A stabilkoinok „évtizedekig” hatással lehetnek az EU pénzügyi szuverenitására

-

François Villeroy de Galhau, a Francia Nemzeti Bank elnöke a „Big Tech” stabilkoinjainak veszélyeiről figyelmeztetett.
A Francia Nemzeti Bank elnöke azt hangsúlyozta, miszerint Európa nem engedheti meg magának, hogy elveszítse lendületét a magánszektor globális digitális vagyoneszközei által előidézett kihívásokkal való megküzdésben.

Figyelmeztetése akkor érkezett, amikor öt EU-s kormány – Németország, Franciaország, Olaszország, Spanyolország és Hollandia – mind támogatta az Európai Bizottság azon szándékát, hogy egyéb eszközökkel biztosított kriptoeszközökre, nevezetesen stabilkoinokra vonatkozó rendeleteket dolgozzon ki.
Közös nyilatkozattervezetükben az öt kormány ígéretet tett arra, hogy megakadályozza a globális stabilkoinok működtetését az Európai Unióban, amíg minden jogi, szabályozási és felügyeleti ügyet meg nem oldanak.
A Bizottság várhatóan a hónap végén fogja benyújtani javaslatait a kriptoeszközök szabályozásait illetően.
François Villeroy de Galhauv, a Francia Nemzeti Bank elnöke szeptember 11-én a Bundesbank konferenciáján a következőképpen nyilatkozott:

„Európában olyan sürgős és stratégiai választásokkal kell szembenéznünk a fizetések terén, amelyek évtizedekig hatással lesznek pénzügyi szuverenitásunkra.”

Villeroy de Galhau véleménye szerint a legfenyegetőbb kockázat az, hogy a globális piaci áttörésüket kamatoztató „Big Techek magán pénzügyi infrastruktúrákat és »monetáris« rendszereket építenek ki, ezáltal az állami pénzügyi szuverenitással versenyezve, ugyanis az univerzális »valuta« kibocsátóiként és vezetőiként fogják magukat pozicionálni”.
Ebben a helyzetben az elnök arra figyelmeztetett, hogy egy központi bank által kibocsátott digitális pénz (CBDC) kerülhet kibocsátásra egy jövőbeli „Big Tech” stabilkoin „következményeként”.

Továbbá arra figyelmeztetett, hogy egyes joghatóságok valószínűleg a saját CBDC-jük mind belföldi, mind globális kibocsátásával válaszolnának a magánfizetési vagyoneszközök ellenállhatatlan nyomására – azonban a globális pénzügyi közösség megfelelő koordinációja nélkül.
Azt állította, hogy a CBDC-knek a magánszektor kezdeményezéseivel való összekapcsolása megkockáztathatja egyéb központi bankok hozzájárulását.
Nem finomítva a helyzetet, Villeroy de Galhau kiemelte, hogy az Európai Központi Bank és az eurórendszer egésze „nem engedheti meg” magának, hogy „elmaradott legyen a CBDC-k terén”.
Azt mondta, hogy egy európai CBDC egy kiskereskedelmi (a nyilvánosság számára elérhető) és egy nagykereskedelmi (a pénzügyi intézmények számára elérhető) változatból állhatna.
Az elnök azt is hangsúlyozta, hogy nincs ellentmondás az európai CBDC megfontolása és az Európai Fizetési Kezdeményes támogatása között.
Villeroy de Galhau szerint a fizetések, különösen a határokon átnyúló fizetések terén fennálló hiányosságokat „alapjaiban” kell megoldani állami-magán kezdeményezések révén.
Ha ezeket figyelmen kívül hagyják, akkor a magánszektor globális stabilkoinjai fogják ezeket az elégtelenségeket először kezelni, és így meghatározzák a digitalizált gazdaság jövőbeli fejlődésének napirendjét.

Villeroy de Galhau a fizetési rendszer aszimmetriáira is rámutatott:

„Európai ökoszisztémánk az utóbbi időben kritikus módon függ az Európán kívüli szereplőktől (például a nemzetközi kártyarendszerektől és a Big Tech-ektől), emellett pedig az üzletmenet folytonossága, a műszaki és kereskedelmi döntéshozatal, valamint az adatok védelme, használata és tárolása felett csekély ellenőrzéssel bír.”

Az aszimmetria itt azonban nem ér véget. „Európa, néhány jelentős országgal ellenben nem fejlesztett ki globális közösségi hálózatot” – mondta, még sürgetőbbé téve a fizetési ágazat digitális innovációval kapcsolatos következetes és határozott stratégiáinak kialakítását.
Válaszul a magánszektor jövőbeli stabilkoinjára az elnök elmondta, „ahhoz, hogy globális szinten el lehessen azt fogadni, a meglevő rendszerek alkalmazkodásának egy nagyobb szabályozási keretbe kell beilleszkednie”.

Olvastad már? A közösség kezében van a Cardano Foundation jövője

Forrás: cointelegraph.com

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.

 

Legfrissebb bejegyzéseink

VeChain (VET) árfolyam elemzés 11.22.

Prémium VeChain (VET) A VeChain (VET) hónapok óta lefelé tartó trendben ragadt. Mostanában azonban kezd életjeleket mutatni. A VET hét hónap után kitört, meglovagolva a szélesebb kriptopiaci...

Bitcoin piaci ciklusa: Mit árulnak el a múltbeli trendek a jövőről?

Az elmúlt hónap során a Bitcoin (BTC) lenyűgöző, 47,52%-os növekedést produkált, ezzel tovább erősítve pozícióját a kriptopiac vezetőjeként. Az elmúlt 24 órában további 1,78%-os emelkedést regisztrált...

Mi az a Dogifhat (WIF)?

A maga bájos és humoros karakterével a WIF még az olyan jól ismert mémcoinokat is felülmúlta a kereskedési volumenben, mint a Shiba Inu és a...

A szakértők előrejelzései: A CATZILLA a Top 5 mémcoinok közé kerülhet 2025-re 500-szoros hozamot ígérve

Vendégbejegyzés Ahogy a kripto piacon drámai változások zajlanak, egy új versenyző vonzza az iparági szakemberek figyelmét. A CATZILLA, egy mémcoin, a top 5 token egyikeként emelik...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.