A Nobel-díjas közgazdász szektaként tekint a Bitcoinra

Paul Krugman, a Nobel-díjas közgazdász régóta a kriptopénzek kritikusa, a héten egy tweet-sorozatban osztotta meg a gondolatait.
Ezek alapján a BTC még sokáig velünk lesz, de csak, mint egyfajta haszontalan szekta.

Ne maradj le a legfrissebb hírekről és érdekességekről – kövess minket Facebookon is, és legyél naprakész a kriptovilágban!


Krugman szavai a szerdai komoly esést követték, amikor is számos projekt csökkent akár 50%-kal is, a teljes kriptoipar értékelése pedig közel 1 billió dollárral csúszott lejjebb.
Azóta az iparág magához tért, és az elszenvedett veszteségeket is elkezdte ledolgozni.
Krugman először 2013-ban nyilatkozott a bitcoinról, akkor gonosz dolognak nevezte. Most sem választott kedvesebb szavakat.

„Nem akarok sokat írni a bitcoinról, mert nincs fundamentum, amely alapján lehetne írni. Nem új dolog, 2009 óta létezik, és azóta sem talált senki értelmes felhasználási módot. Nem kényelmes csereeszköz, nem tartja jól az értékét, és határozottan nem lehet elszámolásra használni.”

Ezzel a két legfőbb narratívát célozta meg, amelyek alapján a bitcoin fizetőeszköz és értéktároló. A kriptoközösség hamar meg szokta védeni a bitcoint minden vélt vagy valós kritikától.
Krugman szavai viszont az iparág több szereplője szerint is érthetúők lehetnek, hiszen sokak szerint a bitcoint szinte megbénítják az elmúlt évek fejlesztései.
Április végére például az átlagos tranzakciós díj 62,77 dollárra nőtt. Egyedül ez a faktor rámutat, hogy a BTC a szemünk előtt vesztheti el a hétköznapi fizetőeszköz szerepét.
Sokak szerint ez az 1 MB-os blokkméret miatt van, hiszen ebbe kevés tranzakció fér bele, holott a rendszer többet is bírna.
A blokkméret 2017-ben nagy vitákhoz vezetett, amely végül a Bitcoin Cash-t létrehozó hard forkba torkollt.
Először 8, majd 32 megára növekedett a blokkméret, így kívánták elérni a Satoshi Nakamoto által „P2P elektronikus pénznek” leírt technológiát.
A fejlesztők nagyja visszautasította a méretnövelést, és ezután kezdett elterjedni a digitális arany megnevezés. Így értéktárolóként tekintenek a bitcoinra, nem pedig egyszerű fizetőeszközként.
A méretnövelés azért problémás, mivel így megnőne a blokklánc mérete, így a csomópontok futtatásához egyre nagyobb és nagyobb tárhely kellene, ezt pedig egy idő után egyre kevesebben engedhetnék meg maguknak.

Így csökkenne a decentralizáció. A kritikusok szerint persze a tárhely egyre olcsóbb lesz, így ez nem valódi akadály.
Az tény, hogy a gigabájtonkénti tárhely ára jelenleg nagyjából 2 cent környékén van.
Az elemzők szerint a BTC el fog érni egyfjat árfolyam-stabilitást, de ez még eddig nem történt meg. A mostani volatilitás is ezt bizonyítja.
Krugman szerint a BTC értékét az a feltevés adja, hogy egy jó technológiai megoldást nyújt a fiat pénzrendszer közelgő összeomlása esetére, ez utóbbit viszont ő nem tartja valószínűnek.

Olvastad már? Az ausztrálok több mint fele szerint Elon Musk találmánya a bitcoin

Forrás: cointelegraph.com

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!


Legfrissebb bejegyzéseink

Egy kriptobálna milliókat bukott a rossz időzítésen

Egy Ethereum-bálna nemrég eladta teljes készletét, több, mint 900 napos tartás után. Az illető 10.000 Etherrel rendelkezett, amelyet még 2022 végén vásárolt, nagyjából 13 millió...

A digitális eszközök szabályozási reformjáról tartott meghallgatást az amerikai Képviselőház

A Képviselőház Pénzügyi Szolgáltatások Bizottságának tagjai egy április 9-i meghallgatáson értékelték újra a digitális eszközöket a meglévő értékpapírtörvények alapján. Az áttekintés célja, hogy összehangolja az innovációt és a...

Az argentin törvényhozók megszavazták a Milei elleni vizsgálat megindítását – hírösszefoglaló

Argentína képviselőháza megszavazta, hogy vizsgálatot indítsanak Javier Milei elnök ellen. A vád szerint Milei népszerűsítette a Libra mémcoincsalást. Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump új vámokat...

Az EKB vezetője a digitális euró mellett érvel, csökkenteni kell az amerikai stablecoinok dominanciáját

A Európai Központi Bank egyre erősebben figyelmeztet a stablecoinok terjedésére. Egyik vezető tisztviselője szerint digitális euróra van szükség, hogy visszaszorítsák a dollárhoz kötött stablecoinok hatását...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.