Történelmi fordulóponthoz érkezett a Föld – figyelmeztetett Max Keiser, miután a szingapúri jegybank elismerte, hogy a hitel többé nem opció.
A világon már akkora mértékű az eladósodottság, amelyet – a történelem során először – nem lehet növelni, állítja Max Keiser.
A Keiser Report c. TV-műsorának tegnapelőtti adásában az RT America házigazdája arra figyelmeztetett, hogy a jegybankok felelnek azért, amiért a globális tartozás egy új „inflexiós ponthoz” érkezett.
Stacy Herbert társával együtt Keiser a szingapúri jegybank, pontosabban a Szingapúri Pénzügyi Hatóság (MAS) kommentjeire hivatkozott. Múlt héten ugyanis arra figyelmeztettek, hogy a második világháborút követő gazdasági visszaállítások lemásolása nem fog működni 2020-ban.
A jegybankok világszerte közbeavatkozásokat hajtottak végre a piacokon, részvényeket és más eszközöket vásároltak fel igencsak vitatott módon azért, hogy korlátozzák a covid-19-járvány és az azzal kapcsolatos lezárások gazdasági hatásait.
„Először is, elég nyilvánvaló, hogy az adósság növekedése nem fenntartható” – mondta Tharman Shanmugaratnam, az MAS elnöke.
„Mégsem hiszem azt, hogy a hitelek egy új, magasabb szintje – amely cél felé számos ország tart – fenntartható lesz anélkül, hogy jelentős költségekkel járna a növekedés, valamint hogy ne gyakorolna hatást a társadalomra.”
Az USA államadóssága egyedül már most 26,7 billió dollár úgy, hogy ez a szám 2019 júniusa óta 4 milliárddal növekedett.
„Nincs már kapacitás a Föld gazdaságában, hogy több adósságot halmozhassunk fel. Telítetté vált” – összegezte Keiser.
Ezzel a mértékű eladósodottsággal kapcsolatban megjegyezte, hogy mostantól az átlagfogyasztókon hajtják majd be a számlát:
„Mostantól, minden egyes dollár, amelyet a jegybankok nyomtatnak, közvetlenül járul majd hozzá a fogyasztói árindex inflációjához – és azonnal láthatóvá válnak majd a készpénzregiszterekben, ez pedig elképesztő társadalmi elégedetlenséget fog eredményezni.”
Az 1940-es években azok az államok, amelyek a háború után hitelből építették újra magukat, képesek voltak megint elinflálódni.
Ebben az esetben – Herbert szerint –, annyi jelentéktelen idénymunka létezik, hogy a bérek nem fogják követni az áremelkedést, mindez pedig nagy szakadékot eredményez majd az elit és a társadalom többi része között. Ezt Keiser csak úgy hívja, „neofeudalizmus”.
A MicroStrategy és a Bitcoin
Keiser régóta tekint úgy a bitcoinra, mint egyfajta menekülőútra a fiat infláció mindent behálózó hatásai ellen.
Rögzített, megváltoztathatatlan és decentralizált hálózata révén a Bitcoin egyfajta alternatívaként áll a központilag irányított pénz ellenében.
A BTC/USD növekedés jeleit mutatja a jegybankok inflációs politikájának köszönhetően, ennek ellenére a kriptopénz árfolyama továbbra is érzékeny a dollár teljesítményére.
„A Bitcoin, akárcsak az arany, inverz korrelációban áll az USD-vel – nem a részvénypiaccal” – mutatott rá Keiser szeptember 22-én. „Ne tegyen téged lóvá a véletlenszerűség”.
Saifedean Ammous népszerű könyvében, a „The Bitcoin Standard”-ban fejti ki, miszerint a bitcoin deflációs mivolta lehetővé teszi a társadalom számára, hogy jobban és gyorsabban haladhasson előre az időben, hisz nincs szükség a minél több pénzt minél kevesebb idő alatt elv érvényesítésére.
Keiser és Herbert megjegyezték, miszerint a MicroStrategy azon döntése, hogy több mint 400 millió dollárnyi készpénzkészletüket bitcoinra váltották csak azt bizonyítja, hogy ez a fajta szemlélet a nagyvállalatokba is szépen lassan beférkőzi magát.
Olvastad már? Egy új elemzés szerint 2019-ben „fenntarthatóbb növekedést” mutatott a bitcoin
Forrás: cointelegraph.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!