Úgy látszik 2017-ből nem csak a bikák dübörgése, de a kritikák is újra megjelentek. Most éppen a Bank of America jelezte újra az ügyfelei számára, hogy mennyire elképesztően rossz ötlet bitcoint tartani.
A bank elemzője, Francisco Blanch elmondta, hogy a BTC nagyon volatilis, nem praktikus, ráadásul a környezetet is károsítja. Tehát nem jó értéktároló, és az infláció ellen sem véd.
Fizetőeszközként sem jó, hiszen óránként csak 1400 tranzakciót lehet elvégezni vele, szemben a Visa rendszerével, amely 236 millió ügyletet tud feldolgozni ennyi idő alatt.
A jelentés az elmúlt években sokszor látott frázisokat ismételgeti, ezek számítanak a klasszikus érvelésnek a bitcoin ellen a hagyományos pénzügy irányából.
Ezzel együtt szembemennek a Goldman Sachs és a JPMorgan ajánlásaival, akik kifejezetten támogatják a bitcoint, mint eszközosztályt.
Blanch a limitált 21 milliós készlet miatt úgy véli, hogy az árfolyamot kizárólag az igények változása határozza meg, a kereslet-kínálat törvényszerűsége alapján. Emiatt nem is tartják menedékeszköznek.
„A bitcoin korrelál a rizikós eszközökkel, és nem mentes az inflációtól. A nagy volatilitása miatt nem jó értéktárolásra, és fizetőeszközként sem. Így a portfóliókba nem érdemes azért felvenni, mert diverzifikálni lehet vele. Hozama sincsen, inkább az árfolyamra lehet spekulálni, hogy az igények meg fogják haladni a kínálat szintjét.”
A legtöbb befektetőt a hozam érdekli, márpedig az elmúlt 10 évben a bitcoin messze felülteljesített minden mást. Így vélhetően az ilyen kritikák nem lesznek hosszú életűek.
A környezetkárosító hatásairól szóló elméletek viszont akár valós hatással is lehetnek az elfogadottságra, főleg, hogy a „klímaérzékeny” befektetők esetleg ezt is figyelembe veszik egy-egy cég részvényeivel kapcsolatban.
A BoA kalkulációja szerint a hálózat áramfelhasználása háromszorosára nőtt az előző két év során, és például Hollandia fogyasztásával egyenértékű.
Így, mint iparág, nagy a szénlábnyoma a többi emberi tevékenységgel összehasonlítva.
Az elterjedt nézet szerint az áram 39-76%-a megújuló forrásból származik, a jelentés alapján a bányászat kétharmadát Kínában végzik, ott pedig az áram nagyja szénből származik. Egészen pontosan Xinjiangban összpontosul a kínai bányászok fele, ahol az áram 80%-a szénerőműből jön.
A jelentés nem tér ki az olcsó vízenergiával szolgáló Sichuan tartományra, ahová szezonálisan költöznek a bányászok.
A CoinShares becslései alapján például innen érkezik a globális hashráta 50-66%-a.
A növekvő ár növeli a nehézséget, így növeli az energiaigényt is, ez pedig a szén-dioxid kibocsátás növekedéséhez vezet.
A jelentés szerint 1 milliárd dollárnyi befektetés a bitcoinba ugyanannyi szenet bocsát ki, mint 1,2 millió hagyományos autó egy éves futása.
Tehát a Tesla másfél milliárdos vásárlása 1,8 millió autó egy éves kibocsátásával egyenértékű növekedést hozott.
Így a környezetbarát elektromos autógyártó hitelessége is csorbul. De a kisbefektetők sem mentesültek a kritikai alól.
„Megvenni 1 BTC-t 50 ezer dollárért annyi, mintha 60 autót hajtanál.”
Megemlítik még, hogy jelenleg 181 cég néz szembe ilyen-olyan kockázatokkal a bitcoin miatt, pénzmosás, korrupció, csalás, vagy adatlopás kapcsán.
Ráadásul a digitális jegybank-pénzek szintén a bitcoin jövőjét fenyegetik.
Meg kell viszont jelezni, hogy a bank jelentése egyetlen elemzőtől származik, és a vélemények erősen változnak a nagy szervezetek esetében.
A Goldman Sachs is kifejezetten bitcoinbarátnak számít, néhány divíziója hasonló aggályokat fogalmaz meg, más részlegei szerint viszont a BTC a jövő.
A bank ügyfelei szintén vitathatják az elemző szavait. A saját januári felmérésük is azt hozta ki, hogy az év első hónapjában a bitcoinnal kereskedtek a legtöbben a különböző alapok kezelői.
Olvastad már? Bitcoin ciklusok: RSI, avagy a “szegényember” tuti indikátora?
Forrás: cointelegraph.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!