Mackay szerint a holland gazdaságban pusztítás következett be.
Bár a helyzet abszurditása jó sztorinak számít, a kutatók megjegyezték, hogy Mackay elbeszélése a tulipánmániáról talán nem is igaz. Különösen az eseményeknek ezt a változatát nem támasztják alá a történészek.
Anne Goldgar, a londoni King’s College kora újkori történelemprofesszora és a Tulipánmánia című könyv szerzője elmagyarázza, miért nem áll össze Mackay verziója.
„Ez egy nagyszerű történet, és azért nagyszerű történet, mert hülyének nézi az embereket” – mondja Goldgar, aki sajnálja, hogy még egy olyan komoly közgazdász is, mint John Kenneth Galbraith, Mackay beszámolóját papolta be „A pénzügyi eufória rövid története” című könyvében.
Folytatja:

„De az az elképzelés, hogy a tulipánmánia nagy depressziót okozott, teljesen valótlan. Amennyire én látom, semmilyen valódi hatást nem gyakorolt a gazdaságra”.

A dotkomlufi

A holland tulipánmánia mellett a blokklánc-technológiák bikapiacát is néha a dotkomlufihoz hasonló buborékként írják le. Ez egy jobb, bár még mindig pontatlan összehasonlítás.
A pénz internete minden formájában, beleértve a kriptót, a defi-t vagy a nem helyettesíthető tokeneket, még nem lépett buborékos szakaszba, és nem mutatta be az összes felhasználási esetét.
Ráadásul a dotkombuborék hatása az emberiségre sokkal kisebb volt, mint az internet hatása, és ezt a mintát valószínűleg a blokklánc is követni fogja – különösen a tulipánhagymákhoz képest.
A kripto korábbi bikapiacainak sokkal jelentősebb következményei voltak, mint annak, hogy páran pénzt csináltak az emelkedésből. 2013-ban a világ elismerte, hogy a Bitcoin létezik. 2017-ben és 2018-ban elismerték, hogy a kripto létezik.
Mivel túl sok 2017-es projektről derült ki, hogy semmitmondó hamburger – úgy tűnik, sok projekt csak azért jött létre, hogy pénzt gyűjtsön –, ez az időszak nem szolgál másra, mint egy előzetesként arra, ami még jönni fog.

Nincs párja a tulipánmániának

A közelmúltbeli 2020-2021-es bikapiac – az első az ICO-mánia (initial coin offering) után – nem volt az a nagy bikapiac, amelyre oly sokan vártak. Inkább, akárcsak 2017-2018, ez is inkább egy újabb bemutató volt arról, hogy mi lehet a jövő, még inkább reflektorfénybe helyezve a blokkláncot.
Az elkövetkező bikapiac során, amely valószínűleg még néhány évig tart, a vezető intézmények be fogják építeni a defi-t és a kriptót szolgáltatásaikba.

Ez a folyamat már elkezdődött. Addig is a FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google) alkalmazottai már érzik a változás szerlét, és tömegesen hagyják el a nagyvállalatokat, hogy intuitív termékekkel építsék ki a kriptotérséget. Bárkinek, aki a pénzügyekben dolgozik, fel kellene fedeznie a defi-t, és arra gondolnia, hogy „elveszítem az állásomat, ha nem vigyázok”.
Winklevossék egyszer kijelentették, hogy minden FAANG-vállalatnak saját kriptoprojektje lesz, ezt a folyamatot hiperbitcoinizációnak nevezik.
Ez a defi-ba való kivonulás arra utal, hogy a blokklánc valójában a fintech jövője, nem pedig egy buborék. Még nagyon korán vagyunk. A dotkomboom idején a technológiai területen dolgozó emberek elkezdték elhagyni a cégeket, amelyeknél dolgoztak, és elkezdték felépíteni az ötleteiket, valamint megkérdőjelezni az akkori felhasználói élményt (UX) és felhasználói felületet (UI).
Az ezt követő fejlesztések, valamint az UX és UI tervezés leegyszerűsítette az internetet, és végül minden otthonba eljuttatta azt. A zseniális blokkláncprogramozók és -fejlesztők nagyon sok vertikális területen feszegetik a határokat. De túl kevesen feszegetik az UX és UI határait.

Mivel a blokklánc UX és UI nem különösebben felhasználóbarát, az átlagos intézmények még nem lesznek képesek elfogadni és integrálni a rendszert a már meglévő folyamataikba. A blokklánc zöldebb legelőkre távozik, és a Szilícium-völgy és a Wall Street tehetségei kezdik majd előremozdítani a dolgokat.
Amint a technológusok felismerik, hogy a blokklánc a jövő, olyan egyedi készségekkel fognak rendelkezni, amelyek kitolják a kriptovezérelt internet UX és UI határait.
A dotkomkorszakhoz hasonlóan a technológia könnyebben használhatóvá válik, és rendszeresebb szerepet fog kapni a mindennapi életben.

Olvastad már? Több medvés mutató ellenére is tartja a bitcoin az 55 ezer dollárt

Forrás: cointelegraph.com

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!




Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

Mi az a Dogifhat (WIF)?

A maga bájos és humoros karakterével a WIF még az olyan jól ismert mémcoinokat is felülmúlta a kereskedési volumenben, mint a Shiba Inu és a...

A szakértők előrejelzései: A CATZILLA a Top 5 mémcoinok közé kerülhet 2025-re 500-szoros hozamot ígérve

Vendégbejegyzés Ahogy a kripto piacon drámai változások zajlanak, egy új versenyző vonzza az iparági szakemberek figyelmét. A CATZILLA, egy mémcoin, a top 5 token egyikeként emelik...

Charles Schwab leendő vezérigazgatója: „Még nem vettem kriptót, és most butának érzem magam”

Rick Wurster, aki jövőre veszi át a Charles Schwab banki és befektetési óriás vezérigazgatói szerepét, elismerte, hogy még nem fektetett kriptovalutákba, bár mostanra már bánja...

A legjobb 4 altcoin, amire figyelni kell 2025-ben : A Shiba Inu, a MTAUR, a Solana és az XRP

Az év szinte már csaknem kerek, már csak 9 nap van hátra az év tizenegyedik hónapjából. A kriptopiac egy bikafutás közepén van, amelyet Donald Trump választási...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.