Mi az a Ripple (XRP)?

Az XRP egy kriptovaluta, melynek célja, hogy a bankok meglévő módszereinél gyorsabb és olcsóbb pénzmozgatást tegyen lehetővé. Az XRP kibocsátója a Ripple.
A Ripple az XRP névre hallgató kriptovaluta mögött álló társaság, melynek működése nagyban eltér az olyan kriptorendszerektől, mint a Bitcoin vagy a Litecoin.

Társaival ellentétben nem támaszkodik az energiaigényes bányászatra a tranzakciók teljesítésében illetve az új coinok létrehozásában.

Ehelyett az összes XRP-t egyszerre hozták létre cég megalakulásakor, és azóta a Ripple mögött álló emberek adják el fokozatosan a valutát a kereslet mennyiségének és idejének függvényében.

A Ripple sokkal inkább egy olyan módszer kidolgozására összpontosít, amely a bankokat és más pénzügyi intézményeket segíti a gyorsabb és olcsóbb pénzmozgatásban, nem pedig arra, hogy a felhasználókat segítsék áruk és szolgáltatások vásárlásában.

Ki találta ki?

A mai Ripple és XRP elődje, Ryan Fugger webfejlesztő nevéhez kötődik, aki 2004-ben állt elő a projekt ötletével, azonban csak 2012-ben – Jed Caleb és Chris Larsen munkájának köszönhetően – jelent meg ma ismert formájában.

Rövid története
  • 2004 – Ryan Fugger kifejlesztette a Ripplepay nevű biztonságos fizetési szolgáltatást.
  • 2011 – Jed McCaleb, Arthur Britto és David Schwartz megkezdték a Bitcoin által ihletett új valutarendszer kidolgozását.
  • 2012 – Jed McCaleb és Chris Larsen ötvözik ötletüket Fuggerrel, amely az OpenCoin létrehozásához vezet.
  • 2013 – Jed elhagyja az OpenCoint, és a vállalat Ripple Labsre változtatja nevét.
  • 2014 – Az első bank megkezdi a használatát.
  • 2017. december – az XRP 73 milliárd dollárral rövid időre a világ második legnagyobb kriptovalutájává vált.

Mi olyan különleges benne?

A Ripple két részből áll: a pipple mint kriptopénz (XRP), és a Ripple mint egy olyan társaság, melynek célja a bankok gyors és olcsó pénzmozgatásának elősegítése.

  • A vállalat egy olyan szolgáltatást nyújt, mely lehetővé teszi a bankok számára, hogy a Ripple hálózatán keresztül csatlakozzanak egymáshoz.
  • Összekapcsolja a kriptovalutákat a hagyományos banki tevékenységgel oly módon, hogy saját pénzének felhasználásával teszi lehetővé dollár és font kriptóra váltását.
  • Emellett szuper gyors. Csak 3,5 másodpercre van szüksége egy átutalás teljesítéséhez, és másodpercenként 1000 tranzakció feldolgozására képes, ami a Visa leterheltségéhez hasonló.
  • Összehasonlításképpen: a Bitcoin másodpercenként 7 tranzakciót képes feldolgozni. Továbbá a bankok számára sokkal olcsóbb a pénzmozgatás a Ripple segítségével, mint a meglévő banki technológiával.
  • Kevesebb energiát fogyaszt – mivel nem történik bányászat, így jóval energiatakarékosabb. Központosított – tehát a bankok csomópontként működnek a hálózaton, így jobban ellenőrizhetik a tranzakciókat.

Hogyan állítják elő?

A Ripple a többi valutával ellentétben nem használ bányászokat és csomópontokat. Ehelyett 100 milliárd XRP-t hozott létre a vállalat indulásakor, és havonta folyamatosan adja el azokat, hogy elősegítse a gyarapodást.

Hogyan juthatunk XRP-hez?

Bármelyik kriptotőzsdén vásárolhatunk XRP-t dollárral, fonttal vagy euróval.

Mihez kezdhetünk az XRP-vel?

Ugyan nem tekinthetjük olyan vásárlási eszköznek, mint a bitcoin vagy a litecoin, van néhány hely, ahol vásárolhatunk termékeket XRP ellenében.

Érdekesség a Ripple-ről

Az 50 legnagyobb bank közül 15 használja a Ripple-t globálisan.

A jövő

A Ripple azon dolgozik, hogy a bankszektor számára a pénzmozgatás olyan egyszerű és gyors legyen, akár egy e-mail elküldése.

A vállalat emellett arra összpontosít, hogy a világ összes nagy bankját bevonja saját platformjára.

Az XRP jövője ugyan kevésbé biztos, de ha a Ripple lesz az a platform, amelyen a bankok online üzleteiket bonyolítják, akkor nem feltétlenül fog elveszni a süllyesztőben.


Olvastad már? Mi az az Ethereum?

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.


Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

Beragadt a Bitcoin, és ez kezd idegesítő lenni

Úgy tűnik, a Bitcoin mostanában nem találja az irányt. Április 9. óta szűk sávban mozog, 83.000 és 86.000 dollár között, mintha az egész piac visszatartaná...

Az XRP akár át is veheti az Ethereum helyét az elkövetkező 3 évben

Ahogy az Ethereum egyre nagyobb nyomás alá kerül, az ETF-kivonások egy hét alatt 39%-kal emelkedtek. Ez arra utal, hogy a befektetői bizalom megingott. Mégis, a magabiztosság...

Meghibásodott az AWS, több nagy tőzsde is problémákkal küzd

A Binance, a KuCoin, a MEXC és más tőzsdék, valamint tárcaszolgáltatók szolgáltatási problémákkal küzdenek. Ennek oka egy jelentős hálózati kiesés, amelyet az Amazon Web Services...

A Bitget ökoszisztémája 20 millió új felhasználóval bővült az első negyedévben, miközben a spot piac 159%-kal nőtt a platformon

A vezető kriptovaluta tőzsde és Web3 vállalat, a Bitget 2025 első negyedévét összesen 2,08 billió dolláros kereskedési volumennel zárta, amit elsősorban a spot kereskedelem 159%-os...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.