A bitcoin oldalazott az elmúlt hetek során, de a decentralizált pénzügyek (DeFi) tovább növekednek. A DeFi a kriptopiacok szinte egyetlen olyan szegmense, amely piaci növekedést mutat.
A Compound altkoinja, a COMP a cikk írásakor 200 dolláron áll. Ez hatszorosa annak az árfolyamnak, amellyel júniusban indult a COMP.
Emellett piaci összértéke már az 500 millió dollárt is átlépte, annak ellenére, hogy még csak pár hete lépett be a piacokra.
Ilyen nagy pénzek mozgása mellett nem meglepő, hogy néhány csaló megpróbálja kihasználni ezt a hirtelen növekedést.
Az Ethereum közösség szerint egyre gyakoribbak a DeFi csalások
Mivel az Ethereum decentralizált, így bárki bárhol használhatja az ethereum blokkláncán megtalálható kriptopénzt, tokeneket és alkalmazásokat. Ez azt jelenti, hogy a csalók is ki tudják használni az ethereumot, sőt ezt már meg is tették.
Jelenleg a DeFi a legnépszerűbb szegmens a kriptopiacon, így az Ethereum közössége és a tágabb kriptoipar arra figyelmeztetek, hogy óvakodjunk a csalásoktól.
Josh Rager kriptokereskedő a következőt fűzte hozzá a DeFi szektor növekedéséhez:
„Nagyon örülnék neki, ha a DeFi koinok értéke úgy emelkedne, mint a régi tokeneladásoké. Fontos észben tartani, hogy sok csaló lesz, és az árfolyam idővel hatalmas mértékben visszaugorhat.”
A DefiPrime oldal pontosabban fogalmazott, és beazonosította a jelenleg is futó legnagyobb DeFi csalásokat: hamis tokenlistázások a Uniswapon és egy Ethereum-alapú decentralizált likviditási hálózat.
Be aware of scam #DeFi tokens on Uniswap
👇👇👇
— defiprime (@defiprime) July 5, 2020
Az elmúlt hetek során több DeFi protokoll is kiadta saját tokenét. A korábban említett COMP és a Balancer BAL tokenje csak két példa sok közül. Emellett több Ethereum-alapú alkalmazás is saját tokent szeretne indítani, hogy növelje bevételét és értékét, valamint gyorsítsa a protokoll elterjedését.
A csalók azzal próbálkoznak, hogy „hivatalos” tokeneket indítanak a Uniswappon keresztül, mielőtt még valóban elindulna az adott protokoll saját kriptopénze.
A DefiPrime legalább hat protokollt beazonosított, melyeknél fennál a veszélye, hogy csalók célkeresztjébe kerültek: a Uniswap, Tornado Cash, BZRX (Fulcrum), Curve, dYdX, és a 1inch. Sajnos a csalások közül némely sikerrel is járt.
Az alábbi képen látható, hogy egy kereskedő nagyjából két „becsomagolt” ethereumot, vagyis 450 dollárt fizetett 13 504 hamis „Uniswap Community Tokenért.”
Egy másik áldozat 1270 dollárnyi ethereumot fizetett egy hamis „dYdX tokenért.”
Ha az Ethereum és a DeFi továbbra is ilyen jól teljesít, akkor nem ez lehet az utolsó ilyen csalás, éppen ezért érdemes odafigyelnünk.
Nem ez a DeFi egyetlen problémája
A DeFi jelenleg nem csak a csalások miatt aggódhat.
Qiao Wang kriptoelemző és a Messari korábbi termékigazgatója nemrég azt mondta, hogy a magas költségek miatt a DeFi instabil lehet.
„Amíg nem jelenik meg az ETH 2.0, bármikor megjelenhet egy skálázható blokklánc, amely átveszi az Ethereum trónját. 10 dollárt fizetni, hogy egy tranzakció 15 másodpercen belül teljesüljön, egyszerűen rossz felhasználói élményt nyújt.” – írta a Twitteren.
Olvastad már? Ez az új alkalmazás megkönnyíti a Bitcoin és Lightning fizetéseket
Forrás: cryptoslate.com
Kiemelt kép: Richard Patterson
Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon.
Legyen szép napotok! 🙂