Bár sokan valószínűleg nem tudnak róla, volt idő, amikor Kína volt a Bitcoinnal kapcsolatos tevékenységek központja.
A Bitmain – egykor az egyik legértékesebb, csak kriptóval foglalkozó vállalat – Kínából indult hódító útjára.
A bitcoin korai „bálna” befektetői közül sokan Kínából származnak. A kriptobányászás gócpontja pedig már hosszú ideje szintén az ázsiai országban található.
Ezek után mindenkit meglepetésként ért, amikor egy prominens bitcoinváltó alapítója kijelentette, hogy a Kínai Kommunista Párt részéről korábban koncentrált törekvések voltak arra nézve, hogy lenyomják a bitcoin árát.
BTCC-alapító: A kommunisták lenyomták volna az árat
A Messari kriptokutató cég múlt héten leült beszélgetni Bobby Lee-vel – a BTCC China, az egyik legkorábbi és valamikor az egyik legnagyobb kriptováltó alapítójával, a Litecoin-alapító Charlie Lee testvérével.
Az interjú során Lee elárulta, hogy a kínai kormány kétszer is arra kérte – egyszer 2013-ban, egyszer pedig 2016/2017-ben –, hogy nyomja le, „zúzza össze” a bitcoin árát.
Természetesen, a kriptopiac nemzetközi természetéből fakadóan Lee elmondása szerint azt válaszolta a kormány kapcsolattartójának, hogy még ha akarna sem tehetne semmit.
Governments have come a long way in their understanding of #Bitcoin
In our latest halving 2020 podcast powered by @Bitstamp, @bobbyclee recalls the time where the Chinese Communist Party instructed him to lower the price of bitcoin pic.twitter.com/qUF3jXzfrc
— Messari (@MessariCrypto) May 13, 2020
„Az árfolyam csökken, ők boldogok – ez nincs a radarjukon. Természetesen jöttek és kopogtak [amikor az ár növekedett], és mondták, hogy »ó, neked köszönhetően a bitcoin 1000 dollár. Omlaszd össze«. […] Gondolj bele, a Kínai Kommunista Párt tagjaival beszéltem, akik köztudottan piaci manipulátorok” – mondta Lee.
Következetes manipulátorok
Habár a CoinShares Research becslése szerint a Bitcoin bányásztevékenységének kétharmada továbbra is Kínából származik, az ország kriptoellenes trendje folytatódik. Az mindenesetre nem világos, hogy továbbra is ügyködnek-e azon, hogy lenyomják az árfolyamot.
BREAKING 🚨🚨🚨
PBOC Shanghai Head office just made a new regulatory update as
“Strengthen regulation and control, clamp down cryptocurrency trading” pic.twitter.com/zL0BgOJBUF
— Dovey "Rug The Fiat" Wan 📍🇸🇬 (@DoveyWan) November 22, 2019
Múlt éven a Kínai Jegybank sanghaji központja közzétett egy közszolgálati közleményt, amelyben megfigyelték az ICO-kon, IEO-kon, és STO-kon (rendre: érmekibocsátás, kriptotőzsde által történő kibocsátás, értékapapírtoken-kibocsátás) keresztül történő helyi kriptospekulációk újjáéledését.
A jegybank megerősítette, hogy az ezen tokenek bitcoinért, etherért és már kriptopénzekért való értékesítése továbbra is „alapvetően nem engedélyezett, illegális finanszírozásnak minősül, a tokenek illegális értékesítésének, az értékpapírok illegális kibocsátásának és illegális tőkebevonásnak a gyanújával.”
Mindezt arra hivatkozva tették, hogy a kínai kormány betiltotta a kriptopénzek kínai jüanért történő vásárlását. Ez utóbbi törvényt az ország protekcionista politikájával összhangban hozták meg.
A Xinhua állami hírügynökség, akkoriban közzétett egy cikket, amelyben következetesen a bitcoint szidják, „nagyon koncentrált/centralizált” jelenségként hivatkozva rá. Azt mondják, ez a trend nem tesz jót az éghajlatnak, és a valutát leggyakrabban a fekete piac tranzakcióira használják.
Érdekes módon azonban a kriptopénzek továbbra is népszerű témák maradtak a kínaiak körében, annak ellenére, hogy bizonyos kormányügynökségek és azokkal kapcsolatban álló entitások folyamatosan Bitcoin-ellenes retorikát alkalmaznak.
Az ebben a hónapban bekövetkezett feleződés előtt a Blockstream Samson Mowja felfigyelt rá, hogy a Weibo – a kínaiak százmilliói által használt közösségimédia-platform – amit gyakran csak a „kínai Twitter”-ként emlegetnek – hemzsegett a Bitcoinnal kapcsolatos beszélgetésektől.
A „Bitcoin” kulcsszó akkor a 19. legnépszerűbb téma volt a platformon.
Olvastad már? Egy digitális világban az arany egyre inkább a bitcoinra hasonlít
Forrás: cryptoslate.com
Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon.
Legyen szép napotok! 🙂